Ptuj atrakcje turystyczne najstarszego miasta Słowenii

Ptuj, najstarsze miasto Słowenii wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO za sprawą karnawałowych tradycji, oczarowuje gości średniowiecznymi uliczkami, tajemniczymi przejściami i niezapomnianymi krajobrazami.

Słowenia to mały alpejski kraj, pełen pięknej przyrody, często pomijany na korzyść bardziej znanych sąsiadów – Austrii, Włoch i Chorwacji. Słowenia znana jest jako zielone serce Europy. Znajdują się tu liczne jeziora i rzeki. Krajobraz w Słowenii jest głównie górzysty, a ponad połowę powierzchni wypełniają lasy.

To doskonały cel podróży ze względu na jej topograficzną różnorodność – od plaż śródziemnomorskich po wysokie szczyty Alp Julijskich i łagodne wzgórza i równiny na południu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – górskie wycieczki dla miłośników aktywnego wypoczynku, historyczne miasta dla miłośników kultury, gaje oliwne i winnice dla smakoszy.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy w Słowenii było położone pomiędzy łagodnymi wzgórzami winnymi a rzeką Drawą miasto Ptuj. Cieszy się ono reputacją najstarszego miasta w Słowenii. Ptuj otrzymał status miasta już w czasach rzymskich. Jego zabytki, budynki i zbiory muzealne opowiadają wiele fascynujących historii rozpoczynających się od czasów prehistorycznych, przez starożytność, kiedy to nastąpił rozkwit Romana Poetovio i dalej do średniowiecza, kiedy Ptuj stał się jednym z ważnym centrum handlowym Europy Środkowej. Dziś miasto liczy około 23 000 mieszkańców i jest stolicą Dolnej Styrii.

Ptuj był zasiedlony już w epoce kamiennej. Plemiona celtyckie zamieszkiwały te tereny do późnej epoki żelaza. Miasto nabrało szczególnego znaczenia w pierwszym wieku naszej ery, kiedy to Ptuj został po raz pierwszy wspomniany jako rzymska osada Poetovio, będąca siedzibą ważnego legionu rzymskiego. W starożytności miasto bardzo dobrze prosperowało, czego dowodem są liczne historyczne pozostałości.

Przez kilka następnych stuleci Ptuj widział wiele armii obcych zdobywców, m. in. Hunów, Słowian i Franków. Wszystkie pozostawiły ślad w kulturze i architekturze miasta. W 1555 roku Ptuj został włączony do Księstwa Styrii. Ptuj był częścią imperium austro-węgierskiego do 1918 roku. Kiedy imperium upadło Dolna Styria, region otaczający Ptuj, stała się częścią Jugosławii. Na początku XX wieku ponad 85% mieszkańców mówiło po niemiecku. Zmieniło się to naturalnie po I wojnie światowej. Po 1945 roku ludność niemieckojęzyczna została wydalona do Austrii, a znaczna ich część osiedliła się później w Ameryce Północnej.

Ptuj rywalizuje z Lublaną o historyczne znaczenie, jednak niewielu turystów zapuszcza się tak daleko na wschód. A szkoda! Centrum miasta z kolorowymi budynkami i brukowanymi uliczkami to idealne miejsce na relaksujący spacer. Miasto jest niewielkie i można je spokojnie zwiedzić w ciągu kilku godzin. Mieliśmy prawie cały dzień, więc postanowiliśmy lepiej poznać miasto.

Panorama Ptuj z Zamku Ptuj

Co warto zobaczyć w Ptuj?

Zamek Ptuj (Ptujski grad)

Zbudowany w X wieku zamek Ptuj to najbardziej rozpoznawalny zabytek w mieście. Nikt nie może odwiedzić tego uroczego średniowiecznego miasta bez wizyty na zamku. To prawdziwe arcydzieło wznosi się na wzgórzu, zapewniając panoramiczny widok na miasto z czerwonymi dachówkami.

Pierwsi osadnicy mieszkali tutaj już około 2000 r. p.n.e. Dzisiaj wiele zachowanych z ceramik i artefaktów z tej epoki znajduje się w Muzeum Regionalnym Ptuj. Obrazy, maski karnawałowe, średniowieczne monety i wiele innych skarbów są dobrze chronione w murach zamku Ptuj.

Na zamku znajduje się atrakcyjny dziedziniec z epoki renesansu, zapewniający wspaniałe widoki na południową i zachodnią część miasta i rzekę Drawę.

Informacje praktyczne

Z centralnego placu – Slovenski Trg znaki prowadzą na zamek, więc trafienie do niego nie stanowi problemu. Poniżej zamku znajduje się także duży, bezpłatny parking.

Wstęp: Bilet wstępu do muzeum kosztuje 6 € dla dorosłych i 3 € dla dzieci poniżej 15 lat.

Godziny otwarcia: 
– od 15 października do 30 kwietnia każdego dnia od 9:00 do 17:00 
– od 1 maja do 14 października codziennie od 9:00 do 18:00 
– Sobota i niedziela w lipcu i sierpniu od 9:00 do 20:00 
– 24 i 31 grudnia, Carnival wtorek od 9 do 12pm 
– Zamknięte: 1, Wielkanoc, 1 listopada, 25.12.

Stare Miasto

Spacer po starym mieście pomaga zrozumieć znaczenie średniowiecznego miasta, które zbudowało swój dobrobyt głównie na handlu winem. Jak ważny był Ptuj w tych czasach, można wywnioskować z zachowanych budynków, takich jak dwa klasztory, kościoły, wieża miejska, ratusz i wielu innych.

Ptuj zachwyca brukowanymi uliczkami średniowiecznego miasta, kolorowymi budynkami i restauracjami na świeżym powietrzu. W centrum starego miasta znajduje się ratusz (Mestna hisha) zaprojektowany przez austriackiego architekta Maxa Ferstla. Po południu miejsca wokół ratusza wypełniają się ludźmi. Warto też, choć na chwilę, zejść z głównych ulic i udać się w boczne uliczki. Ukrywają one prawdziwe skarby.

Wieża miejska (Mestni stolp)

Wieża znajduje się w centrum starego miasta, niedaleko zamku. Wieży nie można przegapić ze względu na jej ciekawy kształt i kolor dachu. Na pierwszy rzut oka to tylko wieża z zegarem. Z bliska jej ściany ujawniają wiele zabytkowych kamieni, nagrobków i rzeźb.

Z wieżą miejską związana jest zabawna historia. Chociaż ma ona cztery boki, są na niej tylko trzy zegary. Mieszkańcy postanowili nie umieszczać czwartego zegara na ścianie od strony zamku, ponieważ jego właściciele nie chcieli przekazać pieniędzy na budowę zegarów.

Teatr Miejski Ptuj (Mestno gledalishche Ptuj)

To jeden z najmniejszych teatrów w Słowenii, ale cieszy się dużym uznaniem w świecie teatralnym w Słowenii i za granicą. Ma neoklasyczny wygląd po przebudowie z drewnianej konstrukcji w XVIII wieku.

Biblioteka publiczna im. Iwana Potrika (Knjizhnica)

Biblioteka mieści się w Małym Zamku. Zawierała książki już w XV wieku i jest jedną z najpiękniejszych bibliotek w Europie.

Pomnik Orfeusza (Orfejev spomenik)

Ten marmurowy posąg został wzniesiony dla Marcusa Valeriusa Verusa – burmistrza Poetovio (dzisiejszego Ptuja) w II wieku.

Posąg św. Floriana (Florjanov spomenik)

Dumnie stoi na placu jako przypomnienie tragicznych pożarów w XVII wieku, które prawie doszczętnie zniszczyły miasto. Mieszkańcy modlili się do św. Floriana, patrona ognia i wznieśli ten pomnik mu w 1745 roku.

Klasztor Dominikanów (Dominikanski samostan) i Klasztor Minorytów (Minoritski samostan)

Klasztor Dominikanów został zbudowany na początku 1200 roku. Dziś odbywają się w nim przeróżne festiwale. W Klasztorze Minorytów organizowane są głównie letnie festiwale. Posiada również spektakularną bibliotekę, zawierającą ponad 5000 książek.

Kościół św. Jerzego (Cerkev sv. Jurija)

Zbudowany w XII wieku z połączeniem stylu gotyckiego i barokowego. Sam kościół ma niesamowite wnętrze. Na szczególną uwagę zasługuje pomnik patrona miasta św. Jerzego zabijającego smoka. Św. Jerzy jest bardzo ważnym patronem w religii prawosławnej i słowiańskiej części Półwyspu Bałkańskiego.

Miasto festiwali

Ptuj jest znany jako miasto festiwali. Są one organizowane tutaj przez cały rok. Większość festiwali związanych jest z winem, ale odbywa się także festiwal sztuki współczesnej, średniowieczny festiwal, rzymskie targi i najważniejszy z nich – Kurentowanie – jedna z 10 największych imprez karnawałowych na świecie.

Kurentowanie (słoweń. Kurentovanje) to obyczaj wiązany dziś z karnawałem, którego czas przypada na wczesną wiosnę i trwa przez 10 dni, aż do wtorku przed Środą Popielcową. Ubrani są w ciężką owczą skórę i maskę z dużymi rogami, krowimi dzwonami i innymi ozdobami przebierańcy odwiedzają domy i odstraszają złe duchy i zimę. To najbardziej charakterystyczny spośród około 150 tradycyjnych strojów zachowanych w Słowenii. Korzenie rytuału sięgają czasów pogańskich i uważane są za tradycyjny zwiastun wiosny.

Karnawał skupiony wokół kurentów, odbywa się w Ptuj od lat 60-tych XX wieku. Stowarzyszenie Kurent liczy obecnie ponad 900 członków. Tradycyjne obchody uznano w 2015 r. za dziedzictwo niematerialne o znaczeniu krajowym. Wpisana na listę popularna tradycja została drugim wpisem Słowenii na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Szlaki winne w Ptuj

Ptuj znany jest również z doskonałej, historycznie uwarunkowanej kuchni, oraz z doskonałych win. To punkt wyjścia dla wielu szlaków winnych. Więcej informacji na temat winiarskich tradycji już niedługo pojawi się w kolejnym wpisie. W Ptuj znajduje się jedna z najstarszych piwnic w kraju, starannie przechowująca najstarsze wino produkowane w Słowenii.

Nocleg w Ptuj

Niestety Słowenia wciąż traktowana jest przede wszystkim jako kraj tranzytowy. Jeśli więc zmierzasz na południe w kierunku Chorwacji, to warto zrobić sobie przerwę właśnie w Ptuj. Droga do Chorwacji, zwłaszcza z dziećmi, może być bardzo męcząca dlatego dobrze jest zaplanować nocleg po drodze. Ponieważ miasto położone jest przy samej autostradzie, nie musimy specjalnie nadkładać drogi.

W związku z tradycjami winiarskimi rejonu, nie można znaleźć lepszego miejsca na nocleg niż położony wśród wzgórz, pośrodku winnic, oderwany od reszty świata Apartment Silva. To miejsce magiczne w którym od razu się zakochaliśmy.

Ukryta wśród winnic i zarazem blisko miasteczka Ptuj oaza ciszy i spokoju, jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek. Apartament urządzony tradycyjnie dla słowiańskiej wsi pozwala zrelaksować się w bliskim kontakcie z naturą. Na miejscu można bezpłatnie skorzystać z dobrodziejstw przydomowego ogródka, a także kupić lokalne wino za jedyną 5 euro za butelkę. 

Jeśli w najbliższym czasie planujesz jakiś wyjazd i chcesz rezerwować nocleg przez internet będzie mi bardzo miło, jeśli zrobisz to przez mój link do bookingu (kliknij). Dla Ciebie cena się nie zmienia, a ja dzięki temu otrzymam od bookingu drobną prowizję (za polecenie), którą mogę wykorzystać na kolejne podróże.

27 komentarzy

  1. Zdjęcia jak zwykle przepiękne 🙂 Byliśmy w Słoweni przez kilka godzin kiedy jechaliśmy do Włoch. Jak patrzę na te zdjęcia i położenie samego miasteczka to utwierdzam się w tym co wtedy pomyślałam: musimy wrócić!

    1. My też. Teraz byliśmy w Ptuj i Mariborze. Dawno, dawno temu byłem w Lublanie, Postojnej i w Zamku Predjama. Ale to tak zawsze na 1-2 dni i dalej w drogę. Nigdy nie dotarliśmy do jeziora Bled, a bardzo chcielibyśmy je zobaczyć. Myślę, że Słowenia to fajny kierunek na przynajmniej tygodniowy urlop.

  2. W naszym przypadku jest niestety tak jak mówisz. Do tej pory Słowenia była jedynie przystankiem w drodze do innych państw. My akurat byliśmy w Słowenii tylko w mieście Maribor, w drodze powrotnej z Włoch więc właściwie bardzo niedaleko Ptuj 🙂 Do tej pory nie mieliśmy czasu żeby pojechać do Słowenii na dłużej… Ale Ptuj wygląda naprawdę malowniczo 🙂 Byliście może w tej bibliotece im. Iwana Potrika? Uwielbiam chodzić do bibliotek i księgarń w różnych miastach i ciekawa jestem jak wygląda ta 🙂

  3. Cudowne zdjęcia z winnicami w tle. Mieliśmy plan jechania w stronę Chorwacji samochodem, teraz trochę żałuje. Na pewno mielibyśmy okazje aby zatrzymać się w Ptuj bo zawsze staram się wyszukać takie miejsca w których coś ładnego można zobaczyć.

  4. Przyznaję, że odwiedzając Słowenię kilka razy, zawsze zatrzymywałam się tylko w Lublanie. I chociaż na tą chwilę pozostaje mi marzyć, że wrócę w tamte rejony, to Ptuj zapisuję na listę miejsc do zobaczenia. 🙂 Bardzo ładne zdjęcia. 🙂

    IzabelaAB
  5. Kocham Słowenię za jej różnorodność. W mieście Ptuj nie byłam choć chaciałam ale nie starczyło czasu. Na pewno wrócę aby odwiedzić m.in. to miasteczko. Bardzo ciekawy i rzeczowy artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *