Haugesund - norweskie miasto - Ojczyzna Królów Wikingów! Przewodnik, atrakcje turystyczne, informacje praktyczne.
 

Haugesund to urocze, malowniczo położone norweskie miasto w regionie Rogaland. To pełne historii miasto pełne intrygujących śladów starożytnych królów i Wikingów.

Haugesund znajduje się na obszarze, na którym Król Harald Pięknowłosy zjednoczył wiele małych i średnich krajów w jedno królestwo. Region ten był jednym z głównych centrów władzy w czasach Wikingów. Około 870 Król Harald Pięknowłosy – Harald I Hårfagre (850-933) uczynił Avaldsnes na wyspie Karmøy głównym majątkiem królewskim, który miał stać się najstarszą stolicą Norwegii. Avaldsnes było rezydencją królewską aż do około 1450 roku.

W Haugesund, powstała replika największego statku wikińskiego „Harald Harfagre”, czyli „Harald Pięknowłosy”, liczącego 35 metrów długości. W mieście znajduje się najdłuższy deptak w Norwegii na którym można znaleźć ekskluzywne sklepy odzieżowe, księgarnie, perfumerie, sklepy jubilerskie, kawiarnie i sklepy z pamiątkami, a liczba barów przypadająca na mieszkańca jest najwyższa w całej Norwegii. W porcie można spacerować wzdłuż nabrzeża, oglądając wspaniałe łodzie.

Od cieśniny między kontynentem a wyspą Karmøy Norwegia zawdzięcza swoją nazwę. Szlak żeglugowy przebiegający obok Avaldsnes nazywano „drogą na północ” – Norðrvegr, od staronordyckich słów norðr – ” północny „, vegr – „droga”. Okolice Haugesund oferują wiele atrakcji turystycznych.

W Haugesund w 1872 roku wzniesiono obelisk upamiętniający władcę oraz bitwę pod Hafrsfjord z 872 roku, która doprowadziła do zjednoczenia Norwegii. Wokół niego znajdują się mniejsze obeliski z imionami władców, którzy zgodzili się na zjednoczenie królestw. Miejsce w którym zbudowano pomnik nie jest przypadkowe – uważa się je za grób Króla Haralda. Przy wzgórzu znajduje się kamienny krzyż z około 1000 roku – z początków chrześcijaństwa w Norwegii.

Tuż obok znajduje się wspaniały teren na spacery.

Na Kaien (odpowiednik nadmorskiej promenady) znajduje się pomnik Marylin Monroe, której ojciec wywodził się z Haugesund.

Punkty widokowe w Haugesund

Okolice Haugesund oferują wiele atrakcji turystycznych. Ze szczytu Vardafjellet można podziwiać panoramę miasta na tle Morza Północnego.

Równie wspaniałą panoramę podziwiać można ze szczytu Steinsfjellet.

Wędkowanie w Norwegii

Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do wędkowania niż Norwegia.

Djupadalen

Djupadalen znajduje się bardzo blisko centrum Haugesund. Park jest szeroko wykorzystywany do spacerów i rekreacji przez cały rok. W lecie można się kąpać w Eivindsvannet, dużym jeziorze położonym pośrodku tego pięknego obszaru, a w mroźne zimy można jeździć na łyżwach.

Tunel Karmøy

W Norwegii przejeżdżaliśmy przez wiele tuneli, ale jeden zrobił na nas szczególne wrażenie. W okolicach Haugesund znajduje się jeden z najdłuższych podmorskich tuneli w Europie – tunel Karmøy (Tunwl Karmøy) mierzący 8,9 km długości. W najgłębszym miejscu tunel biegnie 139 metrów pod poziomem morza, a na głębokości 60 m pod poziomem morza w tunelu znajduje się rondo! 

Haugesund i okolice to także doskonały punkt wypadowy m.in. do zwiedzania Preikestolen, lodowca Folgefonna, czy jednego z najpiękniejszych wodospadów na świecie – Langfossen.

Spodobał Ci się artykuł – polub, udostępnij, zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło!

Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz uzupełnić post swoją wiedzą, pisz śmiało w komentarzach.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z Haugesund.

5 Comments
SunGroup 8 września 2016
| |

Widoki piękne i ciekawe. Szkoda tylko, że ta Norwegia jest tak droga. Za to loty bardzo tanie.

FotoNaturalnie.pl 1 maja 2016
| |

Nie dokończyłam zdania… czynić fotorelacje i zamieszczać je w magazynach. Bo przecież już jeździsz, a Twoje prace powinny być publikowane :)))

FotoNaturalnie.pl 1 maja 2016
| |

Wiesz tak sobie myślę, że powinieneś jeździć po świecie i czynić fotorelacje.:) Zdjęcia w punkt, rewelacyjnie wykadrowane. Oko mistrza :)) Oczywiście najfajniejsze są zdjęcia z uśmiechniętą rodziną.:D Bardzo serdecznie pozdrawiam.