Road trip dookoła lodowca Folgefonna

Relacja z Road tripa dookoła lodowca Folgefonna w Norwegii. Wodospad Langfossen, Odda, Lodowiec Folgefonna i inne atrakcje turystyczne Norwegii.

Ostatnie dni kwietnia i pierwszą połowę maja 2016 roku spędziliśmy w południowo-zachodniej Norwegii. Ta część kraju stanowi początek "fiordowej Norwegii", której najbardziej znanymi atrakcjami są niewątpliwie Preikestolen i Kjerag. My jednak rankiem 1-go maja wyruszyliśmy z Haugesund nieco bardziej na północ.

Mapa wyprawy na lodowiec Folgefonna w NorwegiiSpektakularne wodospady, wąskie fiordy, ośnieżone góry, lodowiec, miejsca światowego dziedzictwa, długie tunele, stare elektrownie, wiszące chmury, niewielkie promy, owce i krowy na łąkach - to wszystko udało się zobaczyć podczas całodziennej wyprawy dookoła lodowca Folgefonna.

Porada: Pogoda w Norwegii jest nieprzewidywalna. Z największą sprawdzalnością prognozę pogody na najbliższe kilka dni  podaje serwis yr.no.


Po ok 1,5 godziny jazdy drogą E134 na północ dotarliśmy nad Åkrafjord, gdzie przy samej drodze ukazał się nam zapierający dech w piersiach wodospad Langfoss, uznany przez CNN za jeden z 10 najpiękniejszych wodospadów na świecie. Całkowity spadek wynosi 612 m, co czyni go jednym z najwyższych wodospadów w Europie i piątym co do wielkości wodospadem w Norwegii. Połączenie 2008 stóp wysokości i 205 stóp szerokości jest imponujące. Wodospad znajduje się w miejscowości Etne, w zachodniej części kraju. U jego podnóża wzniesiono kamienny most, przez który przebiega nieustannie mokra od rozpryskującej się wody trasa europejska E134, łącząca Oslo z Haugesund. Przy moście wybudowano taras widokowy. Gwałtownie ześlizgująca się woda do spokojnego Åkrafjordu to fascynujące widowisko.

Fakt: norweskie słowo foss oznacza "wodospad", a nazwy wodospadów najczęściej kończą się na -foss.

wodospad Langfoss i kamienny most na drodze E134 w zachodniej Norwegii

wodospad Langfoss czyli największa artakcja Norwgii.

wodospad Langfoss, uznany przez CNN za jeden z 10 najpiękniejszych wodospadów na świecie

Parking i taras widokowy przy wodospadzie Langfossen

Parking i taras widokowy przy wodospadzie Langfossen nad Akrafjordem

Norwegia z dzieckiem.

Widok na Akrafjord od strony wodospadu Langfossen

Widok na Akrafjord od strony wodospadu Langfossen

Hania, Wiki i Franek na tropie przygody. Rodzinny blog podróżniczy o tanim podróżowaniu z dziećmi

Wodospad Landfoss czyli co zobaczyć w Norwegii?

Atrakcje turystyczne Norwegii. Fiordy które trzeba zobaczyć - Akrafjlord

Skały w Norwegii przy wodospadzie Langfoss (Langfossen)

Akrafjord

Wspaniały widok na wodospad Langfoss i Akrafjord

Wspaniały widok na wodospad Langfoss i Akrafjord

Wspaniały widok na wodospad Langfoss i Akrafjord - najlepszy blog podrózniczy w polsce

Po godzinie spędzonej nad wodospadem ruszyliśmy dalej na północ. Krajobraz stawał się coraz bardziej górzysty. Przejeżdżaliśmy wieloma tunelami, z których część miała naprawdę imponującą długość. Dzięki nim szybko przedostawaliśmy się z jednej doliny do drugiej, nierzadko o zupełnie  odmiennym mikroklimacie. Na poziomie morza, przy Åkrafjordzie panowała pogoda wczesnowiosenna, a po przebyciu kilku tuneli na poboczach zaczął pojawiać się śnieg!

Drogi, promy i tunele w Norwegii. Norwegia autem - porady, ceny, informacje praktyczneDroga stopniowo wspinała się coraz wyżej, wijąc się przez kilka wysokich przełęczy. Po przejechaniu około 120 km od Haugesund zjechaliśmy z trasy E134 i skręciliśmy na północ w kierunku miejscowości Odda. Po kilku chwilach, znaleźliśmy się nad 160 metrowym wodospadem Latefoss. To świetne miejsce na odpoczynek, rozprostowanie nóg i zrobienie kilku zdjęć. Można także poczuć mgiełkę z podwójnego wodospadu na twarzy.


Wodospad Latefoss przy wjeździe do miejscowości Odda w Norwegii to jedna z największych atrakcji turystycznych w Norwegii.

Wodospad Latefoss przy wjeździe do miejscowości Odda w Norwegii to miejsce które trzeba zobaczyć w Norwegii

Wodospad Latefoss w Odda - informacje praktyczne, dojazd

Strumyki i jeziora w Norwegii.

Strumyk przed Oddą w Norwegii

Po krótkim przystanku i uwiecznieniu wodospadu ruszyliśmy dalej.

Låtefoss znajduje się ok 15 km od Oddy, jednak po drodze musieliśmy zwolnić jeszcze kilka razy, by móc obejrzeć  znajdujące się na lewo i na prawo wodospady.

Wodospady w Norwegii


Przy wjeździe do Oddy, tuż nad fiordem zrobiliśmy sobie dłuższy postój. Nawet zimy, momentami porywisty wiatr nie zniechęcił nas do pikniku w tak niecodziennym otoczeniu. Czaru wszystkiemu dodawała srebrzysto szara woda malowniczego fiordu.

Wspaniały fiord w miejscowości Odda w Norwegii to jedna z największych atrakcji turystycznych w Norwegii.

Rodzinne podróżowanie. Podróże z dzickiem po Norwegii

Podróże z dziećmi - Hania, Wiki i Franek na tropie przygody

Top 10 najładniejszych fiordów w Norwegii

Hania w Norwegii. Hania mała podróżniczna zwiedza świat

Podróżnicy i bloggerzy w Norwegii

Przewodnik po Oddzie


Odda to małe norweskie miasto, stolica regionu Hordaland, pięknie położone między pasmem gór pokrytych lodowcem Folgefonna, a płaskowyżem Hardangervidda na krańcu Sorfjorden. Pędzące wodospady, górskie szczyty, majestatyczne fiordy i wieczny śnieg powodują, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przez Odde przebiega główny tranzyt łączący południe z Bergen. To także główne miejsce wypadowe na Trolltunge, czyli słynny Język trolla.

Dziś Odda jest małym miasteczkiem, ale w drugiej połowie XIX wieku była jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Norwegii. Latem 1896 roku zainicjowano budowę drogi do Tokheimslia. W 1902 roku otwarto trasę turystyczną co ułatwiło turystą dotarcie do lodowca z Tokheim i Sunndal. Na początku XX wieku Odda była już jednym z najpopularniejszych miejsc w Europie Północnej. W rejon Oddy i Hardangerfjordu przybijały statki wycieczkowe z turystami chcącymi zobaczyć spektakularny fiord, góry, dzikie wodospady i lodowiec.

Panorama Oddy w Norwegii

Wspaniały fiord w miejscowości Odda w Norwegii to jedna z największych atrakcji turystycznych w Norwegii.

Top 10 atrakcji turystycznych w zachodniej Norwegii

atrakcje dla dzieci w Norwegii, ciekawe miejsca w Norwegii, co warto zobaczyć w Norwegii, darmowe atrakcje Norwegii,

Odda to małe norweskie miasto, stolica regionu Hordaland, pięknie położone między pasmem gór pokrytych lodowcem Folgefonna, a płaskowyżem Hardangervidda na krańcu Sorfjorden.

Flaga Norwegii powiewająca nad fiordami

Odda jest stolicą regionu Hordaland, lodowcem Folgefonna, a płaskowyżem Hardangervidda na krańcu Sorfjorden.


Odda stała się popularnym miejscem turystycznym, ale ludzie szybko zdali sobie również sprawę z potencjału energii wodnej jaki drzemie w wodospadach. W 1906 roku rozpoczęły się prace nad elektrownią Tysso 1, a kilka lat później udało się dostarczyć do fabryki w Odda taniej energii elektrycznej. Od tej chwili Odda stała się miastem przemysłowym. W miarę wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną powstawały nowe elektrownie. Niestety niektóre z pięknych wodospadów zostały wprowadzone do rurociągów w celu wykorzystania ich mocy do produkcji energii elektrycznej.

Jak na 1 maja przystało w Oddzie odbywał się  pochód.

Pochód z fladami w Oddzie - Podczas norweskiego święta wszędzie wywiesza się flagi

Pochód z fladami w Oddzie - Podczas norweskiego święta wszędzie wywiesza się flagi

Norwegowie świętują w maju

Majowe święto w Norwegii

Norweskie flagi, orkiestra


Przejechaliśmy przez Oddę i ruszyliśmy w kierunku lodowca Folgefonna. Z jednej strony droga przylega bezpośrednio do ściany gór. Znowu byliśmy zachwyceni pięknem mijanych po drodze stromym krajobrazów.

Norweskie drogi ze wspanialymi widokami na fiordy

Drogi, promy i tunele w Norwegii. Norwegia autem - porady, ceny, informacje praktyczne

Lista najładniejszych wodospadów w Europie

Norweskie drogi ze wspanialymi widokami na fiordy

Lista najładniejszych norweskich fiordów. Miejsca które musisz zobaczyć w Norwegii


Lodowiec Folgefonna jest trzecim co do wielkości lodowcem w Norwegii zajmującym obszar 220 km². W najwyższym punkcie osiąga on wysokość 1662 m n.p.m, a grubość pokrywy sięga 400 m. 14 maja 2005 roku utworzono Park Narodowy Folgefonna, dzięki czemu południowy obszar został objęty ochroną. To pierwszy park narodowy, który biegnie od fiordu do lodowca. W północnym regionie, zaledwie 90 minut jazdy od Oddy, znajduje się letni ośrodek narciarski.

Po zachodniej stronie Parku Narodowego Folgefonna, tuż za wylotem z dziesięciokilometrowego tunelu, znajduje się mała miejscowość Sundal. Jakieś 300 m od głównej drogi znajduje się parking, skąd biorą początek wszystkie trasy biegnące w stronę lodowca. Najtrudniejszy, szlak czarny, wiedzie do górskiej chaty Fonnabu. Czerwone szlaki to również trasy na kilkugodzinne wędrówki. Ze względu na mocno ograniczony czas ruszyliśmy pieszo w kierunku lodowca najłagodniejszą trasą prowadzącą do jeziora Bondhusvatnet. Podczas wędrówki w zasięgu ręki mieliśmy niemal wszystko po co przybyliśmy do Norwegii - nieskazitelną przyrodę, czyste powietrze, skały, strumyki, jezioro.

Wiosna przychodzi tu zdecydowanie później niż w Polsce. Był pierwszy dzień maja, a poza porastającymi wszystko dookoła mchami i porostami nie było tu jeszcze żadnej innej roślinności.

Park Narodowy Folgefonna - parking w miejscowości Sundal to początek szlaku w kierunku lodowca Folgefonna

Nie wiesz jak dojść do lodowca Folgefonan? Najlepiej z miejscowości Sundal

Szlaki na lodowiec Folgefonna w Norwegii

Trasa na lodowiec Folgefonna. Najważniejsze atrakcje Norwegii

Trekking na lodowiec Folgefonna. Top atrakcje Norwegii

Strumyk z lodowca Folgefonna w Norwegii

Strumyk z lodowca wzgłuż trasy w kierunku lodowca Folgefonna. Musisz to zobaczyć w Norwegii

Wspaniałe widoki na lodowiec Folgefonna

Czyste powietrze w Norwegii. Wszysto porastają mchy i porosty

Czyste strumyki i powierze w Norwegii. Dla nich warto wybrać się do Norwegii

Podczas wędrówki w zasięgu ręki mieliśmy niemal wszystko po co przybyliśmy do Norwegii - nieskazitelną przyrodę, czyste powietrze, skały, strumyki, jezioro.

nieskazitelna przyroda, czyste powietrze, skały, strumyki, jezioro w Norwegii

Najpiękniejsze trasy turystyczne w Norwegii. Gdzie warto się wybrac?

Treking do jeziora Bondhusvatnet z Sundal w Norwegii. Największe atrakcje turystycznych Norwegii

Treking do jeziora Bondhusvatnet z Sundal w Norwegii. TOP atrakcje turystycznych Norwegii.

Podejscie w kierunku lodowca Folgefonna

W górach okłada się na szlaku kamienie jeden na drugim

Spacer po Parku Narodowym Folgefonna w kierunku lodowca

Bloggerzy w Norwegii. Nordtrip w kierunku lodowca Folgefonna z Sundali z Oddy

Spacer po Parku Narodowym Folgefonna w kierunku lodowca z miejscowości Sundal

Wędrówka po Parku Narodowym Folgefonna w kierunku jeziora lodowcowego


Choć butelkowaną wodę z lodowca Folgefonna pod nazwą Isklar można kupić w większości sklepów spożywczych w Norwegii, oczywiście nie mogłem odmówić sobie spróbowania wody wprost ze strumienia wypływającego z lodowca.

Picie wodę bezpośrednio z lodowca Folgefonna. Jest ona również butelkowana pod nazwą Isklar.


Po około 45 minutach dotarliśmy do jeziora Bondhusvatnet, skąd rozpościerał się wspaniały widok na Bondhusbreen, czyli niebieski język lodowca Folgefonna odbijający się w tafli spokojnego jeziora.

Wspaniały widok na jezioro Bondhusvatnet i na Bondhusbreen, czyli niebieski język lodowca Folgefonna

Wspaniały widok na jezioro Bondhusvatnet i na Bondhusbreen, czyli niebieski język lodowca Folgefonna

Bondhusbreen top atrakcja turystyczna regionu Hordaland

Jezioro Bondhusvatnet i na Bondhusbreen to miejsca, które trzeba zobaczyć w Norwegii

Do lodowcowego jeziora Bondhusvatnet w Norwegii można dojśćpieszo nawet z dziećmi

Wspaniały widok na jezioro Bondhusvatnet i na Bondhusbreen, czyli niebieski język lodowca Folgefonna


Po powrocie do auta ruszyliśmy powoli w stronę przeprawy promowej do Leirvik, aby późnym wieczorem dotrzeć do Haugesund.

Przeprawa promowa do Leirvik

Drogi, promy i tunele w Norwegii. Norwegia autem - porady, ceny, informacje praktyczne

Nordtrip samochodem po Norwegii. Przeprawa promowa do Leirvik i dalej droga do Haugesund

Podróż z dziećmi po najważniejszych atrakcjach i najpiękniejszych fiordach w Norwegii. Hania, mała podróżniczka, poznaje świat

Promy w Norwegii. Wspaniałe widoki na fiordy

Widok na norweskie fiordy z promu


Kocham fiordowy krajobraz zachodniej Norwegii. Uwielbiam wodospady, śnieg na górskich szczytach, spokojne wody w fiordach, widok na lodowce, a ten jednodniowy wypad przyniósł nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Facebook https://www.instagram.com/phototravelpl/ Youtube Google+e-mail 

Komentarze

 1. Wow !!! mega zdjęcia :) dawno, dawno temu byłam w Norwegii. Po tym wpisie i wspaniałych zdjęciach odżyły wspomnienia. Ach, rozmarzyłam się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczne zdjęcia 😍😍😍

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie taki rodzaj odpoczynku najbardziej by mi się przydał, uwielbiam norweskie klimaty. Mnóstwo świetnych zdjęć powstało. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widoki zapierają dech w piersiach! Zazdroszczę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Widok fiordów przyprawia o szybsze bicie serca!

   Usuń
 5. Piękne widoki, zapierają dech w piersiach. Wodospady uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękne widoki, przepiękne zdjęcia, bardzo fajnie opisana podróż.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne zdjęcia, tak właśnie wyobrażam sobie norweskie krajobrazy, choć w Norwegii jeszcze mnie nie było. Brakuje mi tylko choć jednego promienia słońca, ale cóż, nie można mieć wszystkiego. Pozdrawiam!
  Agnieszka
  www.musmozolu.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego dnia o słońce było raczej trudno, ale najważniejsze że nie padało. Na szczęście podczas naszego prawie dwutygodniowego pobytu w Norwegii mieliśmy wiele słonecznych dni.

   Usuń
 8. Cudne miejsce! Lubię takie klimaty! Chętnie zobaczyłabym na żywo! Klaudia J

  OdpowiedzUsuń
 9. W Norwegii nigdy jeszcze nie byłam, ale jest na mojej liście! Na pewno najlepiej jest poruszać się tam samochodem, więc na pewno wybiorę taki właśnie środek podróży. Fajna fotorelacja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to zdecydowanie to najwygodniejsza forma poruszania się po Norwegii.

   Usuń
 10. Cudowne zdjęcia :) Jednak wolę cieplejsze miejsca

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepiękne zdjęcia. Zanim przeczytałam, to zescrollowałam aż do samego dołu napawając się tymi klimatami. Norwegia nie jest mi bliska jeśli chodzi o podróże, ale uwielbiam o niej czytać. Uwielbiam mitologię nordycką <3 Dzięki za fotki, poczułam się choć przez moment, jakbym tam była.

  OdpowiedzUsuń
 12. Super zdjęcia! Przeraża mnie tylko ten zimy klimat.. zdecydowanie wolę słoneczne miejsca, ale może kiedyś się tam wybierzemy :)

  OdpowiedzUsuń
 13. piękne, spektakularne zdjęcia!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. piękne zdjęcia, cudowna Norwegia, z pewnością trafi na listę miejsc do odwiedzenia!

  OdpowiedzUsuń
 15. Super zdjęcia! Szczególnie to robione z tunelu robi mega wrażenie na mnie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też lubię to zdjęcie. To ekscytujące przeżycie kiedy na końcu ciemnego tunelu pojawia się najpierw malutkie światełko z którego wyłania się zniewalający krajobraz.

   Usuń
 16. Przepiękna kraina, choć ja zdecydowanie wole cieplejsze rejony, to o Norweskich fiordach myśle w kategorii miejsc do odwiedzenia. Pięknie tam. Świetna relacja, cudne zdjęcia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Co tu dużo pisać - świetna trasa, szalenie widokowa i ciekawa. Road tripy to jest to! Samochód daje dużo wolności i możliwości. I choć pogody idealnej nie mieliście, to i tak krajobrazy zachwycają.

  OdpowiedzUsuń
 18. Cudowne zdjęcia, nie mogę się napatrzeć! :)

  OdpowiedzUsuń
 19. W Norwegii byłam tylko raz, i to na zaledwie 4 dni. Często myślami wracam do tych pięknych krajobrazów i naprawdę chciałabym tam wrócić na dłużej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się. My spędziliśmy w Norwegii prawie 2 tygodnie a i tak czujemy ogromny niedosyt.

   Usuń
 20. Norwegia jest specyficzna i bardzo ciekawa, zazdroszczę wam tej wycieczki, dawno tam nie byłam :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.