Połączenie dwóch pasji – fotografowania oraz gór – to przepis na fenomenalne efekty końcowe. Jak przygotować się do wyprawy, podczas której trekkingowi towarzyszyć będzie robienie zdjęć? Oto krótki poradnik, dzięki któremu zadbasz o każdy istotny aspekt wędrówki tego typu!

Planowanie do podstawa

Krajobrazy górskie potrafią zapierać dech w piersiach, jednak nie wszystkie trasy trekkingowe charakteryzują się równymi sobie aspektami wizualnymi. Miłośnicy fotografowania górskich krajobrazów powinni zatem zwrócić uwagę na potencjalne widoki, które można podziwiać podczas wędrówki. Niewątpliwie polskie góry kryją w sobie ukryte piękno, jednak zdjęcia oparte na szerokich kadrach lepiej sprawdzą się w przypadku dużych, otwartych przestrzeni. Z tego powodu warto sprawdzić, czy planowana trasa nie przebiega w swojej dużej części przez tereny leśne, czyli miejsca z ograniczoną widocznością. Niższe pasma, takie jak Góry Świętokrzyskie lub Beskid Żywiecki, dają okazję do koncentrowania się na fotografii detali lub wybranych elementów przyrody nieożywionej, jednak przytłaczające swoim ogromem przestrzenie są zdecydowanie rzadziej spotykane w tych miejscach. Wiedza o charakterystyce szlaku pozwala na lepsze przygotowanie się do całej wyprawy – zarówno pod względem zabranych w podróż obiektywów, jak i oczekiwań odnośnie samych widoków.

Jaki sprzęt zabrać ze sobą w góry?

Kluczową rolę w procesie fotografowania krajobrazów górskich odgrywa ogniskowa obiektywu. W przypadku dużych przestrzeni, jakimi niewątpliwie są Tatry lub Karkonosze, najciekawsze efekty można z reguły uzyskać przy użyciu ogniskowej 30–50 mm. Z tego powodu plecak turystyczny pasjonata wycieczek tego typu powinien zawierać przynajmniej jeden taki obiektyw, który zajmie zaszczytne miejsce obok kijków trekkingowych, butelki z wodą oraz ciepłej kurtki. Warto zabrać również statyw i odpowiednią osłonę dla cennego sprzętu w postaci etui lub torby. Reszta pozostaje kwestią inwencji twórczej i zdolności samego fotografa do wyłapywania wyjątkowych kadrów, które pozwolą uwiecznić ekscytację z samego dotarcia na szczyt. Należy pamiętać jednak o tym, że nadmiar akcesoriów będzie przekleństwem – każdy kilogram to znaczne obciążenie dla pleców, a w przypadku dłuższych tras dodatkowy sprzęt może okazać się całkowicie zbędny.

Górskie wyprawy fotograficzne

Rozsądek na pierwszym miejscu

Chęć wykonania konkretnego zdjęcia niejednokrotnie skutkuje tym, że w głowie pojawia się myśl o zboczeniu ze szlaku i dotarciu w miejsce ze szczególnie spektakularnym widokiem. Nawet najbardziej skrywana potrzeba twórcza nie tłumaczy jednak łamania regulaminu parków i rezerwatów, które najczęściej obowiązują na terenach górskich. Konieczność zachowania zdrowego rozsądku dotyczy również unikania ryzykownych zachowań – zalicza się do nich fotografowanie krajobrazu w miejscach o szczególnie dużej ekspozycji. Buty trekkingowe męskie i damskie wyposażone są z reguły w podeszwy charakteryzujące się zwiększoną przyczepnością do podłoża, jednak potencjalny upadek może zdarzyć się w każdej chwili. Należy zatem w odpowiedni sposób ustawić priorytety zachowań w środowisku górskim, aby nawet najwięksi pasjonaci fotografii potrafili wyżej cenić swoje zdrowie, niż końcowy efekt kadrowania – „końcowy” może w tym wypadku nabrać nowego znaczenia… Każde zdjęcie można powtórzyć, natomiast niepotrzebna brawura na szlaku może mieć przykre konsekwencje. Pozostaje zatem spakować sprzęt oraz niezbędną odzież i wyruszyć na poszukiwanie emocji – nie tylko tych związanych z obcowaniem z przyrodą, ale również powiązanych z aspektami artystycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *