Alpakowa Kotlina to urocze miejsce położone we wsi Kamieniec, w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Żyją tam nieco dziwaczne, ale przesympatyczne zwierzęta – alpaki. Mieliśmy okazję odwiedzić farmę i poznać alpaki oraz ludzi, którzy się nimi opiekują.

Alpakowa Kotlina to rodzinne gospodarstwo zarządzane przez Martę Hajłasz i Artura Spodniewskiego. Zakochali się w alpakach kilka lat temu i od tego czasu hodują, wychowują i dbają o nie, jak o własne dzieci.

Zwykle spotykane w południowoamerykańskich Andach alpaki są niezwykle interesującymi zwierzętami. Podczas naszej małej wędrówki wiele się o nich dowiedzieliśmy.

Co to są alpaki?

Alpaki to ssaki parzystokopytne z rodziny wielbłądowatych. Wielbłądy, które większość ludzi zna to dromadery z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji Południowej oraz baktriany spotykane najczęściej w Chinach i Tybecie.

Istnieją jednak cztery inne „wielbłądy bez garbów”, które są rodzime dla Ameryki Południowej. Dwa z nich – lamy i alpaki, zostały udomowione przez Inków ponad 6000 lat temu. Są hodowane na zboczach Andów w Ekwadorze, Boliwii, Peru i Chile na wysokościach od 4000–4700 m n.p.m. Pozostałe dwie odmiany – guanako i wikonie, nadal wędrują w dzikich stadach.

Alpaki występują w dwóch rasach – huacaya i suri. Huacaya, bardziej powszechny typ, stanowi około 90% wszystkich alpak, ma puszystą wełnę podobną do wełny owczej, lekko pofałdowaną, rosnącą prostopadle do ciała. Nadaje zwierzętom wygląd przypominający misia. Wełna alpak suri jest nieco delikatniejsza od wełny huacaya, jest błyszcząca i zwisa w długich, falistych lokach wzdłuż ciała alpaki.

Alpaki żyją około 15 do 20 lat. Najdłuższa udokumentowana długość życia alpaki to 27 lat.

To bardzo ciche, posłuszne zwierzęta, generujące minimalną ilość dźwięku. Zwykle wydają przyjemny buczący dźwięk jako środek komunikacji, wyrażania troski lub stresu. Bywa on opisywany jako rodzaj muzycznego mruczenia. Ponadto alpaki wyrażają się poprzez mowę ciała, pozowanie szyi, ułożenie uszu i ogona, przechylenie głowy.

Czym różnią się alpaki od lam?

Ludzie często mylą alpaki z lamami. Są one blisko spokrewnione, ale są między nimi wyraźne różnice. Po pierwsze lamy są znacznie większe od alpak. Po drugie lama ma długie uszy i podłużny pysk. Uszy alpaki są krótsze, a pysk bardziej zaokrąglony. Sierść lamy jest sztywna i szorstka, alpaka jest puszysta i miękka w dotyku.

Wełna z alpak

Poza ich uroczym wyglądem stworzenia te są odpowiedzialne za noszenie jednych z najszlachetniejszych włókien występujących w przyrodzie.

Włókno alpaki opisywane jest jako mocniejsze niż moher, delikatniejsze niż kaszmir, gładsze niż jedwab, bardziej miękkie niż bawełna, cieplejsze niż puch gęsi i lepiej oddychające niż dzianiny termiczne. Jest ono bardzo podobne do owczej wełny, ale cieplejsze i nie gryzące. Brakuje w niej lanoliny, co dodatkowo czyni je hipoalergicznym. Jest ono również ognioodporne i spełnia sztywne standardy Amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich jako włókno klasy 1 do stosowania w odzieży.

Alpakoterapia

Alpaki posiadają pewne niezwykłe cechy osobowości, doceniane przez terapeutów oraz ich pacjentów. Przebywanie z alpakami ma właściwości terapeutyczne, a alpakoterapia zyskuje na popularności. Pacjenci po tym jak głaskają, przytulają się, spacerują, rozmawiają z nimi, stają się bardziej wyciszeni i zrelaksowani. Zwierzęta pomagają dzieciom z niepełnosprawnościami np. ćwiczyć rękę, mają też dobry wpływ na dzieci z autyzmem. 

Alpaki a dzieci

Alpaki to bardzo łagodne i nieśmiałe stworzenia. Nie gryzą, nie popychają, nie mają ostrych zębów, rogów, kopyt ani pazurów. Alpaki nie mają przednich górnych zębów. Najwyraźniej nie potrzebują ich, ponieważ żywią się głównie trawą. Zwierzęta poruszają się zręcznie i z gracją dlatego mało prawdopodobne jest, aby wpadły nawet na małe dzieci. Od czasu do czasu alpaka kopie odruchowo tylnymi nogami, zwłaszcza jeśli jest dotknięta od tyłu, dlatego nie należy stać za nią.

To niezwykle przyjazne, komunikatywne i otwarte na kontakt z człowiekiem zwierzęta. Uwielbiają towarzystwo dzieci i są bardzo ciekawskie.

Alpakowa Kotlina

Gospodarstwo ma swój niepowtarzalny styl. Po zagrodzie swobodnie wędrują także kozy, kury i gęsi. Właściciele przyjmują gości indywidualnie, a na spacer z alpakami są do dyspozycji prawie 2 ha pola. Po spacerze można zostać i spędzić czas na łonie natury.

Główną atrakcją dnia był oczywiście wspólny spacer oraz karmienie alpak ich przysmakiem czyli marchewkami. Naszą przewodniczką była Pani Marta oraz dwie cudowne alpaki – Nira i Jasiek. Spacer był niespieszny i niezwykle przyjemny, a karmienie ulubioną marchewką i głaskanie alpak sprawiło dzieciom wielką frajdę. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki z alpakami oraz mogły przybić pamiątkową pieczątkę.

W Kamieńcu znajduje się 11 alpak rasy Suri i Huacaya. Wkrótce ich liczba się powiększy ponieważ niektóre z nich spodziewają się młodych.

Na miejscu znajdują się stoły piknikowe, leżaki, grill, plac zabaw dla dzieci. Warto więc skorzystać z okazji i zostać w farmie na dłużej, aby móc rozkoszować się spokojnym, wiejskim klimatem.

Informacje praktyczne

Alpakowa Kotlina znajduje się we wsi Kamieniec koło Kłodzka. Dojazd z Kłodzka zajmuje kilkanaście minut.

Alpaki są przyzwyczajone do różnych warunków pogodowych, więc spacery odbywają się przez cały rok. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminu.

Przyjmowane są osoby indywidualnie jak i grupowo. Organizowane są także wycieczki szkolne i przedszkolne. Alpaki są mobilne, mogą również przyjechać we wskazane miejsce 😉

Istnieje także możliwość zorganizowania ogniska po spacerze. Dodatkową atrakcją jest dmuchana zjeżdżalnia nadmuchiwana podczas organizacji urodzin. Na miejscu znajduje się także mini sklepik z pamiątkami.

Strona Alpakowej Kotliny na Facebooku: https://www.facebook.com/Alpakowa-Kotlina-1920725187994332/

Przebywanie z alpakami jest miłe i relaksujące. Jeśli lubisz zwierzęta, to Alpakowa Kotlina jest miejscem, które musisz odwiedzić! To tworzone z pasją, rodzinne i kameralne miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli będą się dobrze bawić. Zwierzęta są tutaj dobrze traktowane, dopieszczone i zadbane. Sądzę, że Alpakowa Kotlina szybko stanie się jedną z ciekawszych atrakcji Kotliny Kłodzkiej.

Alpakową Kotlinę warto odwiedzać nie tylko wiosną i latem, ale też zimą czy wczesną wiosną! Spacer z alpakami o każdej porze roku sprzyja dobremu samopoczuciu i warto z niego skorzystać nawet jeśli pogoda proponuje nam tylko blade jesienno-zimowe słońce.

Po kilku miesiącach, podczas ferii zimowych, znów odwiedziliśmy milusińskich z Alpakowej Kotliny.

Radości było jak zwykle co nie miara, tym bardziej, że od naszej ostatniej wizyty urodziły się dwie małe, rozbrykane alpaki – Maniuś i Sid.

15 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *