Lipsk atrakcje

Lipsk to jedno z najfajniejszych miast w Saksonii, które łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością, tradycję z nowoczesnością, klasyczną kulturę z awangardą. To miejsce, które zachwyci każdego, bez względu na to, czy interesuje się historią, sztuką, muzyką, czy po prostu lubi zatopić się w miejskim zgiełku.

Lipsk to miasto przesiąknięte historią, które było polem zaciętych bitew i ośrodkiem rewolucji przemysłowej, a także odegrało kluczową rolę w obaleniu muru berlińskiego. Dziś industrialna przeszłość Lipska odżywa w starych fabrykach, które przerodziły się w galerie i ośrodki sztuki współczesnej. W jego centrum znajduje się duży park, a w pobliżu wiele lasów i jezior. To idealne miejsce na spacery, rowerowe wycieczki lub relaks na łonie natury.

Lipsk to miasto handlowe, w którym do dziś odbywają się największe targi świata, ale to także jedna z muzycznych stolic Europy. Lipsk nierozerwalnie łączy się z muzyką. Żadne inne miasto w Niemczech nie ma tak bogatych tradycji muzycznych. To wybitni muzycy, jak Bach, Mendelssohn, Schumann czy Wagner, ukształtowali kulturalny wizerunek miasta.

Historia Lipska

Lipsk powstał jako osada handlowa na skrzyżowaniu najważniejszych europejskich szlaków handlowych. Nazwa miasta pochodzi od lip, świętych drzew ludów słowiańskich, symbolizujących romans, czułość i miłość.

Za rok założenia miasta przyjmuje się rok 1015. Półtora wieku później Lipsk otrzymał status miasta. W XIII-XV w. Lipsk stał się jednym z głównych miast Saksonii i największym ośrodkiem gospodarczym. W 1409 roku w Lipsku założono uniwersytet, w którym studiowali m.in. Goethe. Obecnie uniwersytet ten uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych w Niemczech.

Miasto ma długą i bogatą historię przemysłową, która sięga XIII wieku. Był w przeszłości jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i przemysłowych w Niemczech. W XIII wieku w Lipsku rozwinęło się rzemiosło, a w szczególności produkcja tekstyliów, wyrobów skórzanych i metalowych. W XVI wieku Lipsk stał się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w Europie, co dodatkowo przyczyniło się do rozwoju przemysłu. W XVIII wieku w Lipsku powstały pierwsze manufaktury, a w XIX wieku miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Niemczech. W tym czasie rozwinęły się w nim takie gałęzie przemysłu jak przemysł tekstylny, skórzany, metalowy i chemiczny. W XVII-XVIII wieku miasto stało się nie tylko centrum gospodarczym kraju, ale także ośrodkiem drukarstwa książek i głównym ośrodkiem kulturalnym Niemiec.

W XX wieku Lipsk nadal był jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Niemczech. W tym czasie rozwinęły się w nim nowe gałęzie przemysłu, takie jak przemysł samochodowy, elektromaszynowy i spożywczy. Po II wojnie światowej Lipsk znalazł się w granicach NRD. W tym czasie przemysł w mieście nadal się rozwijał, ale na zasadach gospodarki planowej. W latach 70. i 80. XX wieku Lipsk stał się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w NRD.

Po upadku komunizmu w 1989 roku lipski przemysł zaczął przeżywać kryzys. Wiele zakładów zostało zamkniętych, a inny zostały sprywatyzowane. W ostatnich latach sytuacja w lipskim przemyśle zaczęła się poprawiać. W mieście powstały nowe zakłady produkcyjne, a stare zakłady zostały zmodernizowane.

Lipsk stale znajdował się w epicentrum wojen europejskich, a jego ludność umierała z powodu chorób i głodu. Wiele zabytków Lipska zostało zniszczonych w czasie walk, jednak mieszkańcom udało się je odrestaurować. Miasto cudem zachowało swój niepowtarzalny klimat, który w różnych stuleciach przyciągał do niego ludzi sztuki.

Noclegi w Lipsku

Lipsk, drugie co do wielkości miasto w Niemczech, oferuje szeroki wybór noclegów, od tanich hosteli po luksusowe hotele. Niezależnie od budżetu i preferencji, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Najpopularniejsze dzielnice na pobyt to centrum miasta i dzielnica Plagwitz.

Z czystym sumieniem możemy polecić Hotel Leipzig Post Motel One. To świetny wybór dla osób, które szukają komfortowego zakwaterowania w samym sercu Lipska. Hotel położony jest na placu Augustusplatz, w bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych atrakcji miasta, takich jak opera, kościół św. Mikołaja i sala koncertowa Gewandhaus.

Nasz pobyt w hotelu był bardzo udany. Pokój był czysty i schludny, a obsługa była miła i pomocna. Hotel jest łatwo dostępny zarówno transportem publicznym, jak i samochodem. W pobliżu znajduje się dworzec kolejowy Leipzig Hauptbahnhof, a także kilka przystanków autobusowych i tramwajowych.

Jeśli szukasz komfortowego zakwaterowania w Lipsku, Hotel Leipzig Post Motel One to świetny wybór.

Lipsk atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć

Rynek (Markt)

Historyczne centrum pełne jest zabytkowych budynków, muzeów, sal koncertowych, ale też knajpek, kultowych restauracji i barów.

W centrum miasta znajduje się Rynek, którego historia sięga XII wieku, kiedy to zlokalizowana na terenie Lipska osada słowiańska otrzymała prawa miejskie i prawo do wolnego handlu. Handlowym sercem miasta było skrzyżowanie dwóch dróg: Cesarskiej i Królewskiej. Powstał tu plac, na którym odbywały się słynne w Europie jarmarki.

Plac był kilkakrotnie przebudowywany. Do historii przeszedł także jako miejsce publicznych egzekucji przestępców i turniejów rycerskich. Na przełomie XIX i XX w. plac uzyskał status centrum handlowo-wystawienniczego.

W pobliżu znajduje się Stara Giełda i dom, w którym urodził się filozof niemiecki, ojciec niemieckiego oświecenia, Christian Thomasius. Jego dzieła filozoficzne i prawnicze wpłynęły na rozwój światowej nauki.

Stary Ratusz (Altes Rathaus)

Na Rynku znajduje się wspaniały Stary Ratusz, jeden z najpiękniejszych zabytków Lipska. Inicjatorem budowy Ratusza Staromiejskiego był burmistrz i kupiec Hieronim Lotter. Projekt należał do utalentowanego architekta renesansu i gotyku Paula Specka i to jemu powierzono kierowanie budową. Ratusz wzniesiono w latach 1556-1557 na fundamencie poprzedniego budynku. Jest to jedna z niewielu budowli architektonicznych epoki renesansu w Niemczech, które przetrwały do dziś.

Znaczącą przebudowę przeprowadzono na początku XX wieku. Cechą charakterystyczną budowli jest asymetryczny układ wież. Pod nimi zbudowano przejście łączące dwa place – Rynek i Naschmarkt. W sklepionych pomieszczeniach na parterze mieszczą się restauracje, a sam budynek od 1909 roku należy do Muzeum Historycznego. Obecnie mieści się w nim sala muzealna i koncertowa, a władze miasta na przełomie wieków przeniosły się do położonego nieco dalej od centrum Nowego Ratusza.

Nowy Ratusz (Neues Rathaus)

Majestatyczny Nowy Ratusz wzniesiono na miejscu XIII-wiecznej twierdzy Pleissenbourg, która została rozebrana w 1890 roku. W 1897 r. gmina ogłosiła konkurs na projekt nowego budynku pod warunkiem nawiązania architekturą do zburzonej twierdzy. Propozycja Hugo Lichta okazała się najlepsza. W architekturze wykorzystano modne trendy – gotycką i secesyjną. Elewacje zdobią wieże, rzeźby, płaskorzeźby i wykusze. Budowę obiektu ukończono w 1905 roku. Nowy ratusz bardziej przypomina pałac lub zamek niż sam ratusz. W architekturze wykorzystano modne trendy – gotycką i secesyjną.

W centrum stoi okrągła wieża o wysokości 114,7 m jako pamiątka Pleissenboera. Wystrój wnętrz obejmuje atrakcyjne drewniane schody z pięknymi rzeźbami oraz salę konferencyjną, której wnętrze nie zmieniło się od dnia budowy.

Obecnie znajduje się tu siedziba Rady Miejskiej. W galerii dolnej i górnej odbywają się wystawy, a w podziemiach, gdzie dawniej znajdowała się piwnica z winami, otwarta została restauracja Ratskeller Leipzig.

Plac Augusta (Augustusplatz)

Lipsk jest pełen niezwykłych kontrastów, a jednym z najlepszych sposobów na ich odnalezienie jest architektura. Plac Augusta jest tego najlepszym przykładem. Stojąc na jego środku i powoli się obracając możemy zobaczyć budynki ze wszystkich możliwych epok i stylów architektonicznych.

Augustusplatz nosi imię pierwszego króla saskiego, Fryderyka Augusta I. Niemal do XVIII wieku na jego miejscu znajdowały się budowle obronne. Fryderyk August przeszedł do historii świata jako polityk, który swoją sprawiedliwością zdobył miłość ludzi. Zniósł tortury, zakazał sprzedaży stanowisk sędziowskich, założył szereg wyższych uczelni i seminariów. Król zrobił także wszystko, co możliwe, aby zachować neutralność Saksonii. Aby zapobiec podziałowi Saksonii, Fryderyk August oddał Księstwo Warszawskie i część ziem saskich, udało mu się jednak zachować niezależność państwa i przywrócić gospodarkę, która ucierpiała w wyniku wojen napoleońskich.

Plac Augusta zajmuje 40 tysięcy metrów kwadratowych, pełni funkcję węzła komunikacyjnego Znajdują się tu najważniejsze budowle miasta, takie jak nowy główny gmach uniwersytetu – Augusteum i Paulinum, nowy Gewandhaus i Opera Lipska, słynąca nie tylko z wyjątkowo pięknego budynku, ale także z 300-letniej tradycji muzycznej.

Plac zdobią dwie fontanny. Jedna z nich nosi imię Marianny Pauliny Mende, która przekazała na jego budowę 150 tysięcy złotych marek. Podczas II wojny światowej Augustusplatz doznał znacznych zniszczeń. Część budynków odrestaurowano, jednak pomysły niemieckich komunistów, by nadać miastu nowoczesny wygląd, poskutkowały rozbiórką fontanny Mende i zniszczeniem wzniesionego w XIII w. kościoła św. Pawła. W latach 80-tych na plac przywrócono mierząca 18 metrów wysokości fontannę.

Sala koncertowa Gewandhaus (Gewandhaus Leipzig)

Gewandhaus to jedna z najwybitniejszych i najbardziej prestiżowych orkiestr na świecie. to najstarsza obywatelska orkiestra symfoniczna na świecie. Założony w 1743 roku przez grupę 16 filantropów muzycznych zespół rezydował w swojej pierwszej sali koncertowej w domu kupca tekstylnego – stąd nazwa Gewandhausorchester. W latach 1835-1847 Mendelssohn był dyrektorem i dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Gewandhaus. W tym okresie wykształcił się oryginalny styl twórczy, a repertuar uzupełniono o nieśmiertelne dzieła Bacha, Beethovena i autorów współczesnych.

Koncertowali tu również Robert i Clara Schumannowie Gewandhausie. Gościnnie występowali Mozart, Weber, Berlioz i Liszt i wielu innych. Swoje dzieła prezentowali Czajkowski, Brahms, Strawiński i Richard Strauss.

W 1884 r. zainaugurowano drugi Gewandhaus – okazały budynek koncertowy w „dzielnicy muzycznej” Lipska, który został jednak poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej. Od 1981 roku, po prawie czterdziestu latach grania w tymczasowych miejscach, Orkiestra Gewandhaus znalazła swoją trzecią siedzibę w na Augustusplatz, w sali koncertowej o międzynarodowej renomie.

Orkiestra regularnie wykonuje muzykę sakralną Bacha w kościele św. Tomasza, gdzie sam Bach był dyrektorem chóru. Jest także oficjalną orkiestrą Opery Lipskiej, gdzie szczególnie wyróżnia się w operach Wagnera i Straussa.

Dziś w Sali Koncertowej Gewandhaus rocznie odbywa się około 800 różnego rodzaju koncertów. Do najważniejszych wydarzeń należą cotygodniowe Wielkie Koncerty (Grosse Konzerte). Podczas naszej wizyty w Lipsku mieliśmy ogromną przyjemność wziąć udział w Wielkim Koncercie Orkiestry Gewandhaus pod dyrekcją Thomasa Adèsa. Jeśli chcecie aby Wasza wizyta w Lipsku była wyjątkowym doświadczeniem muzyczno-kulturowym, wieczór w Gewandhaus na Placu Augusta jest ku temu wyjątkową okazją.

Opera (Oper Leipzig)

Opera w Lipsku to jedna z najstarszych oper w Europie. Pierwszy budynek powstał pod koniec XVII wieku, jednak z powodu błędów konstrukcyjnych budynek został zburzony. Na Placu Augusta zbudowano nową Operę Lipską. W inauguracji obiektu w 1868 roku wzięła udział rodzina królewska Saksonii. Przez lata z sukcesem wystawiano tu dzieła Mozarta, Glucka, Webera i Weilla.

W 1943 roku unikalny gmach uległ zniszczeniu, a 13 lat później na jego miejscu rozpoczęto budowę nowej opery. Ogółem na prace budowlane, wykończeniowe i materiały wydano ponad 44 miliony marek. Wielkość teatru i luksus jego wnętrz i projektów zewnętrznych są niesamowite. Wyposażenie techniczne budynku pozostaje dziś jednym z najlepszych w Europie. Sala główna teatru może pomieścić ponad 1200 widzów. W budynku znajduje się sala kameralna, w której odbywają się koncerty, wykłady i wystawy.

Opera w Lipsku ​​w swoim repertuarze łączy opery klasyczne i współczesne, jednak czołowe miejsce wśród przedstawień zajmują dzieła Ryszarda Wagnera.

Kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche)

Wśród zabytków Lipska nie można pominąć najstarszego kościoła w mieście, kościoła św. Mikołaja, który łączy w sobie elementy architektury gotyckiej, barokowej, klasycyzmu i renesansu.

Świątynię zbudowano w 1165 roku. Na przestrzeni swojej wielowiekowej historii była wielokrotnie przebudowywana, dlatego wyglądem łączy w sobie kilka stylów architektonicznych. Malowidła ścienne wykonane przez artystę Ezera, luksusowe sztukaterie, starożytne organy i rzeźbiona ambona robią wrażenie. Architekt i rytownik Johann Carl Friedrich Dauthe przebudował ośmiokątne gotyckie filary na kolumny pokryte liśćmi palmowymi. W tym kościele po raz pierwszy wykonano dzieło Bacha „Pasja według św. Jana”, a tutaj znajduje się grób Petrusa Mosellausa, humanisty, filologa i teologa rzymskokatolickiego.

To właśnie w Kościele św. Mikołaja rozpoczęła się Pokojowa Rewolucja w NRD jesienią 1989 roku. 9 października 1989 roku ulicami Lipska przeszło 70 tysięcy ludzi ze świecami w rękach, skandując: „My jesteśmy narodem!”. Była to największa demonstracja od czasu stłumienia powstania robotniczego w 1953 r. w NRD. Po tygodniu na manifestację przyszło 120 tysięcy, potem 320 tysięcy. Fala demonstracji rozlała się na całe NRD, a 9 listopada 1989 roku upadł mur berliński.

Pasaż handlowy Mädler (Mädler Passage)

Patrząc na śródmieście wyraźnie widać długie tradycje handlowe. Szczególną uwagę przykuwa przepiękna i różnorodna architektura historycznych pasaży. W odrestaurowanych pasażach handlowych można dziś przechadzać się wśród ekskluzywnych butików.

Pasaż Mädler to pięciokondygnacyjny budynek z podcieniem o długości 142 m. uważany za jednen z najatrakcyjniejszych pasaży na świecie.

W elegancko przeszklonym kompleksie mieszczą się także restauracje i biura, ale to, co przyciąga ludzi, to atmosfera, dekoracje, rzeźby i możliwość zanurzenia się w atmosferze minionych lat.

Anton Mädler, właściciel fabryki walizek i toreb Moritz Mädler, kupił cały kompleks mieszkaniowy „Auerbachs Hof” w 1911 r. Nakazał wyburzenie wszystkich budynków i wzniesienie w latach 1912–1914 budynku targowego Mädlerpassage na wzór Galerii Vittorio Emanuele w Mediolanie. Kompleksowy remont i przebudowa nastąpiła pod koniec ubiegłego stulecia. Pięciopiętrową konstrukcję uzupełniły szklane sufity i rotunda.

W nowy budynek wbudowano Piwnicę Auerbacha (Auerbachs Keller), winiarnię której początki sięgają 1530 roku. To ta sama winiarnia, którą kiedyś rozsławił Goethe w swoim Fauście. Podczas studiów na uniwersytecie w Lipsku Goethe często tu przychodził. Pewnego dnia pisarz usłyszał legendę o czarnoksiężniku Fauście, którego widziano galopującego na beczce w kierunku wyjścia ze schodów, a w to wydarzenie rzekomo miał być zamieszany sam diabeł. Pod wrażeniem tej niesamowitej historii Goethe napisał nieśmiertelną tragedię Faust, której pierwsze rozdziały rozgrywały się właśnie tutaj.

Restauracja jest jednym z najstarszych lokali na świecie i znajduje się w centrum starego miasta. Podzielona jest na cztery niewielkie sale mogące pomieścić do 40 osób. Jak wynika z dokumentów, już w XV wieku handlowano tu winem. Nazwany na cześć Stromera, właściciela, lepiej znanego jako „Dr. Auerbach” lokal cieszy się dużą popularnością, dlatego stoliki należy rezerwować z wyprzedzeniem. Przed wejściem znajduje się kompozycja rzeźbiarska z brązu przedstawiająca Doktora Fausta w towarzystwie Mefistofelesa.

Kościół św. Tomasza (Thomaskirche)

Kościół św. Tomasza kojarzony jest przede wszystkim z muzyką Bacha. Wielki kompozytor przez 27 lat pełnił w tym kościele funkcję kantora chóru i tu został pochowany. W pobliżu ściany świątyni, która odegrała kluczową rolę w losach geniuszu, mieszkańcy Lipska wznieśli pomnik kompozytora.

Budynek był kilkakrotnie przebudowywany. Jego nowoczesny wygląd nawiązuje do kanonów stylu późnogotyckiego i neogotyckiego. Wysokość kościoła wynosi 18 metrów, długość – 76 metrów. Wysokość dzwonnicy, której budowa sięga XVI wieku, sięga 68 metrów. Największy dzwon „Gloriosa” (z łac. „Wybitny”) powstał w XVI wieku.

Chrześcijański reformator Marcin Luter odprawił w kościele św. Tomasza uroczyste nabożeństwo, które przeszło do historii miasta, wzywając wierzących do pokuty i wolności duszy.

Świątynia uległa zniszczeniom w czasie II wojny światowej, lecz imię Bacha uchroniło ją przed próbami likwidacji przez dochodzących do władzy komunistów. Kościół pełni funkcję chrześcijańskiego ośrodka edukacyjnego i kulturalnego.

W całych Niemczech, a zwłaszcza w Lipsku, Bach jest postacią kultową. O różnych porach roku w całym kraju odbywa się ponad 30 festiwali muzycznych poświęconych temu wielkiemu kompozytorowi i muzykowi. W 2023 roku minęło 300 lat od kiedy Johann Sebastian Bach wraz z rodziną przeprowadził się do Lipska, by objąć stanowisko kantora w kościele św. Tomasza i dyrektora muzycznego miasta. Z tej okazji w Lipsku odbywało się mnóstwo koncertów, wystaw i innymi wydarzeń kulturalnych.

Kościół św. Tomasza to duchowy dom światowej sławy chóru chłopięcego Tomanerchor. Założony w 1212 roku chór jest jednym z czterech najstarszych chórów chłopięcych w Niemczech. Chór występuje regularnie w kościele św. Tomasza w piątki o godz. 18.00 i w soboty o 15:00, z wyjątkiem świąt i tras koncertowych.
Podczas naszej wizyty w Lipsku mieliśmy wyjątkową okazję wziąć udział w koncercie Chóru św. Tomasza. Wyjątkowe przeżycie.

Muzeum Bacha (Bach-Museum Leipzig)

Muzeum Bacha mieści się w barokowym budynku, vis-à-vis kościoła św. Tomasza. Wielki twórca muzyki sakralnej spędził w Lipsku ostatnie 27 lat swojego życia. Jego posługa jako kantora chóru kościelnego w kościele św. Tomasza obejmowała obowiązki dyrygenta, organisty i nauczyciela.

W muzeum znajdują się w dokumenty, instrumenty muzyczne i meble z okresu Bacha i przedstawia życie kompozytora w Lipsku. W ramach wystawy pokazano wiele bezcennych dokumentów i rękopisów. Można tu poznać genealogię rodziny Bachów oraz zobaczyć oryginalne nuty dzieł duchowych i świeckich kompozytora, a także instrumenty muzyczne wykonane w XVIII wieku. Muzeum posiada unikalną kolekcję nagrań audiowizualnych muzyki Bacha.

Wieżowiec City i taras widokowy (City-Hochhaus Leipzig)

Znajdujący się na Placu Augusta Wieżowiec City to najwyższy budynek w Lipsku, mierzący 142,5 m wysokości. Stąd można podziwiać najlepszą panoramę Lipska. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć nie tylko wszystkie znane zabytki Lipska, ale także okolicę.

Zaledwie jedno piętro poniżej platformy widokowej znajduje się panoramiczna restauracja, oferująca pyszne jedzenie. Cała restauracja jest przeszklona, dzięki czemu można cieszyć się widokiem w przytulnej atmosferze.

Główny dworzec kolejowy w Lipsku (Leipzig Hauptbahnhof)

Jeśli dziwicie się, dlaczego na naszej liście znajduje się ten dworzec, wyjaśnienie jest proste – nie jest to zwykły dworzec. Jest to największa stacja kolejowa w Europie, z 21 peronami, w tym 2 podziemnymi. Budynek imponuje długością fasady – ponad 300 metrów.

Konkurs na projekt dworca kolejowego został ogłoszony na początku ubiegłego wieku. Za najlepsze uznano prace lokalnych architektów Williama Lossowa i Maxa Hansa Kuehne. Budowę stacji rozpoczęto w listopadzie 1909 roku, a sześć lat później (1915) przyjęła ona pierwszych pasażerów. Po zjednoczeniu Niemiec przeprowadzono generalną przebudowę. Co więcej, 20 lat temu halę dworcową przekształcono w trzypiętrowe centrum handlowe z butikami i sklepami umieszczonymi pod imponującymi ceglanymi łukami.

Rejs Białą Elsterą

Miasto położone jest nad rzeką Biała Elstera i przecina je 300-kilometrowa sieć kanałów, dlatego wycieczka do Lipska nie byłaby kompletna bez rejsu po wodzie, ponieważ pokazuje on zupełnie inną i piękną stronę miasta.

Niezależnie od tego, czy płyniesz kajakiem, rowerem wodnym, czy wycieczką łodzią z przewodnikiem, najlepszym miejscem na rozpoczęcie rejsu kanałem jest port miejski Stadthafen. Tutaj zaczynają się (i kończą) spływy, można też wypożyczyć kajaki. Podróż prowadzi przez dawną dzielnicę przemysłową, obecnie przekształconą w elegancką dzielnicę mieszkaniową, ale także przez zielone miejskie lasy i parki. W takich chwilach zupełnie zapominasz, że jesteś w środku wielkiego miasta.

Po zakończeniu rejsu warto zarezerwować sobie trochę czasu na zwiedzanie. Plagwitz i Lindau uznawane są za modne dzielnice, w których można znaleźć „nieco inne” zabytki Lipska. Dziś duże hale przemysłowe służą przede wszystkim jako galerie i pracownie dla artystów. Okolica jest bardzo alternatywna i za każdym rogiem można znaleźć coś do odkrycia.

Pomnik Bitwy Narodów (Völkerschlachtdenkmal)

Kolejnym interesującym zabytkiem, którego nie mogliśmy pominąć odwiedzając Lipsk jest Pomnik Bitwy Narodów w południowo-wschodniej części miasta. Mierzący 91 m wysokości pomnik, jest najwyższą tego typu budowlą w Europie.

Monumentalny pomnik upamiętnia jedną z największych bitew w historii ludzkości, kiedy to sprzymierzone armie Prus, Austrii, Rosji i Szwecji stawiły czoła siłom Napoleona. W wyniku krwawych walk lub później z powodu głodu i epidemii życie straciło ponad 120 000 ludzi.

19 października 1913 roku, w 100. rocznicę zwycięskiej bitwy, w obecności króla Saksonii Fryderyka Augusta II i cesarza Wilhelma II odbyła się uroczystość inauguracji Pomnika Bitwy Narodów. Widoczna z daleka budowla stoi w miejscu, gdzie 18 października 1813 roku Napoleon miał swoje stanowisko dowodzenia.

Monumentalny pomnik wykonany z granitowego porfiru i betonu. Betonowe filary, na których usypany jest kopiec pomnika, ważą około 300 000 ton. Przed pomnikiem wybudowano sztuczne jeziorko, którego woda ma symbolizować łzy ludzi opłakujących ofiary bitwy. Nad całą frontową powierzchnią pomnika dominuje wysoka na 19,6 m postać archanioła św. Michała, opartego na tarczy, z mieczem w dłoni, który symbolicznie czuwa nad duszami poległych żołnierzy.

Wewnętrzna hala o wysokości 68 m podzielona jest na trzy poziomy. W podbudowie znajduje się pogrążone w półmroku krypta. Osiem potężnych masek losu, każda z dwoma rycerzami stojącymi przed filarami i czuwającymi za zmarłymi, tworzy korytarz wokół rotundy. Krypta jest miejscem spoczynku niezliczonych żołnierzy poległych w Bitwie Narodów. Stąd otwiera się w górę „Galeria Chwały”, w której cztery grupy postaci ucieleśniają „cnoty niemieckie”: poświęcenie, męstwo, siłę wiary i siłę narodową. Figury mają prawie dziesięć metrów wysokości.

Powyżej znajduje się sala kopułowa. Na kopule znajduje się 324 jeźdźców, a na zewnątrz dwunastometrowi wojownicy czuwają nad wolnością, o którą walczyli.

W budowli znajduje się kilka punktów widokowych na różnych poziomach. Najwyższa platforma znajduje się na wysokości 91 metrów i oferuje wspaniałą panoramę na miasto i okolicę.

Ogród zoologiczny w Lipsku (Zoo Leipzig)

W Lipsku znajduje się jeden z najstarszych i największych ogrodów zoologicznych w Europie. Mimo, iż ogród zoologiczny został założony w latach 70. XIX wieku, po wielu modernizacjach stał się jednym z najnowocześniejszych na świecie.

Wiele budynków ma ponad 100 lat i nadaje ogrodowi zoologicznemu wyjątkowy urok. Niemniej jednak obiekty w których żyją zwierzęta są bardzo piękne i nowoczesne.

W lipskim ogrodzie zoologicznym zastosowano środki, aby mieszkańcy mogli poczuć się jak we własnym domu, a nie w sztucznym środowisku. Świadczy o tym konstrukcja klatek i wybiegów, a także naturalny materiał, z którego są wykonane – drewno, kamień, juta. Większość wybiegów jest wzorowo zaprojektowana. Żyrafy, zebry i gazele biegają razem po dużym po ogromnej sawannie i można je obserwować z domku z balkonem i restauracją.

Stosowane są programy mające na celu ochronę zagrożonych i rzadkich gatunków zwierząt. Dumą organizatorów jest pozyskiwanie potomstwa od zwierząt rzadkich i zagrożonych.

Największą atrakcją lipskiego ZOO jest Gondwanaland. To pawilon wielkości dwóch boisk piłkarskich, z dżunglą, rzeką, jaskiniami, wyspami, jeziorami i ścieżką w koronach drzew.

Gondwanaland oferuje wgląd w życie lasów deszczowych Gondwany, starożytnego superkontynentu z jego bogatą florą i fauną. To sztuczny ekosystem, który jest dosłownie oddzielony od reszty świata, ponieważ całe życie tutaj odbywa się pod trzema kopułami – w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Niezależnie od tego, czy pada deszcz, burza czy śnieg na zewnątrz, jest tu ciepło, wilgotno i kolorowo przez 365 dni w roku.

W tropikalnym klimacie pośród wielu gatunków roślin i wolno żyjących zwierząt, skał, kaskadowych wodospadów i gigantycznych drzew poczuliśmy się jak w prawdziwym lesie deszczowym. Żyje tu około 140 egzotycznych gatunków zwierząt oraz 500 różnych gatunków roślin i drzew. Nieważne, w którym kierunku spojrzeliśmy, w każdym zakątku znajdowaliśmy coś ciekawego. Prawie wszystkie zwierzęta pod kopułą wędrują swobodnie.

Budynek jest tak duży, że podczas wizyty mogliśmy zobaczyć małe stada przelatujących nad głowami ptaków. Odbyliśmy nawet rejs łodzią po rzece w głąb Gondwany, dzięki czemu mogliśmy zwiedzać dżunglę w relaksujący sposób.

Ogród Zoologiczny w Lipsku był wielokrotnie nagradzany jako jeden z najlepszych ogrodów zoologicznych w Europie. Nasze oczywiście wobec wizyty w nim były więc odpowiednio wysokie. Musimy przyznać, że byliśmy zachwyceni i możemy polecić wizytę w zoo w Lipsku każdemu.

Lipsk to miasto, które oferuje coś dla każdego. Bogata historia, kultura i architektura, a także liczne atrakcje w okolicy sprawiają, że jest to doskonały cel podróży dla osób o różnych zainteresowaniach.

Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Lipska i jego atrakcji. A może masz też wskazówkę lub dwie? Podziel się w komentarzu!

Lipsk odwiedziliśmy na zaproszenie organizacji turystycznej Leipzig Travel. To była ogromna dawka wiedzy o historii i kulturze. Ogromne podziękowania i ukłony dla organizatorów.

0 Comments

No Comment.