Muzeum Wsi Opolskiej

W na przedmieściach Opola znajduje się skansen z zabytkami drewnianej zabudowy wiejskiej Opolszczyzny, głównie z XVIII i XIX wieku. To miejsce, w którym zgromadzono liczne eksponaty związane z dziedzictwem kulturowym Opolszczyzny. Muzeum Wsi Opolskiej to arcyklimatyczne i niezwykle fotogeniczne miejsce, dlatego we wpisie znajdziecie jeszcze więcej zdjęć niż zwykle.

Prace nad budową Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach rozpoczęto już w 1961 roku. Choć otwarto go dopiero w 1970 roku. Na jego terenie znalazły się obiekty architektury drewnianej z całej Opolszczyzny. Wiele ciekawych przykładów architektury wiejskiej, powstałych w okresie XVIII – XIX w., zostało przeniesionych i odbudowanych na wzór wsi. Łącznie, na obszarze około 10 hektarów, znajduje się prawie 50 budynków mieszkalnych i gospodarczych, a także wiatraki, gospodarstwa, kuźnia, karczma i szkoła.

Muzeum Wsi Opolskiej nie tylko prezentuje charakterystyczna zabudowę, ale również układ przestrzenny. Jest to bowiem kompletna, zrekonstruowana wieś z przełomu XVIII i XIX wieku – z kościołem, karczmą szkołą, dworem i wiatrakami. Latem wokół chałup rosną kwiaty, kobiety pracują w strojach ludowych. Ścieżki, rośliny i drzewa, a także tradycyjne ogródki przydomowe obrazują życie dawnych społeczności wiejskich. Całe otoczenie zachęca do spacerów i odzwierciedla warunki życia i pracy ówczesnych mieszkańców wsi.

W wielu domach można zwiedzać zachowane oryginalne wnętrza i eksponaty używane w życiu codziennym. Wśród nich znajduje się mnóstwo starych przedmiotów i narzędzi.

Do najcenniejszych obiektów opolskiego skansenu należy pierwotnie protestancki drewniany kościół z 1613 r. Ciekawostką pierwotnie znajdującego się w Gręboszowie k. Namysłowa kościoła, jest oryginalna ambona. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór chłopskich epitafiów, pochodzących z ewangelickiej kaplicy cmentarnej z Ligoty Górnej k/Kluczborka.

Jedną z najciekawszych budowli jest spichlerz folwarczny ze Sławęcic, powstały na przełomie XVIII/XIX wieku. Młyn wodny ze Starych Siołkowic to właściwie cały zespół składający się z budynku mieszkalnego, olejarni i magazynu. Niezwykle oryginalny jest również dom w zabudowie bliźniaczej z 1830 r. Jest to stosunkowo rzadki na Górnym Śląsku zespół obiektów szachulcowych, z których część pochodzi z Rudziczki koło Prudnika, a część z Starego Lasu w Ziemi Nysy.

W Muzeum Wsi Opolskiej prezentowane są także wystaw specjalne, m. in. wystawa tradycyjnych pisanek śląskich wykonywanych w technice scratchingu.

Informacje praktyczne

Muzeum Wsi Opolskiej znajduje się w Bierkowicach, dzielnicy przy drodze wyjazdowej w kierunku Wrocławia, na terenie dawnego poligonu wojskowego.

Celem Muzeum Wsi Opolskiej jest ochrona i upowszechnianie kultury ludowej Opolszczyzny. Plenerowa ekspozycja jest stale uzupełniana i rozbudowywana.

Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat Muzeum Wsi Opolskiej. Jeśli macie jakieś pytania, lub chcecie uzupełnić post swoją wiedzą, piszcie śmiało w komentarzach.

0 Comments

No Comment.