Warszawa atrakcje

Wyjazd do stolicy Polski to ważny punkt w edukacji dzieci. Powinny one wiedzieć, gdzie leży Warszawa, znać najważniejsze zabytki, miejsca związane z naszą historią, obiekty państwowe, poznać jej legendy i historię. To nie jest wpis typu TOP 10 atrakcji, które trzeba zobaczyć w Warszawie, ale zestawienie najważniejszych zabytków, historycznych i znanych z podręczników miejsc, które warto pokazać dzieciom. 

Dzieci kojarzyły Warszawę ze stolicę Polski, siedzibą organów państwowych, Pałacem Kultury i Nauki i oczywiście Syrenką. Hania znała je głównie z podręczników do języka polskiego i telewizji. Chcieliśmy wzbogacić wiedzę dzieci o naszej stolicy, pokazać i pomóc dostrzec jej piękno, docenić jej kulturę, poznać historię i współczesność, dlatego postanowiliśmy wybrać się do Warszawy.

Warszawa z dzieckiem – atrakcje i miejsca, które warto pokazać dzieciom

Stare Miasto

Warszawska Starówka to najpiękniejsza część miasta. Trudno uwierzyć, że wszystkie te budynki powstały dopiero w ubiegłym stuleciu. Wybierając się na wycieczkę po historycznym centrum innego europejskiego miasta, zwykle spodziewamy się zobaczyć prawdziwą nietkniętą architekturę i starożytne zabytki. Warszawa to zupełnie inna historia. Wyjątkowość tej dzielnicy tkwi w szczegółowej i dokładnej rekonstrukcji historycznego centrum, którą prowadzono po wojnie do 1962 roku. Biorąc pod uwagę, że prawie dziewięćdziesiąt procent stolicy zostało zniszczone w czasie II wojny światowej, odrodzenie Starego Miasta było niesamowitym wyczynem. Przechadzając się alejkami i ulicami trudno wyobrazić sobie, że jeszcze 70 lat temu to miejsce było ogromnym gruzowiskiem. Po wojnie mieszkańcy Warszawy dokonali nie lada wyczynu, całkowicie odbudowując z ruin historyczne centrum. Zrekonstruowano je na podstawie starych obrazów, fotografii, przedwojennych rysunków studentów architektury oraz wspomnień dawnych mieszkańców. W miarę możliwości do budowy nowych budynków wykorzystywano kamienie pozostałe po zniszczonych starych budynkach. Zwały gruzu zostały dosłownie przesiane, aby znaleźć oryginalne elementy dekoracyjne. Odtworzone Stare Miasto w Warszawie zachwyca turystów i znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Główne punkty Starego Miasta to Zamek Królewski z placem i Kolumną Zygmunta, Rynek z rzeźbą syreny oraz eleganckie kamienice, odchodzące od niego w różnych kierunkach, tworzące główny deptak turystyczny. 

Plac Zamkowy i Kolumna Zygmunta

Plac Zamkowy w Warszawie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Warszawie. Tutaj można poczuć całą majestat stolicy i poczuć jej niepowtarzalny klimat. To na tym placu miało miejsce wiele znaczących wydarzeń w historii Polski. 

Gdy w 1596 r. przeniesiono stolicą z Krakowa do Warszawy, Plac Zamkowy stał się symbolem największego renesansowego imperium w Europie Środkowej. Stało się to za sprawą króla Zygmunta III Wazy, którego pamięć została uwieczniona w posągu z brązu na 8,5-metrowej kolumnie. 

Na szczycie granitowej kolumny wznosi się spiżowy posąg opartego na krzyżu Zygmunta III Wazy. Całkowita wysokość pomnika to 22 m, posągu 2,75 m. U jego podstawy z 4 stron znajdują się tablice z brązu, wymieniające tytuły i zasługi króla. Posąg wzniesiono w 1644 r. Początkowo filar był wykonany z marmuru, który jednak zaczął szybko niszczeć, dlatego pod koniec XIX wieku został zastąpiony trwalszym granitem. W czasie II wojny światowej Niemcy planowali zastąpić posąg Zygmunta boginią zwycięstwa, ale nie zdążyli – w 1944 roku został zniszczony przez pocisk czołgu. Polacy odbudowali kolumnę po wyzwoleniu od hitlerowców. Przy murach zamku zachowały się fragmenty oryginalnej marmurowej kolumny.

Na starych wizerunkach placu widać, że kolumnę otaczają 4 fontanny w formie trytonów i żelazne balustrady. Dekoracje te pojawiły się podczas kolejnej przebudowy w połowie XIX wieku, ale później zostały usunięte, przywracając placowi jego pierwotny wygląd. 

Zamek Królewski

Wzdłuż wschodniej strony Placu Zamkowego wznosi się wspaniały Zamek Królewski. |Powstał on na początku XVII wieku w miejscu drewnianej XIV-wiecznej twierdzy. Obecnie w jego murach znajduje się jedno z najpopularniejszych muzeów w mieście. Przy południowym wejściu na Stare Miasto przywita turystów 90-metrowa barokowa fasada zamku, w którym przez setki lat mieszkali polscy monarchowie. Zamek przetrwał aż siedem wieków historii, podczas których dwukrotnie został zniszczony – raz przez Szwedów w połowie XVII wieku, a drugi raz przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po ostatniej przebudowie w latach 80. ubiegłego wieku zamek zamienił się w muzeum, w którym obejrzeć można prywatne apartamenty króla Zygmunta Augusta.

Rynek Starego Miasta

Sercem miasta jest Rynek, który otaczają stare kamienice z osobliwymi, wielokolorowymi fasadami. Plac jest zawsze zatłoczony, woźnice w dorożkach czekają na jeźdźców, a artyści sprzedają swoje prace.

Chcąc pokazać dzieciom prawdziwego ducha dawnych czasów stolicy Polski, tego miejsca zdecydowanie nie można pominąć, ponieważ zachowały się tu budowle z XIII wieku. Plac otoczony jest 40 wysokimi budynkami, prezentującymi niesamowitą mieszankę renesansu, baroku, gotyku i neoklasycyzmu. Chyba nie trzeba dodawać, że wiele z nich zostało odbudowanych od podstaw po bombardowaniach II wojny światowej. 

Na środku placu stoi pomnik dumnej Syreny, dzierżącej miecz, która stała się symbolem miasta. Każdy uczeń wie, że postać wojowniczej półkobiety, półryby widnieje na herbie miasta. 

Syrena przypłynęła tu kiedyś z Bałtyku i zatrzymała się w małej rybackiej wiosce, która kiedyś znajdowała się na terenie Warszawy. Codziennie swoim uroczym głosem śpiewała rybakom piosenki, aż pewnego dnia chciwy kupiec schwytał ją i zamknął w klatce, chcąc na jej śpiewaniu zarobić. Dowiedziawszy się o tym, miejscowi przybyli z pomocą małej syrence. Wdzięczna dziewczyna obiecała chronić Warszawę od wszelkich kłopotów.

Krakowskie Przedmieście

Słynny Trakt Królewski prowadzi z Placu Zamkowego do letniej rezydencji królewskiej w Łazienkach jedną z najpiękniejszych ulic Warszawy – Krakowskim Przedmieściem. Krakowskie Przedmieście to najpiękniejsza i najbardziej reprezentatywna ulica w Warszawie, która zachwyca architektonicznym urokiem i atmosferą. Znajdują się przy niej pałace, wszelkiego rodzaju pomniki oraz szanowane organizacje, takie jak Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski czy Pałac Radziwiłłów, obecnie Prezydencki z pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego. Znajduje się tu także jedna z najważniejszych świątyń stolicy  – Kościół Św. Krzyża, w jednej z kolumn którego wmurowana jest urna z sercem Fryderyka Chopina. Zgodnie z wolą wielkiego kompozytora jego ciało zostało pochowane we Francji, na cmentarzu Pere Lachaise, a serce wróciło do ojczyzny.

Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki został wzniesiony w 1643 r. z rozkazu Stanisława Koniecpolskiego, magnata i hetmana wielkiego koronnego. Zaledwie 16 lat później budynek kupił inny arystokrata, marszałek Lubomirski, a w 1674 r. przeszedł w ręce Radziwiłłów. Wszyscy właściciele przebudowali pałac według własnych upodobań, a obecny wygląd uzyskał na początku XIX wieku, kiedy został kupiony na rezydencję namiestnika królewskiego w Polsce.

Piętro fasady w powściągliwym stylu klasycystycznym to ciąg łuków podtrzymujących kolumnadę porządku korynckiego, dach ogrodzony balustradą z rzeźbami. Przed budynkiem znajduje się pomnik konny marszałka napoleońskiego Józefa Poniatowskiego.

Wnętrza wykończone z wykwintnym gustem. W Sali Głównej, gdzie prezydent spotyka dostojnych gości, znajduje się barokowy marmurowy kominek, Salę Białą zdobią obrazy z XVII i XVIII wieku. Sercem Pałacu Prezydenckiego jest Sala Kolumnowa, w której odbywają się uroczystości. Oświetla ją słynny żyrandol wykonany z 3600 kryształów górskich, zebranych na 5 poziomach, po 80 lamp w każdym.

Grób Nieznanego Żołnierza

Na największym placu Warszawy, Placu Piłsudskiego, znajduje się pomnik bezimiennych żołnierzy poległych w walkach o Polskę. „Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę” – taki napis widnieje na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Mauzoleum zostało wzniesione w 1925 r., a pochowano w nim szczątki bezimiennego obrońcy Lwowa z 1918 r. Pomnik przy mauzoleum to fragment arkady Pałacu Saskiego, który został zniszczony w wyniku Powstania Warszawskiego. Pod centralnym łukiem znajduje się sam grób i Wieczny Płomień, którego niestrudzenie pilnują żołnierze z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Co godzinę, 365 dni w roku, następuje zmiana warty. Pomnik ten jest centrum uroczystości związanych ze Świętem Wojska Polskiego, które odbywają się co roku 15 sierpnia.

Ogród Saski

Przy okazji wizyty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, trzeba koniecznie odwiedzić znajdujący się tuż obok Ogród Saski. Tutaj po męczącym zwiedzaniu dzieci znaleźć mogą wytchnienie na łonie natury.

Kiedy Ogród Saski otworzył swoje bramy dla publiczności w 1727 roku, był to jeden z pierwszych parków publicznych na świecie. Został zaprojektowany w XVII wieku specjalnie dla Pałacu Saskiego, zniszczonego w czasie II wojny światowej. W pierwszym wieku swojego istnienia Ogród Saski został zaprojektowany w duchu Wersalu, ale od XIX wieku zaczął wyróżniać się cechami czysto angielskimi. Będąc tutaj koniecznie trzeba zwrócić uwagę na alegoryczne rzeźby z piaskowca powstałe w połowie XVIII wieku. Z oryginalnych 70 rzeźb do dziś przetrwało tylko 20.

Budynek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Przy okazji wizyty w Warszawie, warto pokazać dzieciom budynek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Kompleks budynków Sejmu i Senatu jest usytuowany na skarpie wiślanej w rejonie ulic Wiejskiej, Górnośląskiej i Piotra Maszyńskiego.

Niestety nie mieliśmy okazji zwiedzić budynku parlamentu, ale i tak warto było pokazać dzieciom przynajmniej sejmowy gmach, który większość osób widziało tylko na ekranie telewizora. Była to też dobra okazja, żeby opowiedzieć dzieciom co nieco o pacach posłów.

Pałac Kultury i Nauki

Bez względu na to, co mieszkańcy sądzą o tym ogromnym budynku, zajmuje on ważne miejsce w wyglądzie nowoczesnej Warszawy. Osiągający wysokość 237 metrów Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem w Polsce, na 42 piętrach znajdują się cztery teatry, wielosalowe kino, muzea, sala kongresowa na 3000 miejsc, instytucje rządowe i edukacyjne, a także a także prywatne biura. Ten gigantyczny stalinowski kompleks został oddany do użytku w roku 1955 jako Dar Związku Radzieckiego dla Narodu Polskiego, a to jeden powodów, dla których Polacy mają co do tego dość mieszane uczucia. Kiedy zaczęto otwarcie wyrażać negatywną opinię w związku z sowiecką przeszłością zaproponowali wyburzenie wieżowca, ale te rozmowy ucichły, a budynek został wpisany na listę zabytków architektury.

Na 30. piętrze znajduje się taras widokowy, otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach 9:00-20:00, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na miasto.

Zegar na wieży pojawił się dopiero w 2000 roku. Uruchomiono go dokładnie w noc sylwestrową z 2000 na 2001 rok. Przez dwa lata pałac był budynkiem najwyżej położonym zegarem na świecie. Dziś zajmuje trzecie miejsce po zegarach na Abradż al-Bajt w Mekce oraz NTT DoCoMo Yoyogi Building w Tokio.

Pomnik Syrenki na Powiślu

Symbolem Warszawy jest warszawska syrenka. Według legendy broni miasta swoim mieczem i tarczą oraz jest jego opiekunką. Jej wizerunek znajduje się również na herbie Warszawy i w tej postaci obowiązuje od 1938 roku.

Ten wysoki na 2,75 m pomnik z brązu (4,5 metra z cokołem) został stworzony przez rzeźbiarkę Ludwikę Nitschową i odsłonięty 29 czerwca 1939 roku. Jej modelem była 23-letnia poetka i studentka etnografii  Krystyna Krahelska.

Po drugiej stronie Wisły znajduje się Stadion Narodowy. Ten ogromny obiekt sportowy na wschodnim brzegu Wisły został zbudowany specjalnie na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 w miejscu starego stadionu wybudowanego za czasów komuny. Jego czerwono-białe wzory oczywiście nawiązują do polskiej flagi. Stadion może pomieścić 58 000 widzów. Powstał on z myślą o goszczeniu ważnych wydarzeń sportowych lub rozrywkowych.

Warszawski Manhattan

Dzisiejsza Warszawa to nowoczesne, piękne, kwitnące i dynamicznie rozwijające się miasto. Wieżowce zmieniły panoramę miasta. Kiedyś po wyjściu z Centralnego od razu rzucał się w oczy Marriott, który był w zasadzie jednym z kilku drapaczy chmur w stolicy. Teraz jest jednym z wielu srebrzących się szkłem i aluminium wieżowców różnych wysokości i kształtów.

Warszawa – atrakcje na mapie

Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Warszawy i jej atrakcji. A może masz też wskazówkę lub dwie? Podziel się w komentarzu!

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie nam bardzo miło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *