Wystawa Da Vinci w Warszawie

Wystawa Da Vinci w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie to multisensoryczna ekspozycja poświęcona geniuszowi Leonarda da Vinci. Wydarzenie ma innowacyjny format, który prowadzi publiczność w podróż przez dzieła, projekty i wizje człowieka, który był nie tylko artystą, ale też jednym z największych umysłów w historii ludzkości – wynalazcą, architektem, inżynierem, anatomem, botanikiem, geologiem i kartografem.

Zdjęcia nie oddają w pełni głębi i ekspresji obrazów, dlatego na wstępie zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, na którym zobaczycie jak niesamowicie wystawa wygląda w ruchu!

Na czym polega fenomen Leonarda da Vinci?

Leonardo da Vinci, będąc jednym z najbardziej niesamowitych umysłów w historii ludzkości, zostawił wiele wynalazków, odkryć i dzieł sztuki kolejnym pokoleniom. Pomimo wielkiego zainteresowania życiem i pracą wielkiego mistrza, ogromnej liczbie najróżniejszych opracowań naukowych, jak dotąd nikomu nie udało się w pełni rozwikłać wszystkich jego mistycznych tajemnic.

Da Vinci położył podwaliny pod współczesny rozwój nauki – biologii, fizyki, mechaniki, anatomii, geologii, sztuk pięknych, architektury. Trudno znaleźć takie obszary wiedzy i technologii, których Leonardo da Vinci nie wzbogacił swoimi odkryciami. 

Praktykując anatomię znał ludzkie ciało lepiej niż jakikolwiek artysta jego czasów. Zilustrował ideę rzymskiego architekta Witruwiusza, aby postać mężczyzny z wyciągniętymi ramionami mogła być wpisana z absolutną dokładnością zarówno w okrąg, jak i w kwadrat. 

Znajomość optyki i geometrii wytworzyły w nim niesamowite poczucie perspektywy, a uważne spojrzenie artysty pozwoliło oddać emocjonalną głębię bohaterów – na obrazach nie widzimy zamrożonych postaci, ale żywych, pełnych uczuć i myśli ludzi. Pod wieloma względami ułatwiły to badania anatomiczne Leonarda – bardziej niż ktokolwiek był w stanie przekazać mimikę, ponieważ wiedział, który nerw sprawia, że ​​ludzie marszczą brwi lub uśmiechają się.

Studium światła i cienia doprowadziło Leonarda do stworzenia techniki sfumato – porzucił tradycyjnie wyraźne linie, łagodząc kontury postaci i przedmiotów. Rysując zdał sobie sprawę, że można stworzyć prawie niezauważalne odcienie tonów i przejścia od najjaśniejszej plamki światła do najgłębszego cienia. 

Leonardo da Vinci słynie zarówno ze swoich dzieł sztuki, jak i wynalazków. Stworzył szkice i projekty szerokiej gamy urządzeń – od machin wojennych przez helikoptery, spadochrony, dźwigi, po kombinezony do nurkowania.

Uniwersalność geniuszu Leonarda doceniono dopiero wtedy, gdy odkryto jego nieznane dotąd dzieła – zeszyty i rękopisy (około siedmiu tysięcy arkuszy), z których wiele jest ilustrowanych. Losy wielu z nich, które trafiły do ​​prywatnych kolekcji, są wciąż nieznane. W 1980 roku na aukcji w Londynie amerykański nafciarz i kolekcjoner Armand Hammer kupił rękopis Leonarda za 2,4 miliona funtów. Na 72 stronach Da Vinci przedstawił swoje przemyślenia na temat hydrauliki i kosmologii. W 1994 r. rękopis kupił na aukcji Bill Gates i od razu przywrócił pierwotny tytuł „Kodeks Leicester”. Gates zapłacił za książkę 30,8 mln dolarów i tym samym Kodeks Da Vinci stał się najdroższą książką świata.

Należy zwrócić uwagę na niezwykłość rękopisów. Da Vinci zaszyfrował swoje notatki. Był leworęczny i pisał od prawej do lewej strony w lustrzanym odbiciu. Jego wczesne notatki są całkowicie nieczytelne, ale z biegiem czasu lustrzane pismo Leonarda przybrało pewną formę, charakterystycznego, choć nieczytelnego pisma odręcznego. Z czasem badacze Leonarda nauczyli się czytać jego teksty. Okazało się jednak, że nie była to ostatnia lekcja ukrywania tajemnic, której nauczył potomnych. Miał zwyczaj pisać metodą, w której albo rozdzielał sylaby jednego wyrazu, albo nieoczekiwanie łączył kilka wyrazów w jedno. Choć upłynęło już pięć wieków od śmierci geniusza, wiele jego sekretów do dziś pozostaje nierozwiązanych.

Wystawa Da Vinci Multi-Sensory Exhibition

Zwiedzanie wystawy rozpoczęliśmy od obejrzenia modeli maszyn Leonarda da Vinci. Zostały one skrupulatnie odtworzone w oparciu o oryginalne projekty artysty.

Da Vinci połączył wyobraźnię wyprzedzającą swoją epokę, zrozumienie zasad fizyki i inżynierii oraz doskonałe umiejętności kreślarskie, aby opracować nowe zastosowania dla dźwigni, kół zębatych, kół pasowych, łożysk i sprężyn.

Chociaż dziś skakanie ze spadochronem jest czymś normalnym, w czasach da Vinci było to niespotykane. Nie przeszkodziło mu to jednak w stworzeniu szkicu spadochronu, z wykorzystaniem płótna i tyczek.

Da Vinci stworzył projekt mechanicznego lwa. Ta ciekawa maszyna wykorzystuje koła zębate, koła i linki do kontrolowania ruchów lwa. Mechanizm sprawia, że lew porusza nogami i otwiera pysk.

Da Vinci stworzył też typową machiną wojenną w kształcie stożka, z opancerzeniem i możliwością prowadzenia ognia w dowolnym kierunku. Armaty byłyby montowane w określonych odstępach dookoła czołgu, umożliwiając strzelanie w zakresie 360 ​​stopni. 

Te i wiele innych modeli maszyn mogliśmy obejrzeć podczas wystawy w Pałacu Kultury i Nauki.

Sercem wystawy jest kilkudziesięcio minutowa opowieść o życiu i twórczości Leonarda Da Vinci. Multimedialny projekt ukazuje historię geniuszu na ogromnych ekranach. Obrazy ożywały na naszych oczach, ujawniając swoje ukryte znaczenie tkwiące w każdym z nich. Wszystko odbywa się w jednym dużym pomieszczeniu. Światło pochodzi tylko z projekcji, dzięki czemu nic nie odwraca uwagi. Zaaranżowana jest cała przestrzeń – wszystkie ściany, a nawet piękny, bogato zdobiony sufit. 

Siedząc na wygodnych pufach mogliśmy poznać ciekawostki z życia Leonarda da Vinci i nacieszyć się widokiem dzieł mistrza. Głos lektora opowiadał o najważniejszych momentach z życia wielkiego artysty, a wszystko to przy akompaniamencie świetnie dobranej muzyki. Fakty są w większości znane i oczywiście nie należy się spodziewać, że w trakcje wystawy poznacie całe życie tego niezwykłego człowieka, ale to absolutnie nie jest wada wystawy. Ożywione płótna pozwalają na nowo spojrzeć na to, co już znane – zanurzyć się w nich. Mieliśmy możliwość obejrzenia arcydzieł, takich jak Madonna Benois, Zwiastowanie, Portret Ginevry Benchi, Pokłon Trzech Króli, Madonna w grocie, Dama z gronostajem, Madonna Litta i oczywiście Mona Lisa. Wystawa przy pomocy nowoczesnych technologii pozwala zobaczyć w najmniejszym szczególe genialne dzieła twórcy i naukowca. 

Godziny otwarcia, ceny

Wystawa mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. Jest dostępna dla mieszkańców i gości stolicy do 25 czerwca 2022 roku. Jest otwarta od poniedziałku do niedzieli od 10:00 do 20:00. 

Pokaz trwa bez przerwy i można wejść, a także wyjść w dowolnym momencie.

Bilety w dni robocze kosztują 35 zł (szkolny – dla osób do 19 r.ż.), 45 zł (ulgowy dla studentów i seniorów po 65 r.ż.) i 55 (normalny) zł. W weekendy bilety kupimy odpowiednio za 45, 55 i 65 zł. Cena biletu rodzinnego waha się od 135 zł w dni powszednie do 165 zł w soboty, niedziele i święta. Dzieci do 6 lat wchodzą na wystawę bezpłatnie.

Bilet na wystawę można kupić online na stronie internetowej wystawy.

Czy warto odwiedzić wystawę Da Vinci?

Po raz pierwszy odwiedziliśmy wystawę tego formatu we Wrocławiu, podczas trwającej tam Wystawy Van Gogh. Dają one poczucie bycia w środku obrazów, projekcje otaczają Cię ze wszystkich stron, wszystko się porusza, płynnie, zanurza i wraca z powrotem. Wszystko to, w połączeniu z przemyślanym dźwiękiem daje niesamowity efekt.

Zdecydowanie warto zobaczyć to na własne oczy!


Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji. Jak zawsze czekamy na Wasze opinie, komentarze i pytania!

Spodobał Wam się artykuł – polubcie, udostępnijcie, zostawcie komentarz. Będzie nam bardzo miło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *