Twierdza Königstein z dziećmi - informacje praktyczne

 

 

Saksońska Twierdza Königstein jest jednym z najpiękniejszych fortów skalnych w Europie. Co roku odwiedzają ją setki tysięcy gości z całego świata. Ta niegdyś niezdobyta forteca położona w samym sercu Gór Połabskich, majestatycznie wznosi się na skalistym płaskowyżu na wysokości 247 metrów nad Łabą. Dzięki urokliwej przyrodzie i licznym zabytkom jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Saksonii i idealnym celem rodzinnych wycieczek.

 

 

Zazwyczaj zamki nie pozwalają na swobodne zwiedzanie ich z dziećmi. W Königstein jest inaczej. Windy, podjazdy, ogrzewane pomieszczenia z przebierakami, gry dla starszych dzieci i wiele innych udogodnień czynią Twierdzę Königstein miejscem przyjaznym dzieciom. Spacer szlakiem widokowym o długości 1,70 km z wieloma punktami widokowymi, wzdłuż murów warownych twierdzy zapewnia spektakularne widoki widoki na Park Narodowy Czesko-Saksońskiej Szwajcarii, odnogi wschodnich Rudaw i Drezno, zachwycając zarówno dzieci jaki i dorosłych. Śmiało można wybrać się na cały dzień i dzieci nie będą się nudzić. Ogrom i majestat budowli zadziwi nawet najbardziej wybrednych małych podróżników.

Krótka historia twierdzy Königstein

Najstarsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1233 r. W dokumencie sporządzonym przez czeskiego władcę Wacława I został wspomniany pewien „Burgrabia Gebhard ze Steinu”. Średniowieczny zamek Königstein należał do Królestwa Czeskiego aż do zawarcia traktatu w Chebie w roku 1459.

Od końca XVI wieku Königstein został przebudowany na najpotężniejszą fortecę Saksonii pod wodzą pierwszego chrześcijańskiego elektora saksońskiego i jego zwolenników. Ze względu na strategiczną pozycję żaden wróg nigdy nie zaatakował twierdzy. To uczyniło Königstein pewnym schronieniem dla saskich władców, którzy często uciekali za jego grube mury w czasach kryzysu.

Do 1922 r. twierdza była najsłynniejszym więzieniem państwowym w Saksonii. Zachowany spis więźniów z lat 1591-1922 zawiera prawie 1000 nazwisk, wśród nich wiele znanych osób, jak chociażby Johann Friedrich Bottger – wynalazca Europejskiej porcelany. Również obydwaj polscy książęta Jakub i Konstanty Sobiescy są na niej odnotowani. 

W czasie wojen prusko-francuskich i obu wojen światowych była używana jako obóz jeniecki. Podczas II wojny światowej na twierdzy utworzono obóz jeńców wojennych Oflag IV B. Początkowe osadzono tutaj polskich wojskowych którzy popadli w niemiecką niewolę. Pod koniec października 1939 roku na Königstein przebywało 26 generałów i 350 oficerów z ordynansami. Należą do nich również generał Franciszek Kleeberg – komendant ostatniej dywizji Wojska Polskiego.  Pod koniec II wojny światowej francuscy więźniowie objęli dowodzenie nad twierdzą. Po II wojnie światowej Armia Czerwona utworzyła tu szpital wojskowy.

Ponieważ Niemcy uważali twierdzę za niepokonaną, często używali jej jako kryjówki. W czasach wojny przechowywano tu skarb państwa, tajne archiwa i wiele dzieł sztuki z pałacu Zwinger. W latach 1949–1955 forteca była wykorzystywana jako instytucja reedukacji karanej młodzieży, której profil nie odpowiadał socjalistycznym ideom.

Twierdza nigdy nie została podbita. Dopiero w 1848 roku Sebastian Abratzky, czeladnik kominiarza, wspiął się na prostopadłe ściany z piaskowca. To było jedyne „zdobycie” twierdzy.

Twierdza Königstein dzisiaj

Od 1955 roku twierdza Königstein jest otwarta dla zwiedzających, jako muzeum wojskowe i historyczne. Cytadela jest bardzo dobrze zachowana i stanowi najważniejszą atrakcję turystyczną Saksonii z 700 000 odwiedzających rocznie. Mur otaczający fortecę, wzmocniony palisadami i wieżami zegarowymi, ma ok. 2 km długości i 42 m wysokości.
Twierdza jest mieszanką późnego gotyku, renesansu, baroku i XIX-wiecznej architektury. Znajduje się na niej ponad 50 imponujących budowli, oraz rozległe tereny zielone. Wśród wielu zabytków na szczególną uwagę zasługują najstarsze zachowane baraki w Niemczech (1589/90), pierwszy kościół garnizonowy w Saksonii (1676) i najgłębsza studnia w Saksonii o głębokości 152,5 m. Wszystko to znajduje się na znajdują się na obszarze prawie 13 boisk piłkarskich.

Zwiedzanie twierdzy Königstein z dziećmi

Twierdza Königstein jest miejscem wyjątkowo przyjaznym dzieciom i świetnym miejscem ze względów praktycznych.

W okolicę twierdzy można dojechać samochodem. Znajduje się tam duży, wielopoziomowy parking z którego można dojść to twierdzy spacerkiem w ok.15 min. Alternatywą dla pieszej wędrówki jest pociąg turystyczny “Festungsexpress” kursujący co kilkanaście minut pomiędzy parkingiem a twierdzą. Z dwuletnimi bliźniakami oczywiście zdecydowaliśmy się na dojazd pociągiem turystycznym. Była to bardzo dobra decyzja bo już sama przejażdżka pociągiem dostarczyła dzieciom sporo frajdy. Parking przy twierdzy jest przeznaczony dla wycieczek zorganizowanych (autokarów) i dla osób niepełnosprawnych.

Pod murami twierdzy znajduje się kasa. Przy wejściu można wypożyczyć audioprzewodnik, który jest dostępny w kilku językach (w tym polskim).

Pierwotnie dostęp do twierdzy odbywał się przez szesnastowieczny podnośnik lub bardzo stromą ścieżką po zachodniej stronie góry. Ścieżka przetrwała do dziś, a podnośnik zastąpiono nowoczesną panoramiczną windą.

Wejście na twierdzę jest naprawdę bardzo strome dlatego warto skorzystać z jednej z dwóch wind, a drogę prowadzącą przez bramę główną zostawić sobie na koniec wycieczki. Moim zdaniem to jedna z piękniejszych części twierdzy i koniecznie trzeba ją zobaczyć, ale o wiele łatwiej będzie pokonać tę trasę schodząc w dół.

Zdecydowanie warto przejść 1,7-kilometrowy szlak wzdłuż muru twierdzy. W ścianie twierdzy znajdują się liczne punkty widokowe ze wspaniałym widokiem na Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej. Rodziny z dziećmi mogą czuć się wyjątkowo komfortowo i swobodnie. Co kilka metrów znajdują się nisko położone kratki, przez które maluchy mogą swobodnie i bezpiecznie wyglądać.

Specjalnie dla dzieci przygotowana została zabawa “Wielka twierdza dla małych odkrywców”, w której dzieci otrzymują mapkę i muszą rozglądać się dokładnie po terenie twierdzy aby odnaleźć wszystkie motywy ze zdjęć i móc uzupełnić brakujące litery w nazwach odpowiednich budynków.

Toalety są przystosowane dla rodzin. Znajduje się przy nich ogrzewane pomieszczenie z przewijakami.

Na twierdzy Königstein znajduje się kilka punktów z gastronomią. Od piekarni fortecznej przez „Kasyno oficerskie” z restauracją panoramiczną, historyczną karczmę „U muszkietera” po restaurację „W kazamatach”. Sezonowo również czynny ogródek piwny i lodziarnia. 

Co warto zobaczyć na Twierdzy Königstein


Najgłębsza studnia Saksonii

Studnia na twierdzy ma 152,5 m głębokości w Saksonii. Ekspozycja zawiera dokumentację dotyczącą historii studni i metod pozyskiwania wody. Zobaczyć można ruchome modele sprzętu do pompowania wody, na przykład rower z pedałami, bieżnię lub silnik parowy.

Piwnice zamku Magdaleny

Zamek Magdaleny służył jako magazyn komisarski. Pośród kilku ekspozycji wyróżnia się Piwnica Beczkowa, a w latach 1725-1818 istniała olbrzymia beczka wina Augusta Wielkiego o niewiarygodnej pojemności ponad 238 000 litrów. Ze względu na zniszczenie usunięto ją w 1818 roku, a dziś przypomina o niej instalacja artystyczna ze szkła i stali. Na pierwszym piętrze zamku znajduje się stała wystawa miniatur Königstein i wiele inych ciekawych modeli związanych z budową fortów i wydarzeniami wojennymi. Drugie piętro zarezerwowane jest na specjalne wystawy.

Stary Arsenał

Stara zbrojownia znajduje się w budynku z pięknym sklepieniem. Wśród eksponatów z epoki znajdują się potężne armaty i kule armatnie, bogaty arsenał broni, wagonów i szklanych gablot ze sprzętem i rozmaitymi przedmiotami wojskowymi.

Zamek Jerzego

Twierdza Königstein służyła nie tylko za schronienie podczas wojen. Teren zamku Jerzego pełnił funkcję więzienia państwowego. Tu można poznać historię najbardziej przerażającego więzienia w Saksonii. Ekspozycja przedstawia losy niektórych jej mieszkańców, a także pozwala spojrzeć na ponure środowisko więziennej celi z XVIII wieku, której wiarygodności dodają manekiny z epoki.

Skarbiec

Skarbiec Königstein to niepozorny budynek, nie sprawiający wrażenia, że kiedyś był bezpiecznym schronieniem dla skarbu państwa.

Ogród w skarbcu

W pobliżu skarbca znajduje się ogród użytkowy, którego rośliny były wykorzystywane na potrzeby żołnierzy i ich rodzin. Można poznać produkty potrzebne do samowystarczalności mieszkańców twierdzy. 

Ogród Komandorski

Przeciwieństwem ogrodu użytkowego jest dekoracyjny Ogród Komandorski, który służył wyłącznie dowódcom fortu i ich rodzin.

Kościół garnizonowy

Pierwotnie romantyczna kaplica zamkowa została przekształcona w 1676 r. w pierwszy kościół garnizonowy Saksonii. Cechą charakterystyczną wnętrza jest ambona z pięknie zdobionym baldachimem. Kaplica przeszła gruntowną przebudowę, po czym została konsekrowana w 2000 roku.

Informacje praktyczne

Adres

Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen) | GPS: 50.91950309928832, 14.056603173706094

Godziny otwarcia

Kwiecień – październik godz. 9-18 | listopad – marzec godz. 9-17 | 1 stycznia godz. 10-17 | 24 grudnia zamknięte | 31 grudnia godz. 9-15.30

Koniec wstępu dla zwiedzających: 1 godzina przed zamknięciem

Ceny wstępu łącznie z użytkowaniem windy i wstępem na wystawy

Dorośli:

 • kwiecień – październik 2019 – 12 €
 • listopad – grudzień 2019 – 10 €

Bilety ulgowe (Uczniowie, studenci, uczniowie szkół zawodowych i osoby niepełnosprawne)

 • kwiecień – październik 2019 – 9 €
 • listopad – grudzień 2019 – 7 €

Dzieci do 6 lat mają wstęp wolny.

Bilety rodzinne ( 2 osoby dorosłe i maksymalnie 4 dzieci do 16-tego roku życia)

 • kwiecień – październik 2019 – 30 €
 • listopad – grudzień 2019 – 25 €

Na zwiedzanie twierdzy należy zaplanować minimum dwie godziny czasu, ale polecam wybrać się na cały dzień. Jeśli nie zdążysz wszystkiego zobaczyć możesz zarejestrować się i odwieźć twierdzę bezpłatnie po raz drugi w przeciągu następnych 7 dni!

Dojazd samochodem

Twierdza oddalona jest o 35 km od Drezna i o 3 km od centrum miasteczka Königstein. 
Około 120 km od Zgorzelca: Autostrada A4 do Burkau, dalej drogą B 98 do Neustadt, dalej w kierunku Bad Schandau.

Autostrada A17 Drezno – Pirna (zjazd w kierunku Pirny) dalej drogą federalną B172 w kierunku Bad Schandau.

Jeśli macie więcej czasu to zachęcam do zobaczenia również słynnego mostu Bastei, do którego można łatwo dostać się tam samochodem

12 komentarzy

 1. Fajnie, że wszystko przystosowane dla podróży z dziećmi. Choć jak zwykle u takiego tradycjonalisty jak ja pojawiają się pytania, czy montowanie nowoczesnych wind w zabytkowych obiektach to dobry pomysł – budzi to moje mieszane uczucia 🙂

  Podobają mi się wyczerpujące informacje wraz z cenami i GPS. Myślę, że jak będę miał trochę czasu w okolicach Drezna, a bywam tam regularnie, to się skuszę 🙂

  Pozdro!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *