jak zaplanować ferie

Po kilku miesiącach zmagania się z pracą, codziennymi obowiązkami, a do tego z zimnem nadchodzi czas ferii. Wiele osób czeka na nie z utęsknieniem. Ich organizacja nie jest jednak łatwym przedsięwzięciem. Jak zadbać o to, aby dobrze zaplanować zimowy wypoczynek? Jakie aspekty są najważniejsze?

5 trików, dzięki którym zaplanujesz wyjątkowe ferie dla całej rodziny

Ferie to czas, w którym warto postawić na relaks i możliwość wzmacniania więzi z najbliższymi. Aby urlop był udany i nie generował stresu, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Jak zadbać o każdy z najważniejszych aspektów? Poznaj 5 trików, dzięki którym wyjazd będzie udany, a Ty i cała Twoja rodzina faktycznie odpoczniecie i zapomnicie o codziennych troskach.

1. Zarezerwuj transport i nocleg z wyprzedzeniem

Ferie zimowe to specyficzny czas: w styczniu i w lutym setki tysięcy Polaków wyruszają na urlopy. Część z nich wybiera zagraniczne opcje, a inni postanawiają zostać w Polsce. W tym czasie również mieszkańcy innych regionów Europy często decydują się na przerwę od pracy. Co to oznacza? Liczba biletów lotniczych i miejsc noclegowych jest ograniczona, więc im wcześniej je zarezerwujesz, tym lepiej.

Jeśli będziesz zwlekać, najciekawsze opcje nie będą już dostępne. Może się też okazać, że zostaną do wyboru jedynie te, których cena jest nieadekwatnie wysoka. Podobnie może być z transportem. Jeśli wybierasz się na wyjazd samochodem, nie musisz się martwić. Jeśli natomiast wolisz samolot czy pociąg, lepiej wcześniej kupić bilety. Czekanie może wiązać się ze stratami finansowymi i z niepotrzebnym stresem. 

2. Przygotuj listę rzeczy do spakowania

Lista rzeczy do spakowania, sporządzona z odpowiednią skrupulatnością i wyprzedzeniem, zdecydowanie ułatwi Ci przygotowanie się do wyjazdu. Zmniejszy ryzyko, że zapomnisz o czymś ważnym. Najlepiej sporządzić ją na kilka dni przed opuszczeniem domu. Dzięki temu będziesz mógł ją na bieżąco aktualizować.

Na liście rzeczy do wzięcia powinny znaleźć się m.in.:

 • ubrania,
 • kosmetyki,
 • obuwie,
 • leki,
 • dokumenty,
 • akcesoria (np. sprzęt narciarski, zabawki dla dziecka, atrakcje na trasę),
 • przekąski i napoje.

Najlepiej wypisać każdą z rzeczy osobno: np. skarpetki różowe i czarne, dżinsy i spodnie dresowe, a nie po prostu bielizna i spodnie. Pakując się, będziesz zaznaczać, co już wziąłeś i niczego nie zapomnisz.

3. Zadbaj o skompletowanie potrzebnych dokumentów

Na wakacjach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, trzeba mieć ze sobą ważne dokumenty. Będzie to, w zależności od miejsca wyjazdu, dowód osobisty (również dla dzieci, jeśli wyjeżdżasz za granicę), paszport, prawo jazdy, ale także książeczka zdrowia dziecka czy np. książka szczepień zwierzęcia (niezbędna w niektórych krajach, ale też przydatna w Polsce, jeśli doszłoby do pogryzienia).

Wnikliwie sprawdź, czy masz wszystkie dokumenty i czy są one ważne. Zrób to z kilkutygodniowym, a nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem — zwłaszcza w kontekście paszportu. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, będziesz mieć czas na to, aby wyrobić nowe dokumenty lub uzupełnić braki.

4. Pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego

Zarówno w Polsce, jak i na zagranicznych wyjazdach, przydają się ubezpieczenia turystyczne. Dzięki nim będziesz mógł uzyskać pomoc na wypadek niespodziewanych zdarzeń. Otrzymasz również rekompensatę finansową, jeśli Ciebie lub kogoś z Twoich najbliższych spotka przykry wypadek, taki jak m.in. złamanie nogi czy poparzenie.

Wybierasz się na narty? Ryzyko kontuzji i urazów na stoku zdecydowanie rośnie. Na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-narciarskie znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczenia narciarskiego. Dzięki temu łatwiej Ci będzie wybrać polisę, która zapewni Tobie i Twojej rodzinie oczekiwany zakres ochrony.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Jeśli wybierasz ubezpieczenie turystyczne, zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • zakres ochrony — im będzie szerszy, tym bezpieczniej możesz się czuć;
 • sumę ubezpieczenia — im jest wyższa, tym więcej wypłaci Ci towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku wystąpienia konkretnych zdarzeń;
 • wyłączenia — im są obszerniejsze, tym więcej sytuacji, w których możesz nie otrzymać odszkodowania;
 • cenę — nie zawsze taniej znaczy lepiej. Zwróć uwagę na to, aby cena była adekwatna do warunków polisy.

Przed zakupem konkretnego ubezpieczenia porównaj jak najwięcej wariantów — np. w internetowej porównywarce.  Dzięki temu wybierzesz najlepszą dla siebie opcję.

5. Przygotuj listę atrakcji i miejsc, w których warto zjeść

Przed wyjazdem w konkretne miejsce zaplanuj, jakie miejsca chcesz odwiedzić. Sporządź listę, która ułatwi zwiedzanie i pozwoli osiągnąć założone cele turystyczne. Warto też zaznaczyć punkty gastronomiczne z dobrymi opiniami i interesującą Cię kuchnią. Najlepiej, aby były zlokalizowane w pobliżu odwiedzanych atrakcji. Wtedy na jedzenie wystarczy Ci krótka przerwa. Aby się posilić, nie będziesz musiał wracać np. do hotelu czy na drugi koniec miasta, a tym samym tracić czasu.

Planowanie urlopu zimowego nie jest łatwe. Wymaga organizacji i przygotowania wielu rzeczy. Powyższe triki sprawią jednak, że ten proces nie będzie trudny, a pozwoli zaplanować dokładnie taki wyjazd, o jakim marzysz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *