Szwajcaria Saksońska cz.2 - Bastei


Leżąca tuż za naszą zachodnią granicą Szwajcaria Saksońska zaskakuje krajobrazem. Kolejnym etapem naszej podróży po Szwajcarii Saksońskiej jest wspaniała formacja skalna - Bastei. Ze skały widokowej Bastei (Baszta) wznoszącej się na wysokość 190 metrów nad Łabą (305 m n.p.m.) otwiera się jeden z najlepszych widoków krajobrazowych w Europie Środkowej.

Jeden z pierwszych przewodników napisał „Jak wielkich wrażeń dostarcza to dla duszy! Długo się stoi i patrzy i myśli bez końca, ciężko potem się oderwać i iść dalej”.


Samochodem do Bastei najwygodniej dojechać od strony Pirny przez miejscowość Lohmen, skręcając w prawo za stacją benzynową w Basteistrasse. Pierwszy parking znajduje się przy głównej drodze. Można się stąd dostać pieszo lub dojechać busem do Bastei. Drugi duży parking znajduje się wyżej, ok. 1 km od kamiennego mostu, skąd można dojść spacerkiem lub dojechać bryczką do punktu widokowego prostą drogą przez las. We wrześniu bez problemu znaleźliśmy miejsce na parkingu. Podejrzewam, że w sezonie, szczególnie w weekend o miejsce na „górnym” parkingu może być trudniej.

W 1851 roku między olbrzymimi skałami wybudowano kamienny most dla zwiedzających, mający 76,5m długości, który połączył Basztę z zamkiem skalnym Neurathen. Most Bastei jest szczególnie oblegany przez turystów, dlatego najlepiej jest zwiedzać się ten rejon jesienią lub wiosną w środku tygodnia.Wstęp na punkty widokowe i most jest darmowy. Tylko wizyta w ruinach średniowiecznego zamku Neurathen wymaga opłaty. Neurathen to największy średniowieczny zamek skalny Szwajcarii Saksońskiej z XII wieku. Prawdopodobnie pełnił on funkcję strażnicy przy Twierdzy Königstein o której pisałem w poprzednim poście. Choć przejścia, wykute pomieszczenia, cysterny to właściwie wszystko co pozostało do dziś, to zdecydowanie warto wydać kilka euro, bo stąd widoki są Szwajcarię Saksońską i skalny most są niesamowite!Komentarze

 1. Miałem się tam wybrać w przyszłym roku i właśnie mnie przekonaliście :] Świetne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowity klimat - przypomina mi trochę greckie meteory...

  OdpowiedzUsuń
 3. super miejsce, fotki naprawdę robią wrażenie

  OdpowiedzUsuń
 4. Połączenie Natury i działalności człowieka może być, jak widać, harmonijne. Niesamowity klimat, widoki, na pewno warte odwiedzin :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.

Jestem na...