Jezioro termalne w Heviz - informacje praktyczne

Na północno-zachodnim krańcu Baltonu, w pobliżu miasta Keszthely, znajduje się jezioro termalne Hévíz. To największe biologicznie aktywne jezioro w Europie i drugie co do wielkości na świecie, oraz największe, w którym można pływać!

Miejscowość uzdrowiskowa Hévíz, skupia się wokół jeziora geotermalnego, w którym wody gruntowe podgrzane przez płaszcz Ziemi wypływają w górę, tworząc duży basen ciepłej i bogatej w minerały wody. Jezioro Hévíz jest naturalnie aktywnym jeziorem termalnym, które na świecie nie ma sobie równych pod względem wielkości i właściwości balneologicznych.

Głównego wejścia do kąpieliska strzegą dwa cherubiny, które zostały wykonane na zlecenie rodziny Festeticsów na przełomie XIX i XX wieku. W starożytnej mitologii ludów semickich cherubiny służyły bogom. Stały przed bramami i strzegły przed złymi duchami. Zwierzę będące połączeniem lwa i orła znajduje się również w herbie miasta Hévíz.

Unikalne właściwości jeziora Hévíz

Hévíz jest największym biologicznie aktywnym jeziorem termalnym w Europie i drugim co do wielkości na świecie! A także największym, w którym można pływać. Jezioro ma 4,4 ha powierzchni i jest otoczone wspaniałym parkiem. Krater o głębokości 38,5 metrów zasilany jest gorącymi źródłami, które wylewają 60 milionów litrów wody dziennie. Dzięki silnemu strumieniowi źródła woda w jeziorze całkowicie się wymienia w ciągu 72 godzin.

Jezioro Hévíz, nawet jeśli nie bierze się pod uwagę leczniczego charakteru jego wód, jest unikalną formacją geologiczną. Podobne jezioro występuje tylko na wyspie Rotoruaban w Nowej Zelandii.

Powierzchnia jeziora ma owalny kształt, przekrój przypomina kształt zakrzywionego lejka, którego głębokość zwiększa się w miarę zbliżania się do źródła.

Według najnowszych danych rzeczywista głębokość jeziora wynosi 38,5 metra. Woda jeziora jest „rozgrzewana” przez energię geotermiczną. Temperatura jest wynikiem wypierania gorącej wody pochodzącej z głębokiego źródła i wody krasowej.

Najlepszą porą na wizytę w Hévíz jest lato, kiedy lilie wodne są w pełnym rozkwicie, a jezioro Hévíz wygląda najpiękniej, ale w rzeczywistości nie ma złego czasu na wizytę, ponieważ woda w jeziorze jest ciepła przez cały rok.

Temperatura wody latem wynosi średnio 33-35°C, jesienią i zimą, w zależności od warunków pogodowych, nie spada poniżej 22°C. Jezioro otacza las o powierzchni 50 hektarów, chroniąc je przed wpływami zewnętrznymi – wiatrem, pyłem i hałasem oraz tworząc wokół unikalny mikroklimat. Zimą, wczesną wiosną, a także rano w chłodne jesienne dni, jezioro pokryte jest warstwą pary. Para odgrywa ważną rolę, ponieważ zapobiega chłodzeniu wody, dzięki czemu można pływać w jeziorze nawet w zimie. Znaczącą rolę w zachowaniu ciepła jeziora odgrywają również rośliny pokrywające dużą jego część.

Ze względu na swoisty mikroklimat jeziora, a także specyficzny skład chemiczny i temperaturę wody, jego żywy świat jest wyjątkowy.

Uważa się, że lecznicze właściwości jeziora są wynikiem unikalnej mieszanki składników organicznych i nieorganicznych znajdujących się w wodach i wielometrowej warstwie osadu leżącego na jego dnie. Jezioro jest domem dla dużej liczby bakterii. Niektóre gatunki występujące w jego wodach są rodzime i charakterystyczne tylko dla jeziora Hévíz. Na przykład Micromonospora heviziensis , bakteria, która jest silnym czynnikiem rozkładającym białka i celulozę, można znaleźć tylko tutaj na całym świecie. To samo dotyczy dwóch termofilnych gatunków niebiesko-zielonych alg – Pseudanabaena papillaterminata i Pseudanabaena crassa.

Flora bakteryjna obecna w dolnej warstwie torfu syntetyzuje słaby antybiotyk, który zapobiega namnażaniu się bakterii chorobotwórczych w wodzie.

Najpiękniejszymi przedstawicielami świata roślinnego jeziora są lilie wodne.

Skład wody termalnej, wskazania, przeciwwskazania

Lecznicze właściwości jeziora zostały odkryte już przez Rzymian na początku naszej ery. Historia Hévíz jako uzdrowiska sięga 1795 roku, kiedy to terytorium przeszło w posiadanie hrabiego Derdy Festeticha. W tym czasie rozpoczęła się budowa pierwszego sanatorium i pojawiły się pierwsze wzmianki o jeziorze.

Podstawą kompleksowej balneoterapii (leczenia przy wykorzystaniu borowin) są minerały, które wydobywane są z głębokich warstw ziemi. Woda poprzez kontakt z warstwami skał pochłania liczne związki chemiczne, które wpływają na właściwe funkcjonowanie całego organizmu. Pozytywne właściwości wody termalnej i torfu wynikają z obecności substancji takich jak dwutlenek węgla, siarka, wapń, magnez, żelazo, chlor, brom, jod, fluor, wodorowęglany, siarczany, kwas metaborowy, kwas metakrzemowy, rozpuszczony tlen, a także z niskiej emisji radonu. Aktywność radonu w wodzie wynosi 3,8-0,8 Bq/l.

Woda w jeziorze należy do radioaktywnych wód termalnych i skutecznie pomaga w leczeniu wielu dolegliwości.

Małe dawki promieniowania jonizującego zwiększają aktywność komórek immunokompetentnych. W rezultacie układ odpornościowy organizmu staje się bardziej skuteczny zarówno wobec czynników zakaźnych, jak i transformowanych komórek w chorobach autoimmunologicznych. Kąpiele radonowe mają wyraźny efekt odczulający, uspokajający i przeciwbólowy, przywracają upośledzoną funkcję stawów, zapobiegają postępowi tego procesu, poprawiają czynność serca i normalizują ciśnienie krwi.

Wody zawierające radon są używane od ponad dwóch tysięcy lat. Rzymski cesarz Septymiusz Sewer był leczony wodą radonową w kamicy moczowej, co dziś tłumaczy się normalizującym wpływem terapii radonowej na reaktywność immunologiczną organizmu i funkcję wydalniczą nerek. Działają przeciwbólowo, poprawiają procesy metaboliczne, funkcje motoryczne i wydzielnicze żołądka, jelit, dróg żółciowych.

Wskazania do kąpieli w leczniczych wodach jeziora Hévíz:

 • choroby reumatyczne układu mięśniowo-szkieletowego,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 • reumatyzm tkanek miękkich („łokieć tenisisty”, przewlekłe zapalenie pochewki ścięgna itp.),
 • starcze zmiany stawów i kręgosłupa,
 • zapalenie wielostawowe,
 • zaburzenia czynnościowe układu mięśniowo-szkieletowego,
 • urazy,
 • rehabilitacja medyczna po operacjach ortopedycznych,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • artropatia łuszczycowa,
 • dna moczanowa,
 • rwa kulszowa,
 • zmiany zapalne tkanek miękkich okołostawowych,
 • nerwoból i zapalenie nerwów,
 • przewlekłe choroby ginekologiczne,
 • choroby laryngologiczne – przewlekły nieżyt nosa, przewlekłe zapalenie gardła, migdałków i krtani.

Oprócz kąpieli terapeutycznych zaleca się również wodę do picia ze znajdującej się w kompleksie pijalni, przy schorzeniach takich jak:

 • przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i zapalenie dwunastnicy,
 • przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego,
 • dyskinezy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,
 • zespół jelita drażliwego.

Należy pamiętać, że pływanie w jeziorze Heviz to zabieg medyczny, a nie wakacje na plaży! Wody termalne nie są odpowiednie do zwykłego pływania ze względu na wyraźny efekt biologiczny. Należy pamiętać, że czas kąpieli terapeutycznej nie powinien przekraczać 1,5 godziny dziennie, a dla osób z chorobami krążenia – 30 minut. Zaleca się, aby nie pozostawać w wodzie dłużej niż 30 minut bez zaleceń lekarza. Długi pobyt w wodzie powoduje zwiększone obciążenie serca i układu krążenia.

Oprócz pozytywnego wpływu wody termalnej na ludzki organizm istnieją również przeciwwskazania do kąpieli w jeziorze.

Przeciwwskazania do kąpieli w jeziorze:

 • aktywna gruźlica,
 • zwiększona czynność tarczycy,
 • złośliwe procesy nowotworowe,
 • zakrzepica,
 • astma oskrzelowa,
 • ciąża.

Jezioro termale Hévíz z dziećmi

Już przed podróżą na Węgry wiedzieliśmy, że chcemy odwiedzić jezioro Hévíz. Z czasem jednak pojawiły się pewne wątpliwości. Zastanawialiśmy się, czy na pewno jest to dobry pomysł… bo radon, bo głęboko itd. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wizytę z dziećmi i był to doskonały wybór!

Co prawda Hévíz oferuje programy odnowy biologicznej tylko dla dorosłych, ale nie oznacza to, że nie można się tam zrelaksować z dziećmi. Istnieje mnóstwo powodów, aby przyjechać tu całą rodziną!

Choć nie zaleca się pływania w jeziorze dzieciom poniżej 12 roku życia to jest to miejsce bardzo przyjazne dzieciom.

Na terenie kompleksu znajduje się odkryty basen dla dzieci z wodnym placem zabaw – dzieci mogą pływać tyle, ile chcą! Dla dzieci była to świetna odskocznia od codziennych kąpieli w Baltonie.

Informacje praktyczne

Hévíz znajduje się 8 km od Keszthely, 93 km od Siofok, 193 km od Budapesztu i 198 km od Wiednia.

Aby odwiedzić kompleks termalny nad jeziorem Hévíz, urlopowicze potrzebują biletu wstępu. Dostępnych jest kilka rodzajów biletów – od pojedynczych (nie mniej niż 3-godzinnych) biletów do 20-godzinnych karnetów.

Bilet wstępu na trzygodzinną wizytę nad jeziorem kosztuje 3200 forintów, na cztery godziny – 3900 forintów, a bilet całodzienny – 5500 forintów. 10-godzinny karnet to koszt 9000 forintów, a 20-godzinny – 17 000 forintów.

Jeśli zamierza się przebywać nad jeziorem codziennie przez kilka dni, wtedy bardziej opłacalne i wygodniejsze jest zakupienie karnetu niż kupowanie pojedynczych biletów każdego dnia.

Dzieci poniżej 6 roku życia mają prawo do bezpłatnego wstępu, a do 14 roku życia mają znaczną zniżkę. 3-godzinny bilet dla dziecka w wieku 6-14 lat kosztuje 1600 forintów.

Po zakupie biletu otrzymuje się magnetyczny klucz do szafki w formie zegarka na rękę, w której można pozostawić ubrania i cenne przedmioty. Srebrną biżuterię dobrze jest pozostawić w szafce i to nie tyle z powodu niepożądanej straty podczas kąpieli, ale z powodu możliwego zepsucia pod wpływem śladowych pierwiastków wody termalnej.

Na terenie term znajduje się działająca latem restauracja, punkty gastronomiczne i wypożyczalnia sprzętu do pływania.

Zaleca się stosowanie makaronów bądź kół do pływania (zwłaszcza w tych obszarach jeziora, w których jest szczególnie głęboko).

Duża aktywność w wodzie nie jest zalecana. Efekt terapeutyczny jest bardziej skuteczny przy spokojnym, relaksującym spędzaniu czasu w jeziorze. Lekarze nie zalecają przebywania w wodzie dłużej niż pół godziny. Po 30-minutowym pobycie powinno się odpocząć i zrelaksować na leżaku. W ciągu dnia zaleca się przebywanie w wodzie przez nie więcej niż 1,5 godziny. W upalne letnie dni można opalać się na tarasie lub na trawiastym brzegu jeziora. Leżaki na terenie obiektu są bezpłatne.

Miasto Hévíz

Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone na terytorium Hévíz w 2001 roku odsłoniły zasłonę historii regionu. Naukowcy dowiedzieli się, że ludzie żyli na tych ziemiach od szóstego tysiąclecia p.n.e., czyli od ponad 7 tysięcy lat. Znaleziono wiele budynków, pomników i grobów z epoki Cesarstwa Rzymskiego (II-IV w. n. e.).

Popularność Hévíz wyraźnie wzrastała od końca XVIII wieku po publikacji pierwszego badania naukowego dotyczącego właściwości wód termalnych, przeprowadzonego przez fizyka i lekarza Ferenca Slaby’ego. Aktywny rozwój terenów przylegających do jeziora rozpoczął się w latach 60-tych XIX wieku. Wieś uzdrowiskowa rozrastała się, a wraz z rozwojem miejscowości rosła liczba osób przybywających w celu leczenia. Nawiasem mówiąc, mniej więcej w tym samym czasie, mianowicie w 1898 roku, profesor Lovashshi przywiózł lilie wodne z Indii do Heviz, które później stały się symbolami miasta.

Hévíz przeżyło dwie wojny, potężny pożar w 1986 r., który zniszczył drewnianą zadaszoną łaźnię, oraz zmianę systemu politycznego w latach 1989–1990, zmieniając się z początkiem nowego wieku w jeden z najpopularniejszych kurortów na Węgrzech i w Europie.

Dziś miasto posiada bogatą ofertę hoteli, domków i świetnie rozwinięte zaplecze medyczne, a kuracjusze przybywają do Hévíz przez cały rok.

Pomimo sporej liczby turystów, Hévíz jest zaskakująco spokojnym miejscem, które oczarowuje zielenią wokół jeziora Hévíz.

Noclegi w Hévíz

Podczas naszego pobytu na Węgrzech nocowaliśmy w Judita Apartments.

Za naprawdę niewielkie pieniądze otrzymaliśmy duży, przestronny, idealny dla rodzin apartament w cichej i zielonej okolicy z miejscem parkingowym na posesji. Apartament znajduje się blisko centrum i jeziora termalnego. To świetna lokalizacja zarówno do zwiedzania Héviz jak i Keszthely. Bardzo miły i pomocny właściciel świetnie mówi po angielsku.

Jeśli w najbliższym czasie planujesz jakiś wyjazd i chcesz rezerwować nocleg przez internet będzie mi bardzo miło, jeśli zrobisz to przez mój link do Bookingu (kliknij). Dla Ciebie cena się nie zmienia, a ja dzięki temu otrzymam od Bookingu drobną prowizję (za polecenie), którą mogę wykorzystać na kolejne podróże.

 

 

Jeżeli masz jakieś pytania do artykułu – pytaj śmiało.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z Hévíz.

16 komentarzy

 1. Byliśmy w Heviz z naszym 10-miesięcznym synkiem. Za bilet całodniowy płaciliśmy 5500 HUF. Może trochę drogo, ale warto. Woda jest naprawdę ciepła, około 33 stopni Celsjusza. Wokół jeziora są ładne miejsca, w których można położyć się na trawie, albo leżaku. Polecam wszystkim!

  Patrycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *