Wrocławskie krasnale przewodnik

Wrocławskie krasnale to nie tylko urocza ozdoba miasta, ale również doskonały pretekst do rodzinnej wycieczki. Poszukiwanie krasnali to świetna zabawa dla dzieci i doskonała okazja do poznania historii i zakamarków Wrocławia.

Wrocław to miasto wyjątkowe, nie tylko ze względu na bogatą historię i imponującą architekturę. To właśnie tu, wśród zabytkowych kamienic i tętniących życiem ulic, ukrywa się magiczna społeczność – wrocławskie krasnale. Te niewielkie figurki, niczym skrzaty z baśni, rozsiadły się po całym mieście, zapraszając do zabawy i odkrywania sekretów Wrocławia. Podążając tropem małych figurek, odkrywamy urokliwe uliczki, zabytkowe kamienice i tajemnicze podwórka, do których być może nigdy nie zawitalibyśmy.

Już od ponad 30 lat krasnale bawią, wzruszają i inspirują mieszkańców i turystów. Każdy z nich ma swoją historię, imię i niepowtarzalny charakter. Jeśli chcesz poznać bliżej te magiczne skrzaty, wyrusz z nami w fascynującą podróż po krasnalowym świecie Wrocławia. Razem odkryjemy sekrety ukryte w krasnalowych legendach, a także wyruszymy na fascynującą wędrówkę śladami tych małych mieszkańców miasta. Ten przewodnik to klucz do zaczarowanego świata.


Historia krasnali wrocławskich

Wrocławskie krasnale stały się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Te sympatyczne skrzaty, rozsiane po całym mieście, nie tylko cieszą oko mieszkańców i turystów, ale również skrywają w sobie ciekawą historię.

Wszystko zaczęło się od Pomarańczowej Alternatywy. Ten antykomunistyczny ruch, działający w latach 80-tych, wykorzystywał happeningi z udziałem krasnoludków do ośmieszania władzy PRL-u. Przebrani za krasnoludki, członkowie ruchu organizowali zabawne i absurdalne akcje, zwracając uwagę na absurdy komunistycznego systemu. Ich akcje, choć pozornie błahe, niosły silny przekaz i stały się symbolem oporu. Pomarańczowa Alternatywa nie tylko ośmieszała władzę, ale też zwracała uwagę na ważne problemy społeczne.

Choć ruch zakończył działalność w 1990 roku, jego spuścizna jest nadal żywa. Krasnoludki stały się symbolem walki z komunizmem i kreatywnego oporu.

W 2001 roku, za sprawą spółki Agora, stanął „Papa Krasnal” – ojciec wszystkich wrocławskich krasnali, upamiętniający pierwszą akcję Pomarańczowej Alternatywy. Umieszczono go przy przejściu na ul. Świdnickiej, a jego odsłonięcie zapoczątkowało tworzenie całej krasnalowej społeczności.

Kto jest autorem wrocławskich krasnali?

Wrocławskie krasnale to dzieło wielu artystów, którzy tworzą je z pasją i zaangażowaniem.

Za ojca wrocławskich krasnali powszechnie uważa się Tomasza Moczka, rzeźbiarza i absolwenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2005 roku na zlecenie Biura Promocji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu stworzył on pierwsze pięć krasnali: Szermierza, Pracza Odrzańskiego, Rzeźnika oraz Syzyfki. Od tego czasu stał się on głównym projektantem i rzeźbiarzem wrocławskich krasnali, a jego dzieła stanowią znaczną część całej kolekcji.

Nie jest on jedynym autorem wrocławskich krasnali. Z biegiem czasu do projektu dołączyli inni artyści i rzemieślnicy, tworząc nowe figurki na zlecenie firm, osób prywatnych lub instytucji. Oprócz niego, do grona autorów wrocławskich krasnali należą m.in.:

 • Marta Mirynowska i Piotr Makała
 • Zaczarowany Świat Moniki Poli
 • Grzegorz Łagowski
 • Pracownia rzeźbiarska- zajezdnia: Beata Zwolańska-Hołod
 • Marlena Zakrzewska – „Biały Kot” pracownia stylu
 • Aleksander Gołaś – Fiffin
 • Artur Wochniak | SCULPTURE STUDIO

Każdy z artystów nadaje krasnalom swój indywidualny styl, co sprawia, że są one jeszcze bardziej wyjątkowe.

Krasnale przedstawiają różne profesje, sytuacje i niosą ze sobą różnorodne przesłania. Każdy krasnal ma swoją historię. Niektóre z nich są zabawne, inne pouczające, a jeszcze inne skłaniają do refleksji. Te małe figurki stały się symbolem wrocławskiej tolerancji, humoru i kreatywności.

Wrocławskie krasnale stały się popularną atrakcją turystyczną. Turyści przyjeżdżają do Wrocławia, aby zobaczyć te małe figurki i poznać ich historie. Istnieją nawet specjalne mapy krasnali, które ułatwiają ich odnalezienie.

Ile jest krasnali we Wrocławiu?

Dokładna liczba wrocławskich krasnali pozostaje tajemnicą, skrytą niczym skarb w zakamarkach uliczek Starego Miasta. Różne źródła podają sprzeczne informacje – niektórzy twierdzą, że jest ich ponad trzysta, podczas gdy inni śmiało mówią o ponad pięciuset skrzatach zamieszkujących miasto.

Ta niepewność dodaje tylko uroku całej zabawie – niczym w bajce, liczba krasnali wciąż rośnie, a nowe figurki pojawiają się nieoczekiwanie, niczym magiczne grzyby po deszczu. Być może jeden z nich czai się tuż za rogiem, czekając, by zostać odkrytym przez uważnego poszukiwacza.

W poszukiwaniu krasnoludków – idealny sposób na zwiedzanie Wrocławia z dziećmi!

Wrocławskie krasnale to nie tylko urocze figurki, ale także doskonały sposób na zwiedzanie z dziećmi. Zamiast nudnego spaceru od zabytku do zabytku, dzieci mogą wcielać się w detektywów i tropić skrzaty ukryte w różnych zakamarkach miasta. Przy okazji poszukiwania krasnali, dzieci poznają najważniejsze miejsca we Wrocławiu, jego historię i kulturę, a także uczą się orientacji w terenie.

Każdy krasnal to inna historia. Dzieci poznają legendy wrocławskie, dowiedzą się o ciekawych miejscach i postaciach związanych z miastem. Odwiedzając Rynek, zobaczą imponujący Ratusz i kolorowe kamienice. Spacerując po Ostrowie Tumskim, odkryją tajemnice katedry i zabytkowych kościołów. A na Wyspie Słodowej z pewnością ucieszą się z pobliskiego placu zabaw.

Propozycje wycieczek szlakiem krasnali po Wrocławiu

1. Klasyka gatunku: Szlakiem krasnali po Starym Mieście

Stare Miasto we Wrocławiu to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z krasnalami. Na niewielkim obszarze można znaleźć kilkadziesiąt sympatycznych figurek, ukrytych w uliczkach i zakamarkach Starego Miasta. Pomocna będzie mapa krasnoludków, dostępna w informacji turystycznej i wielu sklepach. Podczas spaceru nie tylko odnajdziemy sympatyczne skrzaty, ale również poznamy najważniejsze zabytki miasta, takie jak Ratusz, Rynek czy Ostrów Tumski.

2. W poszukiwaniu tajemnic: Tematyczne szlaki krasnali

Szlaki krasnali we Wrocławiu nie są sztywno określonymi trasami. Możecie je dowolnie modyfikować, dostosowując do swoich preferencji i czasu, jakim dysponujecie. Zastanówcie się, co Was interesuje i wybierzcie temat przewodni swojego spaceru. Może to być poszukiwanie krasnali bajkowych, krasnali sportowców, krasnali związanych z postaciami historycznymi, literackimi lub dowolną inną dziedziną.

Zaplanujcie trasę związaną z ulubioną tematyką dziecka. Możecie skorzystać z aplikacji do map, aby wyznaczyć optymalną trasę.


3. Poza utartym szlakiem: Mniej znane krasnale

Wrocławskie krasnale nie ograniczają się tylko do Starego Miasta. Ci, którzy już odkryli sekrety Starego Miasta, mogą wybrać się na wycieczki w poszukiwaniu mniej znanych krasnali ukrytych w innych dzielnicach Wrocławia.
Pozwólcie dzieciom na samodzielne odkrywanie krasnali i podążanie za ich krasnalową intuicją.

4. Gra miejska z wrocławskimi krasnalami w tle

Aby poznać nie tylko lokalizację krasnali, ale również historie i legendy z nimi związane, warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. Doświadczeni przewodnicy nie tylko wskażą wszystkie figurki, ale również opowiedzą o ich symbolice, twórcach i znaczeniu dla miasta. Ciekawą propozycją jest wycieczka animowana „Szlakiem wrocławskich krasnali” organizowana przez Wrocmania.pl. To to prawdziwa gratka dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3. Zamiast nudnych opowieści i długich spacerów, czeka na nich świat pełen zabawy, animacji i nauki przez zabawę.

Podczas 1,5-godzinnego spaceru mali poszukiwacze krasnoludków, wyposażeni w lornetki i czerwone czapeczki, wyruszają na poszukiwanie skrzatów ukrytych w zakamarkach Starego Miasta. Wspólnie odkrywają najpiękniejsze miejsca, m.in. Rynek, Plac Solny, Kamieniczki Jaś i Małgosia, Kościół św. Elżbiety i Stare Jatki.

Wycieczka to nie tylko zabawa, ale też nauka przez doświadczenie. Kolorowe mapki i naklejki zachęcają do aktywnego udziału w zwiedzaniu, a ciekawe zadania i animacje zapewnią dzieciom dawkę śmiechu. Wypełniając zadania, dzieci rozwijają wyobraźnię, spostrzegawczość i doskonalą umiejętność pracy w grupie. Dodatkowo uczą się prostych zwrotów języka migowego. Pamiątką z wycieczki są naklejki z krasnalami do naklejenia na mapce oraz wspólne zdjęcia.

5. Nowe krasnale we Wrocławiu

Wrocławskie krasnale to nieustannie rozwijająca się społeczność. Co jakiś czas pojawiają się nowe figurki, które upamiętniają ważne wydarzenia lub osoby, często znienacka, budząc zaskoczenie i radość mieszkańców. Szlak w poszukiwaniu nowych krasnali to idealna propozycja dla miłośników krasnali, którzy chcą być na bieżąco z nowymi krasnalowymi przybyszami. To także doskonała okazja do odkrywania nowych zakamarków Wrocławia i poszerzanie swojej kolekcji zdjęć.

Gdzie szukać nowych krasnali? Nowe krasnale pojawiają się w różnych miejscach miasta. Można je znaleźć na ulicach, w parkach, a nawet w galeriach handlowych.

 • Optovetka – Ufundowany przez przychodnię weterynaryjną na Kowalach, stoi w poczekalni i pomaga zwierzętom.
 • DIT-ek – Upamiętnia 30-lecie Dolnośląskiej Izby Turystyki, stoi przy ulicy Świdnickiej.
 • Wolontariusz i Uchodźczyni – Upamiętniają pomoc wrocławian uchodźcom z Ukrainy, stoją przy Dworcu Głównym PKP.
 • Gopruś – Upamiętnia pracę ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, stoi na ulicy Legnickiej. Stanowi wyraz wdzięczności dla ratowników za ich poświęcenie i odwagę.
 • Gryfosław – Upamiętnia nagrodę „Dolnośląski Gryf”, którą otrzymał Dolny Śląsk za pomoc uchodźcom z Ukrainy, stoi przy przejściu podziemnym na ulicy Świdnickiej.

Oprócz wyżej wymienionych krasnali, w ostatnim czasie pojawiło się wiele innych nowych figurek. Zachęcamy do odkrywania ich na własną rękę!

Przygotowanie do wycieczki

Rozsiane po całym mieście figurki stanowią idealny pretekst do rodzinnej wycieczki i zabawy w detektywów. Jak zatem zorganizować poszukiwania krasnali, aby były niezapomnianym przeżyciem dla dzieci?

 • Zaopatrz się w mapę krasnali. Podstawą udanej wyprawy jest mapa krasnali. Dostępne są one w różnych formatach – papierowych, elektronicznych, a nawet w formie aplikacji mobilnej. Wybór odpowiedniej mapy zależy od wieku i preferencji dzieci. W punktach informacji turystycznej dostępne są mapki z dodatkowymi informacjami i grami.
 • Aplikacja „Wrocławskie Krasnale”. Pobierz aplikację, która ułatwi poszukiwania i dostarczy ciekawych informacji o krasnalach.
 • Zaplanuj trasę. Nie staraj się zobaczyć wszystkich krasnali za jednym razem. Wybierz te, które znajdują się w pobliżu Ciebie i stanowią atrakcję dla dzieci.
 • Opowiedz dzieciom o krasnalach. Wymyślcie wspólnie historię o ich pochodzeniu i przygodach. To zbuduje ekscytację i zaangażowanie w poszukiwania.
 • Wygodne obuwie. Pamiętajmy, że poszukiwanie krasnali wiąże się z chodzeniem po mieście, dlatego ważne jest, aby dzieci miały wygodne buty.
 • Zabierz ze sobą drobne nagrody. Naklejki, słodycze lub drobne upominki będą miłym urozmaiceniem zabawy i motywacją do dalszych poszukiwań.

Wskazówki podczas poszukiwania wrocławskich krasnali z dziećmi:

 • Zaangażuj dzieci w poszukiwania. Pozwól im samodzielnie szukać krasnali na mapie i wypatrywać ich w otoczeniu.
 • Zróbcie sobie przerwę na piknik lub zabawę. Nie zapominaj, że to ma być przede wszystkim czas spędzony z dziećmi w przyjemnej atmosferze.
 • Opowiedzcie sobie historie o krasnalach, które znajdziecie. To urozmaici zabawę i wzbogaci wycieczkę o element edukacyjny.
 • Zróbcie zdjęcia z krasnalami. To będzie wspaniała pamiątka z rodzinnej wycieczki.
 • W punktach informacji turystycznej można zakupić pamiątki związane z krasnalami, takie jak figurki, breloki, kubki, pocztówki i koszulki.

Podsumowując, krasnale to nie tylko zabawne figurki, ale również ważny element wrocławskiej kultury. Historia krasnali wrocławskich to historia o sztuce, humorze i buncie. Te małe figurki stały się symbolem miasta i ważnym elementem jego tożsamości. Jeśli planujecie odwiedzić Wrocław, koniecznie wybierzcie się na spacer szlakiem krasnali. To nie tylko świetny sposób na poznanie miasta, ale również na przeżycie magicznej przygody.

Udanej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *