Muzeum Iluzji Wrocław

Muzeum Iluzji we Wrocławiu to miejsce, w którym można wejść w czarujący świat iluzji. Miejsce na pograniczu fantazji i rzeczywistości, w którym można przeciwstawić się grawitacji, rosnąć, kurczyć się i chodzić po ścianach. 

Nawet nie wyobrażamy sobie, jak nieograniczona jest nasza wyobraźnia. Jak różne i niepowtarzalne są nasze wyobrażenia o tym samym zjawisku. Muzeum Iluzji we Wrocławiu rzuca wyzwanie naszym zmysłom i pokazuje, że nie wszystko jest tym, czym się wydaje. Motywuje do spojrzenia na rzeczy i otaczające przedmioty z innej perspektywy, a przede wszystkim pozwala dobrze się bawić, poznając ograniczenia własnego umysłu.

Słowo „iluzja” pochodzi od łacińskiego słowa „illusio”, co oznacza złudzenie, urojenie, żart. Iluzja to zniekształcone postrzeganie rzeczywistego obiektu lub zjawiska, które pozwala na niejednoznaczne interpretacje. 

Pojęcie „muzeum” uległo tu radykalnej zmianie. Zwiedzając Muzeum Iluzji we Wrocławiu nie tylko spacerujemy po salach podziwiając eksponaty, ale stajemy się aktywnymi uczestnikami akcji. Możemy wchodzić w interakcje z kilkudziesięcioma interaktywnymi eksponatami. Zamiast tabliczek „Zakaz dotykania eksponatów” jesteśmy zachęcani do eksperymentowania, prowadzenia doświadczeń i wyciągania wniosków.

W odróżnieniu od zwykłego muzeum mamy możliwość robienia zdjęć – selfie na tle eksponatów nie są tu zabronione, a wręcz wskazane. Dlatego wszystkim wybierającym się na wycieczkę do muzeum zalecamy zabranie ze sobą aparatu.

Nie uwierzysz w to, co widzisz na własne oczy!

Muzeum Iluzji to zajmująca 400 m2 przestrzeń, w której iluzje łączą się z wynalazkami naukowymi i sztuką. Fizyka i optyka prezentowane są razem z dziełami sztuki i klasycznymi zagadkami.

Muzeum składa się z trzech dużych i kilku mniejszych sal pełnych złudzeń optycznych, które można zwiedzać indywidualnie, we własnym tempie i kolejności.

Przy każdej z iluzji umieszczono tablice objaśniające, oraz wyznaczono punkty z których można zrobić najlepsze zdjęcia. Dodatkowo bardzo pomocna i miła obsługa podpowiada jak zrozumieć ekspozycje i przy tym świetnie się bawić.

Fotograficzne i optyczne iluzje płatają nam figle, dezorientując nasze zmysły, ale też uprzytamniają nam, że nasze zmysły są niedoskonałe, a nasze postrzeganie świata jest często błędnie interpretowane.

Muzeum Iluzji pozwala poznać prawa percepcji i bawić się proporcjami, po prostu siedząc na tzw. krześle Beucheta! To niewiarygodne, jak postrzegana wielkość osoby w zależności od otaczających ją przedmiotów.

Obrócony pokój pozwala rzucić wyzwanie swojej kreatywności w fotografii i robić zdjęcia w niesamowitych pozach! Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. 

Kalejdoskop, czyli piękny i ciągle zmieniający się świat kształtów i kolorów pozwala tworzyć psychodeliczne wzory wyłącznie przez nas samych, odbijając się w niezliczonych małych lusterkach.

Eksponaty igrają z naszą percepcją, zmuszając nas do odgadnięcia, czy czy prosty pręt zmieści się w zakrzywionym otworze, dlaczego niektóre rzeczy wydają się płaskie z jednego punktu widzenia, a w rzeczywistości są trójwymiarowe, albo czy dwa obiekty, które wyglądają na różnej wielkości są w rzeczywistości dokładnie takie same, gdy są umieszczone jeden na drugim. Dzięki najbardziej oryginalnym trikom, hologramom i obiektom 3D, obrazy pojawiają się znikąd. Albert Einstein podąża za nami wzrokiem, a my przeciwstawiamy się grawitacji. Ale więcej Wam nie powiemy, żeby nie zdradzić Wam wszystkich niespodzianek. Musicie je odwiedzić!

Muzeum Iluzji we Wrocławiu pozwala oderwać się od codzienności prawdziwego świata. Spędziliśmy w nim 2,5 godziny. Fascynujące iluzje zadziwiały i dezorientowały.

Interaktywny charakter muzeum oznacza rozrywkę dla osób w każdym wieku i zapewnia wyjątkowe wrażenia wizualne i sensoryczne! A jego lokalizacja w sercu miasta, zapewnia mnóstwo atrakcji nawet po wizycie w muzeum.

Zaciekawieni? Idźcie i dajcie się zaskoczyć! 

Informacje praktyczne

Gdzie jest Muzeum Iluzji?

Muzeum Iluzji we Wrocławiu znajduje się przy ul. Staromłyńskiej 4, w samym sercu miasta, na Wyspie Piasek, pomiędzy Wyspą Słodową a Ostrowem Tumskim. 

Muzeum Iluzji Wrocław

Muzeum Iluzji Wrocław

Godziny otwarcia i bilety do Muzeum Iluzji

Muzeum Iluzji jest otwarte siedem dni w tygodniu. 

Od poniedziałku do piątku od 10:00 do 19:00 oraz w weekendy od 10:00 do 20:00. 

Ceny biletów

  • Bilety do Muzeum Iluzji kosztują 50 zł dla dorosłych.
  • Studenci, uczniowie i seniorzy płacą 40 zł.
  • Przedszkolaki (3-11 lat) płacą tylko 19 zł.
  • Dzieci poniżej 3 roku życia mogą wejść za darmo.
  • Dodatkowo dostępny jest bilet rodzinny (2+2) za 145 zł.

Bilety można kupić online tutaj.

Byliście już w Muzeum Iluzji? Daj nam znać o swoich doświadczeniach w komentarzach poniżej. 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *