Spektakularne wodospady, wÄ…skie fiordy, oÅ›nieżone góry, lodowiec, miejsca Å›wiatowego dziedzictwa, dÅ‚ugie tunele, stare elektrownie, wiszÄ…ce chmury, niewielkie promy, owce i krowy na Å‚Ä…kach – to wszystko udaÅ‚o siÄ™ zobaczyć podczas caÅ‚odziennej wyprawy dookoÅ‚a lodowca Folgefonna.

Ostatnie dni kwietnia i pierwszÄ… poÅ‚owÄ™ maja 2016 roku spÄ™dziliÅ›my w poÅ‚udniowo-zachodniej Norwegii. Ta część kraju stanowi poczÄ…tek „fiordowej Norwegii”, której najbardziej znanymi atrakcjami sÄ… niewÄ…tpliwie Preikestolen i Kjerag. My jednak rankiem 1-go maja wyruszyliÅ›my z Haugesund nieco bardziej na północ.

Wodospad Langfoss i Ã…krafjord

Po ok 1,5 godziny jazdy drogą E134 na północ dotarliśmy nad Åkrafjord, gdzie przy samej drodze ukazał się nam zapierający dech w piersiach wodospad Langfoss, uznany przez CNN za jeden z 10 najpiękniejszych wodospadów na świecie. Całkowity spadek wynosi 612 m, co czyni go jednym z najwyższych wodospadów w Europie i piątym co do wielkości wodospadem w Norwegii. Połączenie 2008 stóp wysokości i 205 stóp szerokości jest imponujące. Wodospad znajduje się w miejscowości Etne, w zachodniej części kraju. U jego podnóża wzniesiono kamienny most, przez który przebiega nieustannie mokra od rozpryskującej się wody trasa europejska E134, łącząca Oslo z Haugesund. Przy moście wybudowano taras widokowy. Gwałtownie ześlizgująca się woda do spokojnego Åkrafjordu to fascynujące widowisko.

Fakt: norweskie sÅ‚owo foss oznacza „wodospad”, a nazwy wodospadów najczęściej koÅ„czÄ… siÄ™ na -foss.

 

Po godzinie spÄ™dzonej nad wodospadem ruszyliÅ›my dalej na północ. Krajobraz stawaÅ‚ siÄ™ coraz bardziej górzysty. PrzejeżdżaliÅ›my wieloma tunelami, z których część miaÅ‚a naprawdÄ™ imponujÄ…cÄ… dÅ‚ugość. DziÄ™ki nim szybko przedostawaliÅ›my siÄ™ z jednej doliny do drugiej, nierzadko o zupeÅ‚nie  odmiennym mikroklimacie. Na poziomie morza, przy Ã…krafjordzie panowaÅ‚a pogoda wczesnowiosenna, a po przebyciu kilku tuneli na poboczach zaczÄ…Å‚ pojawiać siÄ™ Å›nieg!

Porada: Pogoda w Norwegii jest nieprzewidywalna. Z najwiÄ™kszÄ… sprawdzalnoÅ›ciÄ… prognozÄ™ pogody na najbliższe kilka dni  podaje serwis yr.no.

Wodospad Latefoss

Droga stopniowo wspinała się coraz wyżej, wijąc się przez kilka wysokich przełęczy. Po przejechaniu około 120 km od Haugesund zjechaliśmy z trasy E134 i skręciliśmy na północ w kierunku miejscowości Odda. Po kilku chwilach, znaleźliśmy się nad 160 metrowym wodospadem Latefoss. To świetne miejsce na odpoczynek, rozprostowanie nóg i zrobienie kilku zdjęć. Można także poczuć mgiełkę z podwójnego wodospadu na twarzy.

Po krótkim przystanku i uwiecznieniu wodospadu ruszyliÅ›my dalej. LÃ¥tefoss znajduje siÄ™ ok 15 km od Oddy, jednak po drodze musieliÅ›my zwolnić jeszcze kilka razy, by móc obejrzeć  znajdujÄ…ce siÄ™ na lewo i na prawo wodospady.

Odda

Odda to małe norweskie miasto, stolica regionu Hordaland, pięknie położone między pasmem gór pokrytych lodowcem Folgefonna, a płaskowyżem Hardangervidda na krańcu Sorfjorden. Pędzące wodospady, górskie szczyty, majestatyczne fiordy i wieczny śnieg powodują, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przez Odde przebiega główny tranzyt łączący południe z Bergen. To także główne miejsce wypadowe na Trolltunge, czyli słynny Język trolla.Dziś Odda jest małym miasteczkiem, ale w drugiej połowie XIX wieku była jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Norwegii. Latem 1896 roku zainicjowano budowę drogi do Tokheimslia. W 1902 roku otwarto trasę turystyczną co ułatwiło turystą dotarcie do lodowca z Tokheim i Sunndal. Na początku XX wieku Odda była już jednym z najpopularniejszych miejsc w Europie Północnej. W rejon Oddy i Hardangerfjordu przybijały statki wycieczkowe z turystami chcącymi zobaczyć spektakularny fiord, góry, dzikie wodospady i lodowiec.

Przy wjeździe do Oddy, tuż nad fiordem zrobiliśmy sobie dłuższy postój. Nawet zimy, momentami porywisty wiatr nie zniechęcił nas do pikniku w tak niecodziennym otoczeniu. Czaru wszystkiemu dodawała srebrzysto szara woda malowniczego fiordu.

Odda staÅ‚a siÄ™ popularnym miejscem turystycznym, ale ludzie szybko zdali sobie również sprawÄ™ z potencjaÅ‚u energii wodnej jaki drzemie w wodospadach. W 1906 roku rozpoczęły siÄ™ prace nad elektrowniÄ… Tysso 1, a kilka lat później udaÅ‚o siÄ™ dostarczyć do fabryki w Odda taniej energii elektrycznej. Od tej chwili Odda staÅ‚a siÄ™ miastem przemysÅ‚owym. W miarÄ™ wzrostu zapotrzebowania na energiÄ™ elektrycznÄ… powstawaÅ‚y nowe elektrownie. Niestety niektóre z piÄ™knych wodospadów zostaÅ‚y wprowadzone do rurociÄ…gów w celu wykorzystania ich mocy do produkcji energii elektrycznej.Jak na 1 maja przystaÅ‚o w Oddzie odbywaÅ‚ siÄ™  pochód.

Przejechaliśmy przez Oddę i ruszyliśmy w kierunku lodowca Folgefonna. Z jednej strony droga przylega bezpośrednio do ściany gór. Znowu byliśmy zachwyceni pięknem mijanych po drodze stromym krajobrazów.

Lodowiec Folgefonna

Lodowiec Folgefonna jest trzecim co do wielkoÅ›ci lodowcem w Norwegii zajmujÄ…cym obszar 220 km². W najwyższym punkcie osiÄ…ga on wysokość 1662 m n.p.m, a grubość pokrywy siÄ™ga 400 m. 14 maja 2005 roku utworzono Park Narodowy Folgefonna, dziÄ™ki czemu poÅ‚udniowy obszar zostaÅ‚ objÄ™ty ochronÄ…. To pierwszy park narodowy, który biegnie od fiordu do lodowca. W północnym regionie, zaledwie 90 minut jazdy od Oddy, znajduje siÄ™ letni oÅ›rodek narciarski.Po zachodniej stronie Parku Narodowego Folgefonna, tuż za wylotem z dziesiÄ™ciokilometrowego tunelu, znajduje siÄ™ maÅ‚a miejscowość Sundal. JakieÅ› 300 m od głównej drogi znajduje siÄ™ parking, skÄ…d biorÄ… poczÄ…tek wszystkie trasy biegnÄ…ce w stronÄ™ lodowca. Najtrudniejszy, szlak czarny, wiedzie do górskiej chaty Fonnabu. Czerwone szlaki to również trasy na kilkugodzinne wÄ™drówki. Ze wzglÄ™du na mocno ograniczony czas ruszyliÅ›my pieszo w kierunku lodowca najÅ‚agodniejszÄ… trasÄ… prowadzÄ…cÄ… do jeziora Bondhusvatnet. Podczas wÄ™drówki w zasiÄ™gu rÄ™ki mieliÅ›my niemal wszystko po co przybyliÅ›my do Norwegii – nieskazitelnÄ… przyrodÄ™, czyste powietrze, skaÅ‚y, strumyki, jezioro.Wiosna przychodzi tu zdecydowanie później niż w Polsce. ByÅ‚ pierwszy dzieÅ„ maja, a poza porastajÄ…cymi wszystko dookoÅ‚a mchami i porostami nie byÅ‚o tu jeszcze żadnej innej roÅ›linnoÅ›ci.

Choć butelkowaną wodę z lodowca Folgefonna pod nazwą Isklar można kupić w większości sklepów spożywczych w Norwegii, oczywiście nie mogłem odmówić sobie spróbowania wody wprost ze strumienia wypływającego z lodowca.

Po około 45 minutach dotarliśmy do jeziora Bondhusvatnet, skąd rozpościerał się wspaniały widok na Bondhusbreen, czyli niebieski język lodowca Folgefonna odbijający się w tafli spokojnego jeziora.

Prom do Leirvik

Po powrocie do auta ruszyliśmy powoli w stronę przeprawy promowej do Leirvik, aby późnym wieczorem dotrzeć do Haugesund.

Kocham fiordowy krajobraz zachodniej Norwegii. Uwielbiam wodospady, śnieg na górskich szczytach, spokojne wody w fiordach, widok na lodowce, a ten jednodniowy wypad przyniósł nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

37 Comments
Krystyna M. 7 stycznia 2020
| |

Wpis przeczytałam z przyjemnością, a zdjęcia obejrzałam z zachwytem! Przypomniałam sobie, dlaczego od dawna marzę o wyjeździe do Norwegii: dla takich krajobrazów i dla tej długiej zimy! 🙂
Jak smakuje taka woda ze strumyka?

Niesamowite widoki, bardzo ładne zdjęcia 🙂

Marcin Florek 12 grudnia 2017
| |

Super. Polecam!

Marcin Florek 12 grudnia 2017
| |

Dzięki. To był naprawdę ekscytujący dzień!

Góromaniacy 12 grudnia 2017
| |

Nasza ukochana Norwegia, koniecznie chcemy tam wrócić 🙂 Tyle pięknych widoków w jeden dzień, przepiękne zdjęcia 🙂

Fantastyczny wpis! Ja w kolejnym roku planuję podobną eskapadę 🙂

Ania 23 listopada 2017
| |

Zakochałam się w Twoich zdjęciach!

Dronsfera.pl 21 listopada 2017
| |

Norwegia to jeden z piękniejszych krajów pod względem krajobrazów. Zdjęcia wyszły genialnie 🙂

Norwegia jest specyficzna i bardzo ciekawa, zazdroszczę wam tej wycieczki, dawno tam nie byłam 🙂

Marcin Florek 10 listopada 2017
| |

Nie dziwię się. My spędziliśmy w Norwegii prawie 2 tygodnie a i tak czujemy ogromny niedosyt.

Angelika a dreamer's life 10 listopada 2017
| |

W Norwegii byłam tylko raz, i to na zaledwie 4 dni. Często myślami wracam do tych pięknych krajobrazów i naprawdę chciałabym tam wrócić na dłużej.

kubazielinski.pl 10 listopada 2017
| |

Cudowne zdjęcia, nie mogę się napatrzeć! 🙂

Olka 9 listopada 2017
| |

Co tu dużo pisać – świetna trasa, szalenie widokowa i ciekawa. Road tripy to jest to! Samochód daje dużo wolności i możliwości. I choć pogody idealnej nie mieliście, to i tak krajobrazy zachwycają.

Lili Ess 9 listopada 2017
| |

Przepiękna kraina, choć ja zdecydowanie wole cieplejsze rejony, to o Norweskich fiordach myśle w kategorii miejsc do odwiedzenia. Pięknie tam. Świetna relacja, cudne zdjęcia. Pozdrawiam

Marcin Florek 7 listopada 2017
| |

Tak, to zdecydowanie to najwygodniejsza forma poruszania siÄ™ po Norwegii.

Marcin Florek 7 listopada 2017
| |

Też lubię to zdjęcie. To ekscytujące przeżycie kiedy na końcu ciemnego tunelu pojawia się najpierw malutkie światełko z którego wyłania się zniewalający krajobraz.

Mika pstryka :) 7 listopada 2017
| |

Super zdjęcia! Szczególnie to robione z tunelu robi mega wrażenie na mnie 😀

Wioletta Sokołowska 6 listopada 2017
| |

piękne zdjęcia, cudowna Norwegia, z pewnością trafi na listę miejsc do odwiedzenia!

Marcin Florek 6 listopada 2017
| |

Dziękuję bardzo 🙂 Pozdrawiam

Karolina Valim 6 listopada 2017
| |

piękne, spektakularne zdjęcia!!!

Justpoint Ofview 6 listopada 2017
| |

Super zdjęcia! Przeraża mnie tylko ten zimy klimat.. zdecydowanie wolę słoneczne miejsca, ale może kiedyś się tam wybierzemy 🙂

Anka 6 listopada 2017
| |

Przepiękne zdjęcia. Zanim przeczytałam, to zescrollowałam aż do samego dołu napawając się tymi klimatami. Norwegia nie jest mi bliska jeśli chodzi o podróże, ale uwielbiam o niej czytać. Uwielbiam mitologię nordycką <3 Dzięki za fotki, poczułam się choć przez moment, jakbym tam była.

Sylwia Cegieła 6 listopada 2017
| |

Cudowne zdjęcia 🙂 Jednak wolę cieplejsze miejsca

Ana Bewitched 6 listopada 2017
| |

W Norwegii nigdy jeszcze nie byłam, ale jest na mojej liście! Na pewno najlepiej jest poruszać się tam samochodem, więc na pewno wybiorę taki właśnie środek podróży. Fajna fotorelacja!

dookolapracy 5 listopada 2017
| |

Cudne miejsce! Lubię takie klimaty! Chętnie zobaczyłabym na żywo! Klaudia J

Marcin Florek 4 listopada 2017
| |

Tego dnia o słońce było raczej trudno, ale najważniejsze że nie padało. Na szczęście podczas naszego prawie dwutygodniowego pobytu w Norwegii mieliśmy wiele słonecznych dni.

Agnieszka Legat 4 listopada 2017
| |

Piękne zdjęcia, tak właśnie wyobrażam sobie norweskie krajobrazy, choć w Norwegii jeszcze mnie nie było. Brakuje mi tylko choć jednego promienia słońca, ale cóż, nie można mieć wszystkiego. Pozdrawiam!
Agnieszka
http://www.musmozolu.com

Testaworld 4 listopada 2017
| |

Przepiękne widoki, przepiękne zdjęcia, bardzo fajnie opisana podróż.

Åšwiat Toli 4 listopada 2017
| |

Piękne widoki, zapierają dech w piersiach. Wodospady uwielbiam.

Marcin Florek 4 listopada 2017
| |

To prawda. Widok fiordów przyprawia o szybsze bicie serca!

Karol 4 listopada 2017
| |

Widoki zapierajÄ… dech w piersiach! ZazdroszczÄ™!

Właśnie taki rodzaj odpoczynku najbardziej by mi się przydał, uwielbiam norweskie klimaty. Mnóstwo świetnych zdjęć powstało. 🙂

Szaman 4 listopada 2017
| |

Super zdjęcia!

Marcin Florek 4 listopada 2017
| |

Dziękuję bardzo ?

Pamela Moskalik 4 listopada 2017
| |

Fantastyczne zdjęcia ???

Iwona 4 listopada 2017
| |

Wow !!! mega zdjęcia 🙂 dawno, dawno temu byłam w Norwegii. Po tym wpisie i wspaniałych zdjęciach odżyły wspomnienia. Ach, rozmarzyłam się 🙂