Keszthely to najstarszy kurort nad brzegiem Balatonu, od lat przyciągający turystów atmosferą prowincjonalnego miasteczka, starymi uliczkami, barokowym pałacem rodzinnym Festeticów oraz płytkim i ciepłym wybrzeżem idealnym dla dzieci. Bliskość jeziora termalnego w Heviz pozwala spędzić wakacje nie tylko przyjemnie, ale także zdrowo.
Gdzie nad Balaton?
Węgry są jednym z niewielu krajów Europy bez dostępu do morza. Patrząc na mapę Węgier, trudno jednak nie zauważyć dużego jeziora na zachodzie kraju. Co zatem robi Węgier, gdy przyjdzie lato? Jedzie nad Balaton!
Balaton zwany czasem Morzem Węgierskim ma 77 km długości, 592 km2 powierzchni, a jego linia brzegowa liczy 197 km! Decyzja o tym, gdzie zatrzymać się na tym dużym jeziorze, była więc nie lada wyzwaniem. Ostatecznie stanęło na Keszthely na jego zachodnim krańcu.
Oto kilka głównych powodów, dla których warto wybrać Keszthely na pobyt nad Balatonem:
1. Daleko od Budapesztu
Balaton jest bardzo popularny na Węgrzech, a wokół jeziora znajduje się wiele miejscowości. Najpopularniejsze z nich – Siófok lub Balatonfüred, znajdują się na wschodnim krańcu jeziora, znacznie bliżej Budapesztu. Południowa strona jeziora jest w sezonie mocno zatłoczona. Mniej osób przemierza długość jeziora, aby dotrzeć do położonego 200 kilometrów od stolicy Węgier Keszthely, dzięki czemu jest tu nieco spokojniej, jak i taniej.
Keszthely jest również wygodnym wyborem, dla osób podróżujących z lub do Chorwacji, ponieważ znajduje przy trasie przejazdu i nie trzeba dodatkowo nadkładać drogi.
2. Nieduże, klimatyczne miasteczko
Keszthely jest najstarszym miastem nad Balatonem. Już w czasach rzymskich było ważnym centrum handlowym. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1247 roku, ale naukowcy twierdzą, że na tym terenie osadnictwo istniało już w drugim tysiącleciu p.n.e. W XVIII wieku, gdy tylko Turcy zostali wydaleni, miasto zaczęło aktywnie budować dwory i kościoły w modnym wówczas stylu barokowym. Znajduje się tu jedyny nienaruszony pałac na Węgrzech – Pałac rodziny Festetics z XVIII wieku, która niegdyś rządziła miastem.
Samo miasto Keszthely ma ponadczasowy charakter. Miejsce wydaje się być nietknięte szybkim tempem Europy Zachodniej. Chociaż Keszthely jest największym miastem nad Balatonem, liczącym około 21 000 mieszkańców, to kompletnie tego nie czuć. Centrum miasta jest naprawdę spokojne i klimatyczne.
Keszthely można podzielić na dwie części. Z jednej strony znajduje się park nad brzegiem Balatonu, z deptakiem, plażami i restauracjami. Z drugiej strony urokliwe centrum miasta z późnobarokowym ratuszem i gotyckim kościołem franciszkanów, przytulnym Rynkiem Głównym i pałacem Festeticsów. Co więcej, z centrum miasta do nabrzeża jest nieco ponad kilometr, dzięki czemu zwiedzanie miasta pieszo jest naprawdę łatwe.
W mieście znajduje się założone pod koniec XIX wieku Muzeum Balatonu poświęcone walorom przyrodniczym i kulturowym Morza Węgierskiego. Muzeum obrazowo przedstawia historię Keszthely, tradycje i zwyczaje miejscowej ludności, przedmioty gospodarstwa domowego, broń pierwotnych osad i inne przedmioty, opowiadające o historii regionu i rozwoju osadnictwa na tych ziemiach.
3. Węgierskie „Morze” czyli Jezioro Balaton
Głównym powodem, dla którego większość ludzi przybywa do Keszthely jest Balaton. Keszthely oferuje szereg możliwości uprawiania sportów wodnych. W lecie bardzo popularne jest żeglarstwo. Tłumy turystów pędzą do kurortu i rywalizują o możliwość wypożyczenia jachtu lub żaglówki.
Balaton podzielony jest na dwie, dość mocno różniące się od siebie części. Południowy brzeg jest płaski z płytkimi wodami, natomiast północna część jest pagórkowata, a jezioro głębsze.
Balaton jest bardzo ciepły. Płytka woda nagrzewa się momentalnie i latem osiąga 26 – 27 st. C. Turyści wolący spędzać wakacje na plaży bez problemu znajdą coś dla siebie. Wzdłuż linii brzegowej znajdują się trzy główne, piaszczyste i trawiaste plaże. Bezpieczne, płytkie wody sprawiają, że Keszthely to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi.
Woda w Balatonie jest bardzo czysta, choć jej przeźroczystość przy obleganych mocno plażach może sugerować, że jest inaczej. Jeśli jednak zobaczymy ją rano, kiedy jeszcze nie ma tłumów na plaży, przekonamy się, że woda w jeziorze jest naprawdę czysta, w naturalnie zielono-niebieskim kolorze.
Plaże w Keszthely
Plaża miejska (Városi Strand)
Położona w pobliżu centrum miasta, na południowy zachód od przystani i molo, plaża miejska w Keszthely to jedna z najbardziej znanych plaż nad Balatonem. Na urlopowiczów czeka tu ogromny teren o powierzchni ponad 3 hektarów, wraz szeroką gamą usług dla wszystkich, którzy chcą się wykąpać, zrelaksować lub dobrze bawić. Na terenie plaży znajdują się 3 boiska do siatkówki, 2 boiska do koszykówki, boisko do piłki ręcznej, badmintona, piłki plażowej i 2 place zabaw. Goście mogą również bezpłatnie korzystać z podgrzewanego basenu rekreacyjnego w kształcie Balatonu.
Za dodatkową opłatą można korzystać z olbrzymich zjeżdżalni wodnych i wypożyczyć leżaki. Na terenie kompleksu znajdują się również restauracje, sklepy z pamiątkami i sprzętem plażowym, wypożyczalnia rowerów wodnych, kajaków, trampolina, minigolf, stół do ping-ponga i wiele innych atrakcji.
Na plaży znajduje się strzeżona przechowalnia rowerów.
Połączona z plażą drewnianym mostem Wyspa Kąpielowa (Szigetfürdő) przywołuje atmosferę początku ubiegłego wieku.
Kasa czynna jest od 8:30 do 19:00
Opłaty za wstęp 2019: Dorośli – 950 HUF (po godzinie 17.00 – 500 HUF); Dzieci od 6 r. ż., seniorzy, studenci – 650 HUF
Plaża Libás (Libás strand)
Nieco na północ, we wschodniej części miasta, obok przystani Phoenix Marina, znajduje się plaża Libás, czyli gęsia plaża. To kolejna ogrodzona i płatna plaża. Libás znajduje się trochę dalej od centrum, ale biegną tam ładne ścieżki rowerowe.
To ulubione miejsce odpoczynku dla rodzin z małymi dziećmi, z piaszczystą, łagodnie pogłębiającą się wodą i placem zabaw. Zielony obszar plaży Libás liczy około 15 tysięcy metrów kwadratowych. Cały teren porośnięty jest drzewami, dzięki czemu znaleźć cienia nie stanowi problemu.
Na miejscu znajduje się szatnie, toalety, prysznice na świeżym powietrzu, plac zabaw dla dzieci, oraz punkt pierwszej pomocy. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy. Za dodatkową opłatą wypożyczyć można leżaki, kajak, łódkę, a także sprzęt do windsurfingu. Na plaży znajduje się też kilka punktów z przekąskami w których kupić można pizzę, hamburgery, lody itp.
Przy wejściu na plażę znajduje się spory, bezpłatny parking dla samochodów, oraz strzeżona przechowalnia rowerów.
Plaża Libás otwarta jest codziennie od 8:30 do 19:00
Opłaty za wstęp 2019: Dorośli – 600 HUF; Dzieci, seniorzy, studenci – 350 HUF
Plaża Helikon (Helikon strand)
Z dala od zgiełku miasta, na południowo-zachodnim krańcu Keszthely, znajduje się plaża Helikon. Można do niej łatwo dostać się główną drogą biegnącą od centrum do granic miasta.
Z biegiem czasu publiczna plaża Szigetfürdő stawała się zbyt mała, aby móc pomieścić rosnący tłum wczasowiczów po I wojnie światowej. Aby sprostać rosnącym oczekiwaniom rozpoczęto organizację południowego brzegu i w 1927 roku otwarto nową plażę. Plaża Helikon rozwijała się stopniowo od lat 50-tych XX wieku. Helikon to duża plaża o powierzchni 19 000 m2, dzięki czemu każdy plażowicz znajdzie kawałek zielonej przestrzeni dla siebie, a dzieci mogą się bezpiecznie się bawić w piaszczystej zatoczce.
Helikon jest bardzo czysta plaża i nie tak zatłoczona jak miejska plaża Keszthely. Ogromne drzewa rzucają cień, dając schronienie w gorące letnie dni. Wokół znajdują się małe restauracje. Helikon jest doskonałym miejscem dla dzieci z trzema placami zabaw, pomostami i sklepami.
W 2014 r. Plaża Helicon została odznaczona Błękitną Flagą za doskonałą jakość.
Ku uciesze gości jeżdżących na dwóch kołach, przy plaży znajduje się bezpłatny, strzeżony parking dla rowerów, a ci, którzy wolą jeździć samochodem, mogą zaparkować auto na parkingu mogącym pomieścić ponad sto pojazdów.
Opłaty za wstęp 2019: Dorośli – 600 HUF; Dzieci, seniorzy, studenci – 350 HUF
Poza godzinami otwarcia plażę można odwiedzać za darmo.
Noclegi w Keszthely
W Keszthely według serwisu Booking znajduje się prawie 150 obiektów noclegowych. Dostępne są różnego rodzaju noclegi – apartamenty, pensjonaty i gwiazdkowe hotele.
Po przejrzeniu całej listy hoteli i apartamentów, zdecydowaliśmy się na położony nieopodal jeziora termalnego w Heviz Judita Apartments.
Miejsce okazało się być strzałem w dziesiątkę. Za naprawdę niewielkie pieniądze otrzymaliśmy duży, przestronny apartament z dwoma sypialniami, idealny dla rodzin apartament w cichej i zielonej okolicy z miejscem parkingowym na posesji. Apartament znajduje się blisko centrum i jeziora termalnego. To świetna lokalizacja zarówno do zwiedzania Héviz jak i Keszthely. Bardzo miły i pomocny właściciel świetnie mówi po angielsku. Dodatkowo w apartamencie znajdowały się makarony i cały potrzebny sprzęt na termy z którego mogliśmy bezpłatnie korzystać.
Polecamy z czystym sumieniem!
Jeśli w najbliższym czasie planujesz jakiś wyjazd i chcesz rezerwować nocleg przez internet będzie mi bardzo miło, jeśli zrobisz to przez mój link do Bookingu (KLIK!). Dla Ciebie cena się nie zmienia, a ja dzięki temu otrzymam od Bookingu drobną prowizję (za polecenie), którą mogę wykorzystać na kolejne podróże.
Co warto zobaczyć w Keszthely i okolicach?
Promenada i łaźnia na wodzie
Keszthely, pomimo niewielkich rozmiarów, oferuje turystom, wiele atrakcji i sposobów spędzania czasu. Warto wybrać się na spacer promenadą wzdłuż brzegu Balatonu, aby nacieszyć się pięknym widokiem na jezioro i śnieżnobiałe żaglówki, błyszczące w promieniach słońca.
Warto zwrócić uwagę na molo i znajdujący się przy plaży miejskiej budynek kąpieliska na wodzie (Szigetfürdő). Pierwotny budynek został zbudowany w latach 80-tych XIX wieku, a następnie powiększony w 1893 roku do uzdrowiska leżącego na dwóch wyspach. W latach 60-tych XX wieku budynek został rozebrany i zastąpiony nowoczesną łaźnią zbudowaną z elementów metalowych i betonowych. Chociaż z zewnątrz budynek jest ponadczasowy, w pełni odpowiada nowoczesnym standardom. W 2017 roku dwie wieże zostały całkowicie przebudowane, a budynek dekoracyjnie podświetlony.
Pałac rodziny Festeticsów
Pałac Festeticsów to jeden z najpopularniejszych pałaców na Węgrzech, obecnie znany jako Muzeum Pałacu Helikon. Jego budowa rozpoczęła się w 1745 roku, a ze względu na częste zmiany i rozbudowy trwała ponad sto lat. Pałac zawdzięcza swoją nazwę Kristofowi Festeticsowi, który rozpoczął projekt, a jego potomkowie, którzy uzyskali tytuł hrabiego w 1772 r., kontynuowali jego rozbudowę. Przez 200 lat zamek był własnością rodziny Festeticsów. W porównaniu z zespołem architektonicznym, który możemy dziś zobaczyć, pierwotny budynek był stosunkowo niewielki, bo znajdowało się w nim „tylko” 40 sal. Przez kolejne wieki pałac wielokrotnie się powiększał. Stopniowo dodawano nowe sale i budynki. Skrzydło biblioteki pojawiło się pod koniec XVIII wieku. Ta jedyna nienaruszona węgierska biblioteka arystokratyczna zawiera ponad 80 000 tomów. Księgozbiór przechowywany w ścianach pałacu uważany jest za skarb narodowy kraju.
Obecny zamek wykonany jest w stylu neobarokowym. Ostateczną formę budynek uzyskał pod koniec XIX wieku. W tym samym czasie przeprowadzono ostatnią kompletną przebudowę. Odnowiono sale, a liczba pokoi wzrosła do 100. Rodzina Festeticsów została zmuszona do ucieczki w 1945 roku. Pałac na szczęście przetrwał grabieże, podobno dzięki umieszczeniu znaku ostrzegającego potencjalnych szabrowników o zaraźliwych chorobach.
Na terenie kompleksu pałacowego znajduje się wystawa powozów, wystawa myśliwska oraz wystawa historycznych modeli kolejowych. Zbudowana w latach 80-tych XIX wieku palmiarnia przywołuje tradycję tropikalnych szklarni z egzotycznymi roślinami. Po niedawnej przebudowie park zamkowy ponownie przypomina projekt z lat 80-tych XIX wieku z odnowionym jeziorem, fontannami oraz Ogrodem Księżniczki.
Mini ZOO Fenyvespuszta
Mini ZOO znajdujące się na terenie Parku Narodowego Wyżyny Balatonu, w bezpośrednim sąsiedztwie wysp Kis-Balaton i Kányavári. Fenyvespuszta przez prawie 40 lat było gospodarstwem mlecznym. Dziś można tam spotkać hodowlane zwierzaki takie jak kozy, konie, kucyki, pisklęta, króliczki, prosięta, kocięta, dziki, bawoły i wiele innych ciekawskich zwierząt. W zagrodzie można dotknąć małych kóz, owiec czy pogłaskać króliki. Przy wejściu otrzymaliśmy karmę dzięki czemu mogliśmy nakarmić upominające się o smakołyki kozy. Tym etapem wycieczki dzieci były wprost zachwycone. Na terenie gospodarstwa zgromadzono mnóstwo maszyn oraz urządzeń rolniczych co oczywiście najbardziej przypadło do gustu Franiowi.
Mini ZOO jest otwarte codziennie w godzinach:
1 listopada do 28 lutego: 10:00-16:00
1 marca – 31 października: 10:00-18:00
Bilet wstępu (od 2 lat): 600 HUF/osobę
Jezioro termalne w Heviz
W pobliżu Keszhely, znajduje się Heviz – miejscowość uzdrowiskowa, która skupia się wokół jeziora geotermalnego, w którym wody gruntowe podgrzane przez płaszcz Ziemi wypływają w górę, tworząc duży basen ciepłej i bogatej w minerały wody. Heviz jest największym biologicznie aktywnym jeziorem termalnym w Europie i drugim co do wielkości na świecie! A także największym, w którym można pływać. Wypływająca woda ma 38 stopni Celsjusza, dzięki czemu pływanie tutaj jest możliwe przez cały rok.
Ze względu na chemiczny skład wody przypisuje się mu lecznicze właściwości. Minerały zawarte w wodzie i błocie podobno czynią cuda dla skóry, zaburzeń reumatycznych, a także pomagają w problemach z krążeniem. Kompozycja mikroelementów przyczynia się również do powstawania licznych organizmów, w tym niesamowitych lilii wodnych.
Więcej informacji znajdziesz we wpisie Hévíz – największe jezioro termalne w Europie.
Winnice Badacsony
Węgry są uważane za jeden z najlepszych regionów winiarskich na świecie. Północna strona jeziora Balaton, szczególnie okolice Badacsony, to główny region uprawy winorośli, gdzie żyzna gleba, zawierająca skały wulkaniczne, jest bogata w minerały. Większość produkcji zdominowana jest przez wina białe.
Szürkebarát (szary zakonnik) jest jedną z najbardziej znanych odmian uprawianych w regionie winiarskim Badacsony. Szürkebarát jest potomkiem Pinot gris, przywiezionych na Węgry z Francji przez mnichów około 1300 roku. Pierwsze winnice Badacsony zasadzili mnisi cystersi w XIV wieku. Tutejsze wina ze szczepu szürkebarát (pinot girs) są uważane za jedne z najlepszych win węgierskich.
Warto wybrać się na przejażdżkę po wzgórzach i okolicznych wioskach. Bez trudu znaleźć tam można lokalne winnice, oferujące naprawdę wyjątkowe wina.
Klimat w Keszthely
W Keszthely panuje klimat umiarkowany kontynentalny. Lata są gorące i długie. Sezon plażowy rozpoczyna się w maju, a kończy w połowie września. Zimy są dość łagodne, śniegu jest niewiele, ale ze względu na niewielką głębokość jeziora, prawie co roku pokryte jest warstwą lodu, którego średnia grubość sięga 15 centymetrów, a czasem nawet 70. W tym czasie nad jeziorem wieje silny, porywisty i chłodny wiatr, który może być niebezpieczny dla miłośników żaglówek i małych jachtów.
Co i gdzie zjeść w Keszthely?
Punktem obowiązkowym każdej podróży są lokalne przysmaki i restauracje. W końcu jedzenie jest nieodłącznie związane z miejscem i kulturą.
Podczas naszego pobytu próbowaliśmy wielu węgierskich specjałów z tradycyjną zupą gulaszową z dużą ilością ostrej papryki na czele. Papryka jest szeroko stosowana w kuchni i jest uważana za narodową przyprawę Podobno węgierska gospodyni, kiedy ma przygotować posiłek, stawia na stole słoik z papryką i zastanawia się co do niej dodać.
Przy deptaku prowadzącym w kierunku plaży miejskiej znajduje się wiele lokalnych restauracji. Jeśli chcecie spróbować kuchni regionalnej to z czystym sumieniem polecamy Kishali Étterem. Jedliśmy tam kilka razy i dania zawsze były pyszne, niedrogie a porcje zaskakująco duże. Już zjedzenie samej zupy gulaszowej wystarcza by na długo zapomnieć o głodzie.
Na szczycie listy są jednak uliczne pyszności takie jak langosze (węg. langos) oraz słodkie tradycyjne węgierskie kołacze (węg. Kürtőskalács).
Langosz, czyli drożdżowy placek smażony w głębokim tłuszczu, podawany z różnymi dodatkami. Najpopularniejszy jest z czosnkiem bądź masłem czosnkowym, śmietaną i startym serem żółtym. Tłusty i mega kaloryczny, za to smakuje rewelacyjnie!
Kołacze to tradycyjne węgierskie ciasta drożdżowe, wypiekane na bukowych wałkach. Po wyjęciu z pieca ciasto obtacza się w różnego rodzaju słodkościach, orzechach, ziołach czy przyprawach. Ich receptura i technologia sięgają XVIII wieku, kiedy to wypiekane były nad żarem węgla drzewnego. Dawniej były wypiekane tylko dla ważnych gości lub na specjalne okazje takie jak wesela czy chrzciny. Słodki zapach drożdżowego ciasta i wanilii powstały przy wypieku kołaczy sprawia bowiem, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Kołacze najlepiej smakują prosto z pieca gdy są jeszcze ciepłe.
Jeżeli masz jakieś pytania – pytaj śmiało!
Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z Keszthely.
Cześć, za kilka dni wybieram się nad Balaton. Jak wygląda zwiedzanie winiarni? Trzeba się umawiać czy można podjechać spontanicznie? Może macie jakąś wartą polecenia? Dzięki za pomoc! ?
Cześć, my zwiedzaliśmy bardzo spontanicznie, np. w drodze powrotnej z Tihany do Keszthely w okolicach Badacsony po prostu zjechaliśmy z głównej trasy. Jechaliśmy przez wzgórza pomiędzy winnicami. Co kilka kilometrów znajdowały się lokalne wytwórnie, w których można było spróbować wina i ewentualnie zakupić buteleczkę. 😉
Dzięki za pomoc 🙂