Road trip dookoła lodowca Folgefonna

 

 

Ostatnie dni kwietnia i pierwszą połowę maja 2016 roku spędziliśmy w południowo-zachodniej Norwegii. Ta część kraju stanowi początek “fiordowej Norwegii”, której najbardziej znanymi atrakcjami są niewątpliwie Preikestolen i Kjerag. My jednak rankiem 1-go maja wyruszyliśmy z Haugesund nieco bardziej na północ.

Spektakularne wodospady, wąskie fiordy, ośnieżone góry, lodowiec, miejsca światowego dziedzictwa, długie tunele, stare elektrownie, wiszące chmury, niewielkie promy, owce i krowy na łąkach – to wszystko udało się zobaczyć podczas całodziennej wyprawy dookoła lodowca Folgefonna.

 

Porada: Pogoda w Norwegii jest nieprzewidywalna. Z największą sprawdzalnością prognozę pogody na najbliższe kilka dni  podaje serwis yr.no.

Po ok 1,5 godziny jazdy drogą E134 na północ dotarliśmy nad Åkrafjord, gdzie przy samej drodze ukazał się nam zapierający dech w piersiach wodospad Langfoss, uznany przez CNN za jeden z 10 najpiękniejszych wodospadów na świecie. Całkowity spadek wynosi 612 m, co czyni go jednym z najwyższych wodospadów w Europie i piątym co do wielkości wodospadem w Norwegii. Połączenie 2008 stóp wysokości i 205 stóp szerokości jest imponujące. Wodospad znajduje się w miejscowości Etne, w zachodniej części kraju. U jego podnóża wzniesiono kamienny most, przez który przebiega nieustannie mokra od rozpryskującej się wody trasa europejska E134, łącząca Oslo z Haugesund. Przy moście wybudowano taras widokowy. Gwałtownie ześlizgująca się woda do spokojnego Åkrafjordu to fascynujące widowisko.

 

Fakt: norweskie słowo foss oznacza “wodospad”, a nazwy wodospadów najczęściej kończą się na -foss.

 

wodospad Langfoss i kamienny most na drodze E134 w zachodniej Norwegii

 

wodospad Langfoss czyli największa artakcja Norwgii.

 

wodospad Langfoss, uznany przez CNN za jeden z 10 najpiękniejszych wodospadów na świecie

 

Parking i taras widokowy przy wodospadzie Langfossen

 

Parking i taras widokowy przy wodospadzie Langfossen nad Akrafjordem

 

Akrafjord przy wodospadzie Langfossen

 

Akrafjord przy wodospadzie Langfossen

 

Tuż nad Akrafjordem od strony wodospadu Langfossen

 

Hania, Wiki i Franek na tropie przygody. Rodzinny blog podróżniczy o tanim podróżowaniu z dziećmi

 

Wodospad Landfoss czyli co zobaczyć w Norwegii?

 

Atrakcje turystyczne Norwegii. Fiordy które trzeba zobaczyć - Akrafjlord

 

Skały nad Akrafjordem

 

Wspaniały widok na wodospad Langfoss i Akrafjord

 

Wspaniały widok na wodospad Langfoss i Akrafjord

 

Wspaniały widok na wodospad Langfoss i Akrafjord - najlepszy blog podrózniczy w polsce

 

 

Po godzinie spędzonej nad wodospadem ruszyliśmy dalej na północ. Krajobraz stawał się coraz bardziej górzysty. Przejeżdżaliśmy wieloma tunelami, z których część miała naprawdę imponującą długość. Dzięki nim szybko przedostawaliśmy się z jednej doliny do drugiej, nierzadko o zupełnie  odmiennym mikroklimacie. Na poziomie morza, przy Åkrafjordzie panowała pogoda wczesnowiosenna, a po przebyciu kilku tuneli na poboczach zaczął pojawiać się śnieg!

 

Drogi, promy i tunele w Norwegii. Norwegia autem - porady, ceny, informacje praktyczne

 

 

 

 

Droga stopniowo wspinała się coraz wyżej, wijąc się przez kilka wysokich przełęczy. Po przejechaniu około 120 km od Haugesund zjechaliśmy z trasy E134 i skręciliśmy na północ w kierunku miejscowości Odda. Po kilku chwilach, znaleźliśmy się nad 160 metrowym wodospadem Latefoss. To świetne miejsce na odpoczynek, rozprostowanie nóg i zrobienie kilku zdjęć. Można także poczuć mgiełkę z podwójnego wodospadu na twarzy.

 

Wodospad Latefoss przy wjeździe do miejscowości Odda w Norwegii to jedna z największych atrakcji turystycznych w Norwegii.

 

Wodospad Latefoss przy wjeździe do miejscowości Odda w Norwegii to miejsce które trzeba zobaczyć w Norwegii

 

Wodospad Latefoss w Odda - informacje praktyczne, dojazd

 

Strumyki i jeziora w Norwegii.

 

Strumyk przed Oddą w Norwegii

 

 

Po krótkim przystanku i uwiecznieniu wodospadu ruszyliśmy dalej.Låtefoss znajduje się ok 15 km od Oddy, jednak po drodze musieliśmy zwolnić jeszcze kilka razy, by móc obejrzeć  znajdujące się na lewo i na prawo wodospady.

 

 

Wodospady w Norwegii

 

 

Przy wjeździe do Oddy, tuż nad fiordem zrobiliśmy sobie dłuższy postój. Nawet zimy, momentami porywisty wiatr nie zniechęcił nas do pikniku w tak niecodziennym otoczeniu. Czaru wszystkiemu dodawała srebrzysto szara woda malowniczego fiordu.

 

Wspaniały fiord w miejscowości Odda w Norwegii to jedna z największych atrakcji turystycznych w Norwegii.

 

Rodzinne podróżowanie. Podróże z dzickiem po Norwegii

 

Podróże z dziećmi - Hania, Wiki i Franek na tropie przygody

 

Top 10 najładniejszych fiordów w Norwegii

 

Hania w Norwegii. Hania mała podróżniczna zwiedza świat

 

Podróżnicy i bloggerzy w Norwegii

 

Przewodnik po Oddzie

 

 

 

Odda to małe norweskie miasto, stolica regionu Hordaland, pięknie położone między pasmem gór pokrytych lodowcem Folgefonna, a płaskowyżem Hardangervidda na krańcu Sorfjorden. Pędzące wodospady, górskie szczyty, majestatyczne fiordy i wieczny śnieg powodują, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przez Odde przebiega główny tranzyt łączący południe z Bergen. To także główne miejsce wypadowe na Trolltunge, czyli słynny Język trolla.Dziś Odda jest małym miasteczkiem, ale w drugiej połowie XIX wieku była jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Norwegii. Latem 1896 roku zainicjowano budowę drogi do Tokheimslia. W 1902 roku otwarto trasę turystyczną co ułatwiło turystą dotarcie do lodowca z Tokheim i Sunndal. Na początku XX wieku Odda była już jednym z najpopularniejszych miejsc w Europie Północnej. W rejon Oddy i Hardangerfjordu przybijały statki wycieczkowe z turystami chcącymi zobaczyć spektakularny fiord, góry, dzikie wodospady i lodowiec.

 

Panorama Oddy w Norwegii

 

Wspaniały fiord w miejscowości Odda w Norwegii to jedna z największych atrakcji turystycznych w Norwegii.

 

Top 10 atrakcji turystycznych w zachodniej Norwegii

 

atrakcje dla dzieci w Norwegii, ciekawe miejsca w Norwegii, co warto zobaczyć w Norwegii, darmowe atrakcje Norwegii,

 

Odda to małe norweskie miasto, stolica regionu Hordaland, pięknie położone między pasmem gór pokrytych lodowcem Folgefonna, a płaskowyżem Hardangervidda na krańcu Sorfjorden.

 

Flaga Norwegii powiewająca nad fiordami

 

Odda jest stolicą regionu Hordaland, lodowcem Folgefonna, a płaskowyżem Hardangervidda na krańcu Sorfjorden.

 

 

Odda stała się popularnym miejscem turystycznym, ale ludzie szybko zdali sobie również sprawę z potencjału energii wodnej jaki drzemie w wodospadach. W 1906 roku rozpoczęły się prace nad elektrownią Tysso 1, a kilka lat później udało się dostarczyć do fabryki w Odda taniej energii elektrycznej. Od tej chwili Odda stała się miastem przemysłowym. W miarę wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną powstawały nowe elektrownie. Niestety niektóre z pięknych wodospadów zostały wprowadzone do rurociągów w celu wykorzystania ich mocy do produkcji energii elektrycznej.Jak na 1 maja przystało w Oddzie odbywał się  pochód.

 

Pochód z fladami w Oddzie - Podczas norweskiego święta wszędzie wywiesza się flagi

 

Pochód z fladami w Oddzie - Podczas norweskiego święta wszędzie wywiesza się flagi

 

Norwegowie świętują w maju

 

Majowe święto w Norwegii

 

Norweskie flagi, orkiestra podczas pochodu

 

 

Przejechaliśmy przez Oddę i ruszyliśmy w kierunku lodowca Folgefonna. Z jednej strony droga przylega bezpośrednio do ściany gór. Znowu byliśmy zachwyceni pięknem mijanych po drodze stromym krajobrazów.

 

Norweskie drogi ze wspanialymi widokami na fiordy

 

Drogi, promy i tunele w Norwegii. Norwegia autem - porady, ceny, informacje praktyczne

 

Lista najładniejszych wodospadów w Europie

 

Norweskie drogi ze wspanialymi widokami na fiordy

 

Lista najładniejszych norweskich fiordów. Miejsca które musisz zobaczyć w Norwegii

 

 

Lodowiec Folgefonna jest trzecim co do wielkości lodowcem w Norwegii zajmującym obszar 220 km². W najwyższym punkcie osiąga on wysokość 1662 m n.p.m, a grubość pokrywy sięga 400 m. 14 maja 2005 roku utworzono Park Narodowy Folgefonna, dzięki czemu południowy obszar został objęty ochroną. To pierwszy park narodowy, który biegnie od fiordu do lodowca. W północnym regionie, zaledwie 90 minut jazdy od Oddy, znajduje się letni ośrodek narciarski.Po zachodniej stronie Parku Narodowego Folgefonna, tuż za wylotem z dziesięciokilometrowego tunelu, znajduje się mała miejscowość Sundal. Jakieś 300 m od głównej drogi znajduje się parking, skąd biorą początek wszystkie trasy biegnące w stronę lodowca. Najtrudniejszy, szlak czarny, wiedzie do górskiej chaty Fonnabu. Czerwone szlaki to również trasy na kilkugodzinne wędrówki. Ze względu na mocno ograniczony czas ruszyliśmy pieszo w kierunku lodowca najłagodniejszą trasą prowadzącą do jeziora Bondhusvatnet. Podczas wędrówki w zasięgu ręki mieliśmy niemal wszystko po co przybyliśmy do Norwegii – nieskazitelną przyrodę, czyste powietrze, skały, strumyki, jezioro.Wiosna przychodzi tu zdecydowanie później niż w Polsce. Był pierwszy dzień maja, a poza porastającymi wszystko dookoła mchami i porostami nie było tu jeszcze żadnej innej roślinności.

 

Park Narodowy Folgefonna - parking w miejscowości Sundal to początek szlaku w kierunku lodowca Folgefonna

 

Nie wiesz jak dojść do lodowca Folgefonan? Najlepiej z miejscowości Sundal

 

Szlaki na lodowiec Folgefonna w Norwegii

 

Trasa na lodowiec Folgefonna. Najważniejsze atrakcje Norwegii

 

Trekking na lodowiec Folgefonna. Top atrakcje Norwegii

 

Strumyk z lodowca Folgefonna w Norwegii

 

Strumyk z lodowca wzgłuż trasy w kierunku lodowca Folgefonna. Musisz to zobaczyć w Norwegii

 

Wspaniałe widoki na lodowiec Folgefonna

 

Czyste powietrze w Norwegii. Wszysto porastają mchy i porosty

 

Czyste strumyki i powierze w Norwegii. Dla nich warto wybrać się do Norwegii

 

Podczas wędrówki w zasięgu ręki mieliśmy niemal wszystko po co przybyliśmy do Norwegii - nieskazitelną przyrodę, czyste powietrze, skały, strumyki, jezioro.

 

nieskazitelna przyroda, czyste powietrze, skały, strumyki, jezioro w Norwegii

 

Najpiękniejsze trasy turystyczne w Norwegii. Gdzie warto się wybrac?

 

Treking do jeziora Bondhusvatnet z Sundal w Norwegii. Największe atrakcje turystycznych Norwegii

 

Treking do jeziora Bondhusvatnet z Sundal w Norwegii. TOP atrakcje turystycznych Norwegii.

 

Podejscie w kierunku lodowca Folgefonna

 

W górach okłada się na szlaku kamienie jeden na drugim

 

Spacer po Parku Narodowym Folgefonna w kierunku lodowca

 

Bloggerzy w Norwegii. Nordtrip w kierunku lodowca Folgefonna z Sundali z Oddy

 

Wędrówka po Parku Narodowym Folgefonna w kierunku lodowca z miejscowości Sundal

 

Wędrówka po Parku Narodowym Folgefonna w kierunku jeziora lodowcowego

 

 

Choć butelkowaną wodę z lodowca Folgefonna pod nazwą Isklar można kupić w większości sklepów spożywczych w Norwegii, oczywiście nie mogłem odmówić sobie spróbowania wody wprost ze strumienia wypływającego z lodowca.

 

Picie wodę bezpośrednio z lodowca Folgefonna. Jest ona również butelkowana pod nazwą Isklar.

 

 

Po około 45 minutach dotarliśmy do jeziora Bondhusvatnet, skąd rozpościerał się wspaniały widok na Bondhusbreen, czyli niebieski język lodowca Folgefonna odbijający się w tafli spokojnego jeziora.

 

Wspaniały widok na jezioro Bondhusvatnet i na Bondhusbreen, czyli niebieski język lodowca Folgefonna

 

Wspaniały widok na jezioro Bondhusvatnet i na Bondhusbreen, czyli niebieski język lodowca Folgefonna

 

Bondhusbreen top atrakcja turystyczna regionu Hordaland

 

Jezioro Bondhusvatnet i na Bondhusbreen to miejsca, które trzeba zobaczyć w Norwegii

 

Do lodowcowego jeziora Bondhusvatnet w Norwegii można dojśćpieszo nawet z dziećmi

 

Wspaniały widok na jezioro Bondhusvatnet i na Bondhusbreen, czyli niebieski język lodowca Folgefonna

 

 

 

Po powrocie do auta ruszyliśmy powoli w stronę przeprawy promowej do Leirvik, aby późnym wieczorem dotrzeć do Haugesund.

 

Drogi, promy i tunele w Norwegii. Norwegia autem - porady, ceny, informacje praktyczne

 

Nordtrip samochodem po Norwegii. Przeprawa promowa do Leirvik i dalej droga do Haugesund

 

Podróż z dziećmi po najważniejszych atrakcjach i najpiękniejszych fiordach w Norwegii. Hania, mała podróżniczka, poznaje świat

 

Promy w Norwegii. Wspaniałe widoki na fiordy

 

Przeprawa promowa do Leirvik

 

Kocham fiordowy krajobraz zachodniej Norwegii. Uwielbiam wodospady, śnieg na górskich szczytach, spokojne wody w fiordach, widok na lodowce, a ten jednodniowy wypad przyniósł nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

POWIĄZANE WPISY

This article has 35 Comments

  1. Wow !!! mega zdjęcia 🙂 dawno, dawno temu byłam w Norwegii. Po tym wpisie i wspaniałych zdjęciach odżyły wspomnienia. Ach, rozmarzyłam się 🙂

  2. W Norwegii nigdy jeszcze nie byłam, ale jest na mojej liście! Na pewno najlepiej jest poruszać się tam samochodem, więc na pewno wybiorę taki właśnie środek podróży. Fajna fotorelacja!

  3. Przepiękne zdjęcia. Zanim przeczytałam, to zescrollowałam aż do samego dołu napawając się tymi klimatami. Norwegia nie jest mi bliska jeśli chodzi o podróże, ale uwielbiam o niej czytać. Uwielbiam mitologię nordycką <3 Dzięki za fotki, poczułam się choć przez moment, jakbym tam była.

  4. Przepiękna kraina, choć ja zdecydowanie wole cieplejsze rejony, to o Norweskich fiordach myśle w kategorii miejsc do odwiedzenia. Pięknie tam. Świetna relacja, cudne zdjęcia. Pozdrawiam

  5. Co tu dużo pisać – świetna trasa, szalenie widokowa i ciekawa. Road tripy to jest to! Samochód daje dużo wolności i możliwości. I choć pogody idealnej nie mieliście, to i tak krajobrazy zachwycają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *