piątek, 6 maja 2016

Preikestolen

 

Preikestolen (Pulpit Rock) czyli ambona jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Norwegii.

 

Ta niezwykła, płaska jak stół, formacja skalna i widok śmiałków siedzących na jej krawędzi jest jednym z symbolicznych obrazów Norwegii. To jedno z najwspanialszych miejsc w którym miałem okazję fotografować. W 2011 ambona znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej spektakularnych punktów widokowych wg CNN Go i Lonely Planet.

Preikestolen to zadziwiająco płaski klif o wymiarach 25 na 25 metrów znajdujący się 604 metry nad wodami Lysefjordu powstały najprawdopodobniej ok 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu.Ambona jako atrakcja turystycznej została odkryta dopiero około 1900 roku, gdy sportowiec Thomas Peter Randulff płynący Lysefjordem parowcem Oscar II zauważył niezwykłą formację skalną wysoko nad zatoką. Miał on powiedzieć: „To wygląda jak ambona!” Dla sportowca Randulffa cel był jasny - musiał wybrać się do góry. To był początek ruchu turystycznego na Pulpit Rock.  

Szczyt sezonu przypada na okres od maja do września, ale już od kwietnia rozpoczyna się transport publiczny. Ze Stavanger można się dostać promem do Tau (ok. 30 min.), a następnie ok. 20 km. samochodem lub autobusem na parking - Preikestolen Fjellstue.Na ambonę wiedzie malownicza trasa z pięknymi widokami mająca 3,8 km długości. Różnica poziomu wynosi 350 m. Wejście na górę zajmuje około 2 godzin. Najbardziej strome odcinki są na początku i w środkowej części szlaku, ale ogólnie trasa jest przyjemna, a szlak prowadzący na szczyt jest dobrze oznakowany. Powierzchnia jest bardzo zróżnicowana - od żwirowej przez kamienistą, po drewniane ścieżki biegnące nad bagnami. 
Po około dwóch godzinach wędrówki docieramy na szczyt. Widok, który nam się ukazuje, wart jest każdej minuty marszu. Majestatyczna skalna ambona, surowe krajobrazy i rześkie powietrze uderzają do głowy, a widok fiordów nurzających się w krystalicznej wodzie naprawdę zapiera dech w piersiach. Taki widok na długo pozostanie w pamięci.

 
4 komentarze :

 1. Widoki niesamowite!
  W żuciu nie usiadłabym na krawędzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne miejsce! I bardzo fotogeniczne. Najciekawszy pierwszy kadr. Super, że udało Ci się złapać słońce akurat nad półką skalną!

  OdpowiedzUsuń
 3. Następnym razem spędźcie noc na półce. Ciekawe doświadczenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy nadzieję za jakiś czas tak właśnie zrobić, ale na Trolltundze.

   Usuń

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.

Jestem na...

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.