Alanya - atrakcje, plaże, punkty widokowe

Alanya to najpopularniejszy kurort na południowym wybrzeżu Turcji. Swą sławę zawdzięcza barwnej mieszance zabytków i tradycji ludów, które zamieszkiwały tereny na przestrzeni wieków. 

Turcja to uroczy kraj. Splotły się tu setki kultur, liczne cywilizacje odcisnęły swoje piętno na ziemi Azji Mniejszej, której terytorium zajmuje współczesna Turcja. Wbrew powszechnemu przekonaniu Turcja to nie tylko hotele all inclusive. Bogata historia, zabytki starożytności i epoka chrześcijańska od czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, piękne meczety i pałace Imperium Osmańskiego, unikalne atrakcje przyrodnicze, łagodny klimat, wspaniałe plaże Morza Śródziemnego, Morza Egejskiego i Morza Marmara oraz doskonała kuchnia przyciągają niezależnych podróżników do Turcji.

Kurort Alanya to perła tureckiego przemysłu turystycznego. Piaszczyste plaże, ładna architektura, wielość atrakcji, doskonałe hotele i apartamenty sprawiają, że Alanya jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków na wakacje na Riwierze Tureckiej.

Miasto znajduje się 130 kilometrów na południowy-wschód od Antalyi.

Klimat w Alanyi

Dzięki ciepłemu Morzu Śródziemnemu, a także Górom Taurus chroniącym przed północnymi zimnymi wiatrami, Alanya jest najcieplejszym miastem w Turcji, dlatego w Alanyi sezon turystyczny jest najdłuższy i trwa od początku maja do końca października.

Średnia roczna temperatura wynosi +20 °C. Dla porównania średnia roczna temperatura w Antalyi wynosi +17 °C, w Nicea +16 °C. Klimat Alanyi jest subtropikalnym klimatem śródziemnomorskim.

Zima jest deszczowa, a lato bardzo gorące i długie. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień. W lecie opady są rzadkie. Dzięki bardzo ciepłemu klimatowi w Alanyi można uprawiać rośliny dziko rosnące w klimacie podrównikowym, a nawet równikowym.

Historia Alanyi

W czasach starożytnych Alanya nazywała się Korakesion. Ze względu na dogodne położenie – na stromej, nie do zdobycia skale – miasto było niepodległe do II wieku pne. W I wieku Korakesion zamieniło się w jeden z głównych pirackich portów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Właśnie wtedy flota rzymska wypowiedziała wojnę piractwu morskiemu. Decydująca bitwa miała miejsce pod murami miasta w 67 roku pne. Miasto stało się częścią Republiki Rzymskiej.

Niedługo potem Marek Antoniusz pokazał Kleopatrze całe południowe wybrzeże współczesnej Turcji. Egipcjanie wykorzystywali drzewa z lokalnych lasów cedrowych do budowy statków. Korakesion został przemianowany na Kalonoros (przetłumaczony z greckiego – „Piękna Góra”) i stał się częścią hellenistycznego Egiptu.

Ponadto Alanya przez długi czas była częścią Bizancjum. W XI wieku miasto stało się częścią królestwa Cylicyjskiego Ormian, a w XIII wieku – Sułtanatem Seldżuckim, po którym przemianowano go na Alai. Ten okres jest uważany za złoty wiek w historii miasta. Alanya była zimową rezydencją sułtana. Na górze w miejscu dawnych fortyfikacji bizantyjskich i rzymskich zbudowano nową potężną fortecę, która przetrwała do dziś.

W czasach Seldżuków Alanya była największym portem we wschodniej części Morza Śródziemnego. Lokalni kupcy prowadzili udany handel z Egiptem i włoskimi miastami. W XV wieku miasto stało się częścią Imperium Osmańskiego. W 1935 roku pierwszy prezydent Turcji Mustafa Kemal Atatürk nadał miastu nowoczesną nazwę.

Dzisiaj Alanya jest jednym z największych kurortów nad Morzem Śródziemnym.

Plaże w Alanyi

Wybrzeże Morza Śródziemnego w rejonie Alanyi ciągnie się 100 km i słynie z pięknych, naturalnych plaż i tajemniczych jaskiń. Plaże ciągną się 36 km na zachód i 24 km na wschód od miasta. Zwolennicy leniuchowania i wypoczynku na plaży będą w prost zachwyceni. W Alanyi znajduje się aż 8 różnych plaż. 

Najbardziej znane z nich to plaża Damlataş, plaża Kleopatry po zachodniej stronie półwyspu, po wschodniej zaś plaża Keykubat i plaża Portakal.

Wszystkie plaże Alanyi, włącznie z plażą Kleopatry, zostały wyróżnione międzynarodowym certyfikatem „Błękitnej Flagi”.

Wszystkie plaże są bezpłatne i dostępne dla wszystkich. Leżaki i parasole są odpłatne, aczkolwiek nieobowiązkowe. Można także korzystać z bezpłatnych szatni, pryszniców i toalet. W pobliżu plaż znajduje się wiele barów i restauracji.

Plaża Kleopatry

Najsłynniejszą plażą jest plaża Kleopatry. Podobno w tym miejscu słynna egipska królowa flirtowała z Markiem Antoniuszem. a co więcej otrzymała te plaże później od niego w prezencie ślubnym.
Piasek na plaży Kleopatry też jest niezwykły. Legenda głosi, że Marek Antoniusz postanowił nawieźć tego piasku specjalnie dla królowej z Egiptu. To jest tylko legenda, ale prawdą jest, że drzewa porastające Góry Taurus były wykorzystywane przy budowie potężnych egipskich okrętów.

Plaża Damlataş

Inną Wartą odwiedzenia plażą jest Damlataş. Jest ona naturalnym przedłużeniem plaży Kleopatry.

Plaża jest szeroka ze złotym drobnym piaskiem, a jej wody świetnie nadają się do snoorkowania, jednak największą atrakcją tego miejsca są znajdujące się tuż obok jaskinie.

Plaża Keikubat

Plaża Keikubat to zlokalizowana po wschodniej stronie historycznego półwyspu piaszczysta plaża, popularna ze względu na liczne parki i obiekty turystyczne w jej pobliżu

Plaża Portakal – Pomarańczowa

Piaszczysta plażą zlokalizowana pomiędzy rzekami Oba i Dim. Plaża szczególnie popularna wśród osób uprawiających sporty wodne – od jazdy na nartach wodnych po żeglarstwo.

Twierdza w Alanyi (Alanya Kalesi)

Główną atrakcją Alanyi jest seldżucka twierdza, zbudowana na wysokim skalistym przylądku, otoczona z trzech stron przez Morze Śródziemne. Twierdza w Alanyi Na początku była twierdzą piracką. Jej pierwotna konstrukcja pochodzi z okresu hellenistycznego jednak swój monumentalny wizerunek zawdzięcza Alaaddinowi Keykubatowi, który rozbudował ją po zdobyciu miasta w 1221 roku. Alanya była zimową rezydencją Alladyna i drugą stolicą jego imperium. Złoty wiek miasta przypada właśnie na okres jego panowania. Później Twierdza wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. 

Górująca 250 m nad poziomem morza twierdza posiada trójstrefowy układ charakterystyczny dla fortyfikacji tureckich: Dykhkale – zamek zewnętrzny, ortakale – zamek środkowy i Ichkale – zamek wewnętrzny lub cytadela (na samej górze).

Będąc w Alanyi po prostu trzeba zobaczyć miejsce o które otarła się wielka historia.

Twierdza to obowiązkowy punkt wizyty w Alanyi. Na terenie cytadeli znajdują się tablice informacyjne w trzech językach: tureckim, angielskim i niemieckim. Na samej górze znajduje się kilka platform widokowych.
Według legendy w dawnych czasach więźniowie skazani na śmierć byli zrzucani z tego urwiska. Dziś jest to świetne miejsce do oglądania pięknych zachodów słońca i widoków na obie części miasta oraz góry.

Z centrum Alanyi można dostać się tam komunikacją miejską, wjechać kolejką, wjechać taksówką, lub wejść pieszo. Moim zdaniem warto wybrać się samochodem, ponieważ podróżuje się wtedy fantastycznymi górskim serpentynami. Spacer z centrum Alanyi zajmuje około 30 minut. 

Dobrze jest poświęcić nieco więcej czasu na podziwianie widoków z góry. Warto wybrać się przed zachodem słońca, by ten podziwiać już z góry.

Stary mur twierdzy zbudowany przez Seldżuków w XIII wieku. Jego długość wynosi 6,5 km. Aby wzmocnić mur, zbudowano ponad 100 wież strzelniczych. Do dziś około 80 z nich przetrwało w różnym stopniu.

Wewnątrz muru twierdzy znajdują się schludne domy okolicznych mieszkańców, otoczone ogrodami mandarynkowymi.

Meczet Sulejmana Wspaniałego

Meczet Sulejmana Wspaniałego w Alanyi znajduje się obok seldżuckiej twierdzy, na jednym ze szczytów skalistego wzgórza.

Doskonale zachowany budynek meczetu został zbudowany w XVI wieku na rozkaz dziesiątego sułtana Imperium Osmańskiego, Sulejmana I Wspaniałego (panującego w latach 1520-1566). Imię wielkiego władcy jest zapisane nad wejściem.

Wiele cegieł w ścianach jest znacznie starszych niż sama konstrukcja, ponieważ zostały użyte do budowy pierwszego meczetu. Pierwotną świątynię wzniesiono w 1231 roku na rozkaz sułtana Alaaddina Keykubata. Niestety po czterech stuleciach została ona poważnie uszkodzona w wyniku pożaru powstałego na skutek uderzenia pioruna.

Budynek ma kwadratowy kształt charakterystyczny dla tureckich meczetów z XVI wieku. Ściany wykonane są z czerwonej cegły i kamienia. Całość wieńczy ciemnozielona półkulista kopuła. Wejście poprzedza portyk z trzema kopułami i trzema łukowymi przejściami. W pobliżu zachodniego rogu meczetu wznosi się ceglany minaret, który można zobaczyć niemal z każdego miejsca na wzgórzu, a wezwania do modlitwy (azan) 5 razy dziennie rozchodzą się wokół na setki metrów. We wschodniej części dziedzińca znajduje się zbiornik na wodę i rytualne krany do kąpieli.

Sala modlitwy jest podzielona na trzy części wysokimi krzyżującymi się łukami. Podłoga wyłożona jest powtarzalnym prostokątnym ornamentem. Wieczorem hala oświetlona jest dużym okrągłym żyrandolem, w ciągu dnia światło przenika do wnętrza z wielu okien.

Pod łukiem kopuły znajduje się 15 małych kulek zaprojektowanych w celu poprawy akustyki.

Czerwona wieża (Kizilkule)

Odwiedzając port nie można nie zauważyć głównej atrakcji miasta – Kizylkule, czyli Czerwonej Wieży. Zbudowana jednocześnie z arsenałem i stocznią jest uważana za symbol Alanyi, a nawet jest przedstawiona na fladze miasta. Podobnie jak większość budowli w Alanyi, także czerwona wieża, wybudowana została na życzenie Alaaddina Keykubata. 

Wysokość wieży wynosi 33 metry, a średnica 29 metrów. Swój wygląd zawdzięcza trudnością jakie napotkali jej budowniczowie. Ze względu na zbyt małą ilość marmuru górna część wieży została wzniesiona w czerwonej cegły. Wybudowano ją by chroniła port przed atakami ze strony morza. Spełniała tę rolę przez siedem stuleci. Obecnie w jej murach mieści się muzeum etnograficzne. 

Pozostałości stoczni celtyckich

Warto przejść się wzdłuż murów obronnych by dostać się do jednego z najciekawszych miejsc w Alanyi – Tersane, starej warownej stoczni, również zbudowanej przez Seldżuków w XIII wieku.

Składa się ona z pięciu zadaszonych doków, połączonych od wewnątrz dwoma galeriami. Kiedyś w tej stoczni budowano okręty wojenne, najpierw dla Sułtanatu Seldżuków, a następnie dla Imperium Osmańskiego.
Oprócz doków kompleks Tersane obejmował różne pomieszczenia gospodarcze, mały meczet i studnię ze źródlaną wodą.

W pobliżu stoczni zbudowano arsenał, który miał ją chronić – Tophane. Jest to trzypiętrowy kamienny budynek przeznaczony do produkcji i przechowywania broni.

Jaskinia Damlataş

Jaskinia Damlataş, podobnie jak wiele innych atrakcji w Alanyi, znajduje się w centrum miasta, 150 m od plaży Kleopatry. Jaskinia nie jest duża, ale bardzo piękna.

Jaskinia została odkryta w 1948 roku. Jej wiek szacuje się na 15 tysięcy lat. Jaskinia ma 2 piętra, na których znajduje się wiele stalaktytów i stalagmitów. Miejsce jest niezwykłe. Przez cały rok panuje tam stała temperatura, która wynosi 18 stopni Celsjusza. 
Jaskinia ma 20 metrów głębokości i co ważne powietrze którym się tam oddycha jest niezwykle. Odbywają się tam seanse dla osób które mają problemy z chorobami dróg oddechowych. 

Panorama miasta z Seyir Terasi

Aby w pełni docenić piękno Alanyi warto wybrać się na taras widokowy Seyir Terasi położony na wzgórzu po północnej stronie miasta, skąd rozciąga się piękny widok na cale wybrzeże Alanyi.

My wybraliśmy się tam przy okazji Jeep Safari w Góry Taurus, ale do tarasu widokowego dojeżdża także autobus miejski nr 8 wyruszający z ulicy Ataturka.

Rejs wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego

Najpopularniejszym i najprzyjemniejszą sposobem na poznanie Alanyi od strony morza są rejsy wycieczkowe, które codziennie zabierają chętnych z portu w morską podróż wzdłuż wybrzeża. Warto zaokrętować się na którymś z nich. Rejs trwa około 6 godzin, podczas których statek odwiedza okoliczne jaskinie i malownicze zatoki. 

Stateczki wyruszają z położonego po wschodniej stronie wzgórza zamkowego portu, a następnie opływają to wzgórze. Podczas rejsu dookoła wzgórza stateczki zatrzymują się parę razy, aby osoby chętne mogły skorzystać z możliwości kąpieli morskiej. Przystanki najczęściej wypadają w pobliżu słynnych grot które znajdują się na wzgórzu zamkowym od strony morza.

Osoby czujące się na siłach mogą wpłynąć do nich i dokładnie obejrzeć ich wnętrza. Do najważniejszych z nich zalicza się Jaskinię Fosforową, Jaskinię Piracką oraz Jaskinię Zakochanych. Ta ostatnia jaskinia ma dwa wejścia i czasami śmiałkowie wdrapują się po skałach, przechodzą 75 metrów wnętrzem jaskini i wykonują skok do wody z wysokości 8 metrów.

Piątkowy bazar

Uwielbiam tradycyjne tureckie bazary. Nie można przyjechać do Turcji i nie odwiedzić przynajmniej jednego z nich. To fascynujący festiwal kolorów, zapachów i smaków.

W Alanyi duży targ odbywa się w piątki. Znaleźć tam można praktycznie wszystko – ręcznie malowane naczynia, szisze, lampki, tradycyjne naczynia do herbaty, dywany, a także wspaniałe owoce, warzywa, przyprawy i wiele lokalnych wyrobów.

Parki i roślinność Alanyi

Tym co na pierwszy rzut oka uderza turystów przybywających do Alanyi jest przede wszystkim piękno tutejszej przyrody. Malownicze plaże, oraz majestatyczne Góry Taurus porośnięte gęstą plątaniny egzotycznych drzew i krzewów. Wzdłuż nabrzeży ciągną się parki, deptaki oraz ścieżki zdrowia. Doskonałe miejsca do błogiego wakacyjnego relaksu.

W centrum Alanyi, między pomnikiem Ataturka a portem, znajduje się bardzo przyjemny park, w którym miło jest pospacerować w ciszy i spokoju, chroniąc się przed upalnym słońcem w cieniu drzew tropikalnych. Park otoczony jest zielenią, wszędzie znajdują się ławki z altanami, są jeziorka ze sztucznymi wodospadami i fontannami. To miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Alanyi i jej atrakcji. Alanya kryje w sobie dużo więcej niesamowitych miejsc. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Jeśli nie jesteś typem turysty – plażowicza smażącego się wyłącznie na plaży i chciałbyś coś więcej w Turcji zobaczyć, to warto wybrać się na wycieczkę do Kapadocji, aby zobaczyć przepiękne, księżycowe krajobrazy. Na miejscu bez problemu znaleźć można lokalne biura oferujące 2 dniowe wycieczki do Kapadocji. Więcej informacji na temat Kapadocji znajdziecie we wpisie Kapadocja – magiczna kraina w sercu Turcji.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z Alanyi.

3 komentarze

  1. Byłam w Alanyi 3 razy, i już zarezerwowałam kolejny wyjazd. Miasto, zabytki opisane są pięknie – wszystko to widziałam, piękne zdjęcia. Zabrakło mi tylko zdjęć tureckiej kawy i herbaty – to też atrakcja. Tym bardziej że sposób parzenia kawy po-turecku jest zarejestrowany na Liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Pozdrawiam serdecznie.

    Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *