Przed przyjazdem do Londynu, moje wyobrażenie o nim było bardzo staroświeckie. Myślałem, że wszyscy ludzie są uprzejmi, kulturalni i piją herbatę o piątej po południu. Londyn okazał się miejscem dynamicznym, pełnym wolności. Jego witalność czuje się dookoła. To niesamowicie kosmopolityczne miasto.  Tutaj jest wszystko – inne narodowości, inni ludzie, inne style i mody. Kimkolwiek chcesz być czy jakiekolwiek życie chcesz prowadzić  – w Londynie jest to możliwe. Tu podniosłe tony Big Bena mieszają się z brzęczeniem telefonów komórkowych na Moście Westminsterskim. Londyn to tłumy zabieganych ludzi na chodnikach, czarne, stylowe taksówki przemykające między samochodami i czerwonymi autobusami.

 

Historyk Stephen Inwood pisał to „bałaganiarskie i zagmatwane miasto”.  Dla mnie Londyn jest bardzo egzotyczny. Za każdym razem, kiedy jestem w Londynie wyczuwam tu coś nieuchwytnego, co unosi się w powietrzu. To niemal duchowe przeżycie.

 

„By seeing London, I have seen as much of life as the world can show.” – Samuel Johnson
 

W Londynie koncentruje się polityczne, gospodarcze i kulturalne życie Wielkiej Brytanii. Tradycyjnie otwarty na świat i oferujący przyjezdnym setki atrakcji, jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast świata. W Londynie można zobaczyć wspaniałe budowle, zabytkowe kościoły i kilka najlepszych muzeów na świecie. Znajdują się tu także cztery obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród wielu zabytków stolicy Angliina szczególną uwagę zasługują Pałac Buckingham, Westminster Abbey, Houses of Parliament, Big Ben, Tower of London czy Katedra św. Pawła.

Londyn jest jednym z najbardziej tętniącej życiem miast na świecie.

 

 docs.google.com/uc?export=download&id=0B-8tU1QJlln3OERldmx3d1k1c00

 

Pałac Westminsterski (Palace of Westminster, znany także jako Houses of Parliament) to miejsce obrad dwóch izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa. Stoi on na miejscu XI-wiecznego pałacu Edwarda Wyznawcy. Obecny kształt całego pałacu to wynik odbudowy z XIX wieku, gdy cały budynek został wykonany w stylu neogotyckim pod kierunkiem architekta Charlesa Barry’ego. Pałac ma ponad 1000 pomieszczeń, z których najważniejszymi są sale Izby Lordów i Izby Gmin. Jest miejscem ważnych ceremonii państwowych.

Z trzech wież górujących na budynkiem Pałacu Westminster najbardziej znana jest zegarowa. Jej nazwa pochodzi od największego dzwonu na tejże wieży – Big Bena, ważącego ponad 13,5 tony. Zegar jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii – średnica każdej tarczy wynosi 7,5 m. 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Towerw dla uhonorowania 60-letniego panowania królowej Elżbiety II.

 Londyn – Big Ben
Londyn – Houses of Parliament
Londyn – Big Ben
 Londyn
 Londyn

Londyńskie metro „Underground” jest najstarszym i jednym z najbardziej rozbudowanych systemów podziemnej kolei na świecie.

 

 London Underground

 

 London Underground

 

 London Underground

 

 London Underground

 

 London Underground

 

 London Underground

 

 London Underground

 Londyn – Methodist Central Hall

Londyn – British Museum

 

Opactwo westminsterskie to najwspanialsza budowla sakralna Wielkiej Brytanii, sanktuarium narodowe, miejsce uroczystości koronacyjnych i wiecznego spoczynku najznamienitszych postaci ostatniego tysiąclecia kraju.

 

Londyn – Westminster Abbey

Londyn – Westminster Abbey

 

Znakiem rozpoznawczym stolicy Wielkiej Brytanii jest Pałac Buckingham (Buckingham Palace). To największy pałac pełniący rolę rezydencji brytyjskich monarchów. Buckingham jest siedzibą królowej, w której odbywają się uroczystości państwowe i oficjalne spotkania.  

 

Pałac został wybudowany w 1703 jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. W roku 1761 król Wielkiej Brytanii Jerzy III wszedł w posiadanie pałacu, który przekształcono w jego rezydencję prywatną. W ciągu kolejnych 75 lat, pałac wielokrotnie rozbudowywano. Oficjalnie w 1837 r. stał się on siedzibą brytyjskich monarchów – z chwilą akcesji królowej Wiktorii.   

 

Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii (Queen Victoria Memorial).

 

Do pałacu prowadzi reprezentacyjna droga – The Mall – łącząca Buckingham Palace z Trafalgar Square. Jej powierzchnia ma kolor czerwony, przez co przypomina wielki czerwony dywan.

 

 Londyn – Buckingham Palace

 Londyn – Buckingham Palace – Pomnik królowej Wiktorii

Londyn – Buckingham Palace – Uroczysta zmiana warty

 Londyn – Buckingham Palace

 Londyn – The Mall

Londyn

 Londyn
Londyn
 

Tower Bridge to obok Big Bena najbardziej znany obiekt w Londynie. Imponujący most z końca XIX wieku. Neogotyckie wieże mostu ukończono w 1894 roku. Pod kamieniem portlandzkim i granitem kornwalijskim ukryta jest stalowa konstrukcja, dzięki której most może być podnoszony, co pozwala przepłynąć w górę rzeki statkom z wysokimi masztami.

 Londyn – Tower Bridge

 

Tower of London od zawsze fascynowała urodą i tajemniczością. W swej prawie 1000-letniej historii pełniła wiele różnych funkcji, między innymi pałacu, więzienia, miejsca egzekucji, zbrojowni, królewskiej mennicy i skarbca. 

Czarne kruki towarzyszyły twierdzy od początku istnienia. Jak mówi legenda król Karol II chciał się ich pozbyć, ale powiedziano mu, że gdy ptaki opuszczą twierdzę, królestwo upadnie, a kraj nawiedzi straszliwy kataklizm. 

 

Londyn – Tower of London

Londyn – Tower of London

Londyn – Tower of London

Londyn – Tower of London

 Londyn – Tower of London

 

Trafalgar Square to prawdziwy symbol narodowej dumy i potęgi militarnej Wielkiej Brytanii. To serce miasta, miejsce spotkań i zgromadzeń. Nad placem góruje 52 metrowa kolumna upamiętniająca admirała lorda Horatio Nelsona. W 1805 roku pokonał on pod Trafalgarem flotę Napoleona, zapewniając swojemu krajowi dominację na morzu. Kolumna otoczona jest przez fontanny zaprojektowane przez Sir Edwina Lutyens’a w latach 1937 i 1939 i strzeżona przez cztery monumentalne lwy z brązu dłuta Sir Edwina Landseer’a.

Londyn – Trafalgar Square
 Londyn – Trafalgar Square

 

 Londyn – Trafalgar Square

 

 Londyn – Trafalgar Square

 

Londyn – Trafalgar Square

London Eye to największe zbudowane do tej pory, wysokie na 150 metrów diabelskie koło, obracające się z gracją nad Tamizą. Przejażdżka jedną z 32 gondoli trwa około 30 minut i zapewnia wspaniały widok na miasto.

 Londyn – London Eye
 Londyn – London Eye

Zwiedzając Londyn nie można pominąć Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum). W wiktoriańskim gmachu mieści się ponad 70 milionów eksponatów! Podzielone są one na pięć działów: botanika, zoologia, mineralogia, entomologia i paleontologia. Wiele z nich ma ogromną historyczną i naukową wartość. W budynku działa również Centrum Darwina. Część kolekcji stanowią zbiory zgromadzone przez samego Karola Darwina. Muzeum jest znane ze swojej kolekcji szkieletów dinozaurów. W głównej sali stoi szkielet 32-metrowego diplodoka. Wiele eksponatów jest interaktywnych, można zajrzeć do wnętrza człowieka czy poczuć trzęsienie ziemi.

 Londyn – Natural History Museum

 Londyn – Natural History Museum

 Londyn – Natural History Museum

 

 Londyn – The Albert Memorial
  Londyn – Royal Albert Hall
 Londyn
 Londyn

 

Londyn 
 Londyn 
 Londyn
 Londyn

Greenwich to jedna z 32 dzielnic Londynu położona w południowo – wschodniej części miasta, po południowej stronie Tamizy. Znajduje się tu wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Królewskie Obserwatorium Astronomiczne (The Royal Greenwich Astronomical Observatory), zbudowane w 1675 r.

 

W październiku 1884 r. przyjęto południk przechodzący przez budynek obserwatorium za południk zerowy. Czas miejscowy na południku zerowym, uznano za tzw. uniwersalny czas średni, czyli GMT – Greenwich Mean Time. W stosunku do czasu uniwersalnego określa się na całym świecie strefy czasowe, zmieniające się o godzinę co 15 stopni długości geograficznej. Wszyscy określamy swoje położenie w stosunku do tego właśnie obserwatorium. Obecnie obserwatorium zostało przeniesione, a w jego dawnych budynkach znajduje się muzeum astronomiczne.

W Greenwich znajduje się jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie – Cutty Sark, jeden z najbardziej znanych statków świata, który pobił wiele rekordów prędkości. Obecnie stoi w doku przy nabrzeżu jako statek-muzeum.

Obserwatorium wraz z Domem Królowej i Cutty Sark wchodzi w skład Królewskiego Muzeum w Greenwich.

 Londyn – Greenwich

 

  Londyn – Greenwich

 Londyn – Greenwich

 

  Londyn – Greenwich

Londyn – Greenwich

 Londyn – Greenwich

 

  Londyn – Greenwich – Cutty Sark

 

  Londyn – Greenwich

 Londyn – Greenwich

 

 Londyn – Greenwich
1 Comments
123 za siebie 26 marca 2016
| |

Byłam tam Jeden dzień! ( dokładnie 24h) ! Niby krótko a jednak wiele udało mi się zobaczyć. Polubiłam miasto, ale nie pokochałam. Wrócę kiedyś, na dłużej. Powiadają, że niektóre miłości potrzebują czasu.. kto wie, może jeszcze się zakocham w mieście:)

Pozdrawiam! Świetne zdj.