Góry Świętokrzyskie to niezwykle ciekawy region, w którym osobliwości przyrody, dzieje i kultura splatają się z mitami i legendami o czarownicach, a wszystko to w cieniu górującej nad regionem tajemniczej Łysej Góry.

Góry Świętokrzyskie to jedne najstarszych gór w Polsce. W 1950 r. został utworzony Świętokrzyski Park Narodowy, w którego granicach znalazł się niemal cały obszar Gór Świętokrzyskich. Choć są to najniższe góry w Polce, ich urok docenia wielu turystów. Ze względu na dużą ilość dodatkowych atrakcji dla dzieci oraz liczne dość łatwe, lecz urozmaicone i ciekawe szlaki, góry te idealne nadają się do wędrówki już z kilkuletnimi dziećmi.

Podczas naszej wizyty w Górach Świętokrzyskich, odwiedziliśmy wiele miejsc, które pozwoliły nam poczuć prawdziwie lokalny klimat. Świętokrzyskie miało dla nas codziennie coś nowego do odkrycia. Krok po kroku odkrywaliśmy najpiękniejsze zakątki Gór Świętokrzyskich. Było dużo przyrody, miejsc przyjaznych dzieciom, ale i perełek kulinarnych.

Na samym początku zapraszamy na filmowe podsumowanie naszej podróży po najciekawszych atrakcjach Gór Świętokrzyskich.

Góry Świętokrzyskie – atrakcje, które warto zobaczyć

Kamieniołom Kopulak

Kopulak to kamieniołom koło Suchedniowa, w którym eksploatowano złoże pstrego piaskowca triasowego.

Eksploatacja w obrębie wzgórza prowadzona była od czasów renesansu. Po zakończeniu wydobycia w latach 90. ubiegłego stulecia, w zagłębieniu na środku kamieniołomu, powstało śródleśne jeziorko. Przez obecność tlenków żelaza skały i woda przybierają czerwonawą barwę, która pięknie kontrastuje z zielenią lasu. Wyrastające z czerwonej ziemi olbrzymie formacje skalne przywodzą na myśl pasma górskie na Marsie. Obraz prawdziwie kosmiczny.

Kilkanaście lat temu odkryto tutaj ślady życia sprzed 240 milionów lat – znaleziono tropy należące m.in. do triasowych płazów i gadów, prajaszczurek a nawet kilkumetrowych archozaurów.

Obecnie wznowiono działalność, ale wydobycie odbywa się tylko jeden miesiąc w roku i wtedy egzekwowany jest bezwzględnie zakaz wstępu. Przez resztę roku miejsce idealnie nadaje się na spacer.

Ludowo-Zabawowo w Ostojowie

Ludowo-Zabawowo w Ostojowie to magiczne miejsce, w którym mogliśmy się przenieść do czasów naszego dzieciństwa. Piękne, kolorowe drewniane zabawki powstają tu od dwóch pokoleń. Uczestniczyliśmy w niezwykłych warsztatach z malowania i dekorowania zabawek, pod okiem Mistrza, Pana Włodzimierza Ciszka, który od 40 lat zajmuje się wykonywaniem tradycyjnych drewnianych zabawek.

Pan Włodzimierz jest znanym twórcą z nielicznego już grona kieleckich zabawkarzy. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i kontynuuje tradycje swojego ojca Stanisława, który był również rzeźbiarzem-zabawkarzem. Kolejne lata twórczości przyniosły Panu Włodzimierzowi wiele czołowych nagród i wyróżnień. Szczególnie znany jest z różnego rodzaju koników, choć w swoim repertuarze twórczym ma również karuzelki, wozy drabiniaste z woźnicą, poruszające się na kijku „klepoki”, kurki i kogutki oraz bujane koniki.

W pięknie urządzonym warsztacie Pan Włodzimierz Ciszek prowadzi warsztaty dla dzieci i tam przekazuję swoje umiejętności. Pamiętajcie, żeby wcześniej zadzwonić i umówić się na warsztaty!

Punkt widokowy Wzgórze Barbarka

Znajdujący się przy drodze z Bodzentyna do Suchedniowa we Wzdole Rządowym punkt widokowy Wzgórze Barbarka, oferuje piękne widoki na Pasmo Klonowskie i Łysogóry. Jego nazwa wywodzi się od stojącej na szczycie wzniesienia kapliczki Św. Barbary, która patronowała kiedyś mieszkańcom wydobywającym rudę żelaza.

Najprawdopodobniej kapliczkę na wzgórzu wznieśli w połowie XIX wieku górnicy z Siekierna. Dzisiaj przypomina o dawnych tradycjach górniczych na terenie Gór Świętokrzyskich.

Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się obelisk z napisem „Witamy turystów na partyzanckim szlaku”, oraz Pomnik pamięci żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 r.

Na wzgórzu, tuż przy drodze, znajduje się bezpłatny parking.

Łysa Góra (Święty Krzyż)

Łysa Góra (594 m n.p.m.) to drugi pod względem wysokości szczyt w Górach Świętokrzyskich. Wycieczka z dziećmi na szczyt Łysej Góry oraz do Sanktuarium Świętego Krzyża to punkt obowiązkowy pobytu w Górach Świętokrzyskich.

Najbardziej znaną osobliwością geologiczną Łysogór są rumowiska skalne, zwane gołoborzami. Powstały na skutek milionów lat erozji tych jakże starych gór, choć wg legendy to diabelski kamień został zrzucony na Łysą Górę i rozprysł się na milion kawałków. Gołoborza są cennym przedmiotem badań naukowych, prowadzonych od XIX wieku. Można je podziwiać z udostępnionej dla turystów platformy widokowej. Naprawdę robią wrażenie!

Pełne tajemniczego piękna Góry Świętokrzyskie obrosły mitami i legendami. Łysa Góra szczególnie mocno utrwaliła się w miejscowym folklorze jako miejsce kultu. Legenda głosi, że na szczycie Łysej Góry odbywały się sabaty czarownic. To tutaj spotykały się one w nocy, by w wielkich kotłach ważyć magiczne mikstury i rzucać zaklęcia.

W otoczeniu lasów na szczycie góry, w miejscu dawnego kultu pogańskiego, postawiono klasztor Benedyktynów – obecnie sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Według Jana Długosza klasztor powstał w 1006 r. Miejsce to było ośrodkiem kultu związanego z przechowywaniem relikwii Krzyża Świętego, stąd nazwa „Święty Krzyż”. Tu powstał w połowie XIV wieku najstarszy zabytek polskiej prozy „Kazania świętokrzyskie”. Klasztorem opiekują się dziś ojcowie Oblaci.

Na Łysą Górę prowadzi kilka szlaków:

  • niebieski szlak z Nowej Słupi – tzw. Droga Królewska na Święty Krzyż – bardziej atrakcyjny dla turystów, choć troszkę trudniejszy;
  • czerwony szlak z Huty Szklanej – najłatwiejszy, dostępny dla wózków. Asfaltowa droga o niewielkim nachyleniu prowadzi przez las do samego Sanktuarium. Z parkingu na Przełęczy Huckiej można dotrzeć do Sanktuarium również melexem.

Chełmowa Góra

Chełmowa Góra (351 m n.p.m.) jest leśną enklawą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, najwyższym wzniesieniem Pasma Pokrzywiańskiego oraz jednym ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich.

Doceniając walory przyrodnicze Chełmowej Góry w 1920 roku utworzono tutaj pierwszy w niepodległej Polsce Leśny Rezerwat Przyrody, który 30 lat później został włączony do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Góra porośnięta jest lasem mieszanym a drzewami szczególnie charakterystycznymi dla niej są dorastające potężnych rozmiarów modrzewie polskie. Występują tu nawet 300 letnie osobniki. Badaniem tutejszych modrzewi zajmował się wybitny polski botanik prof. Marian Raciborski. Pod koniec XIX wieku wyodrębnił on odmianę polską z gatunku modrzewia europejskiego. Na szczycie Chełmowej Góry znajduje się pomnik upamiętniający prof. Raciborskiego.

Chełmowa Góra znana jest również z tego, że na jej zboczach znajdują się setki mrowisk. Na hektar lasu przypada jedno mrowisko, a na 183 ha Chełmowej Góry naliczono ich przeszło 500.

Na szczyt można dostać się czarnym szlakiem biegnącym z Nowej Słupi, lub z Pokrzywianki Górnej. To najprostsza i najkrótsza opcja. Całość trasy to jakieś 20 minut przez piękne Uroczysko Chełmowa Góra. Samochód można zaparkować na poboczu, w okolicy przystanku, zaraz przy wejściu na czarny szlak.

Osiołkowo – farma z osiołkami w Baszowicach

Atrakcją na którą szczególnie czekały nasze dzieci było Osiołkowo – farma z osiołkami w Baszowicach znajdująca się na północnym krańcu Łysogór. I nie zawiodły się co widać na załączonych zdjęciach. To miejsce, które powstało z miłości do tych uroczych zwierząt oraz z chęci życia blisko natury.

Głównym powodem, dla którego warto tu przyjechać jest stado sympatycznych osiołków, ale równie ciekawa i fascynująca jest historia właścicieli farmy. Miejsce zostało stworzone przez Annę i Piotra, których początkowo połączyła wspólna pasja do podróży. Przez pewien czas pracowali jako wolontariusze na farmie we Francji, a potem, z trzema osiołkami – Coco, Fog i Bon Homme, postanowili przejść piechotą z Francji do Polski!

Osiołkowo to idealne miejsce wypoczynkowe dla osób kochających naturę i zwierzęta. Dzieci miały możliwość spotkania, poznania i zaprzyjaźnienia się z tymi niezwykle przyjaznymi i sympatycznymi zwierzakami. Głaskanie, przytulanie, czesanie, a nawet przejażdżki na osiołku Coco, były dla nich dużą atrakcją i ogromnym przeżyciem. 

Osoby, które chcą zostać na dłużej mogą zatrzymać się w przestronnej, doskonale urządzonej i wyposażonej, mongolskiej jurcie.

Osada Neolityczna w Kopcu

Osada Neolityczna w Kopcu, niedaleko zamku Krzyżtopór, to rekonstrukcja osady kultury pucharów lejkowatych funkcjonująca na ziemiach polskich w okresie 3700 – 1900 r. p.n.e. To niesamowite miejsce, które powstało dzięki pasji, determinacji i zaangażowaniu właścicieli – Tomasza Giecewicza i Michała Ofiary, popularyzatorów historii i pasjonatów archeologii. Co ciekawe, zrekonstruowali oni całą osadę w zaledwie 2 lata i wyłącznie z prywatnych środków.

Wioska neolityczna to nie tylko skansen, ale miejsce, w którym można doświadczy czegoś więcej. Wizyta w Osadzie neolitycznej jest jak podróż w czasie. To fragment świata sprzed kilku tysiącleci. Przewodnicy demonstrują codzienne życie, obyczaje i zajęcia mieszkańców, którzy dawniej zamieszkiwali te ziemie.

Mieliśmy ogromną przyjemność zwiedzać osadę neolityczną z Panem Tomaszem. Z jego wypowiedzi bije nie tylko ogromna wiedza, ale również wielka pasja. To one sprawiają, że chce się słuchać. Jego opowieści są pełne ciekawostek i mało znanych historii.

Budując osadę jej twórcy opierali się na wiedzy płynącej z różnych badań archeologicznych, między innymi a gminy Iwaniska. Aby zachować charakter budownictwa neolitycznego, do jej stworzenia używali dostępnych wówczas materiałów. Poznaliśmy zwyczaje i warunki życia ludności z okresu neolitu.

Odwiedzając osadę poznaliśmy dawne wierzenia, obrzędy, a także zobaczliśmy, jak wyglądały warsztaty dawnych rzemiosł. W osadzie neolitycznej znajdują się m. in. chałupa rady starszych, chałupa rybaka, pracownia, spichlerz, obora, chałupa szamana i obory. Wewnątrz chat znajdą się sprzęty codziennego użytku, m.in. narzędzia, naczynia i broń. Dzieci zainteresowało wszystko, co można dotknąć, a nie tylko zobaczyć na odległość. Całości dopełnia zagroda dla zwierząt i staw z udomowionym ptactwem.

Zarówno na nas jak i na dzieciach to niezwykłe miejsce zrobiło ogromne wrażenie.

Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

Muzeum Minerałów i Skamieniałości to unikatowe miejsce pokazujące skarby ziemi. Poszczycić się może unikalną kolekcją kamieni szlachetnych z całego świata. To miejsce stworzone z pasji do ziemi i umiłowania do minerałów. Otwarte w 2005 roku muzeum jest efektem pasji właścicieli – Ewy i Dariusza Siemońskich. Pasję rodziców dzieli także ich córka, która oprowadziła nas po muzeum i ciekawie opowiadała nam o zbiorach.

To jedno z najlepszych muzeów mineralogicznych w Polsce. Jest nowoczesne i dzięki kolekcjonerom posiada eksponaty na europejskim poziomie. Zachwyca oryginalnymi, rzadkimi okazami, ale także różnorodnością form i barw minerałów. Kolekcja obejmuje ponad 1000 okazów minerałów i skamieniałości z całego świata, a także takie eksponaty jak np. meteoryty.

Nie zabrakło również minerałów pochodzących z Gór Świętokrzyskich, w tym najsłynniejszego – krzemienia pasiastego. Jest to kamień, który występuje tylko w jednym miejscu na kuli ziemskiej – na północnych obrzeżach Gór Świętokrzyskich. Natura stworzyła go w epoce górnej jury, czyli około 160 mln. lat temu, na dnie znajdującego się tu wówczas morza. Wydobywano go na skalę przemysłową już w neolicie. Nigdzie indziej na świecie nie znajdziemy tak wyjątkowej mieszanki minerałów, tworzącej tak niezwykłe pasiaste formacje. Krzemień pasiasty występuje na świecie rzadziej niż diament. Miłośniczką tego „polskiego diamentu” jest m. in. Victoria Beckham.

Podczas naszej wizyty mogliśmy podziwiać nie tylko piękno znajdujących się eksponatów, ale również metody wytwarzania biżuterii i szlifowania kamieni.

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej pozwoliła się nam przenieść w czasie do epoki wczesnego średniowiecza. Przechodząc przez bramę przenieśliśmy się w czasie o dobre 1000 lat. Rekonstrukcja XI wiecznej rzemieślniczej osady obejmuje kilka drewnianych domostw. Budynki powstałe z litych bali krytych strzechą, kuźnią, pomostem nad potokiem, studnią, pasieką, ogrodzone wysokim płotem i drewniana średniowieczna brama pełniąca funkcje strażnicy, tworzą filmową wręcz scenerię.

To żywa lekcja historii, barwnie przedstawiona przez ludzi z prawdziwą pasją. Odziani w średniowieczne stroje mieszkańcy osady pozwalają doświadczyć realiów życia naszych przodków. Kobiety wypiekają podpłomyki, tworzą kolorowe ozdoby, wyplatają koszyki, przygotowują ziołowe mieszanki, mężczyźni wykuwają broń, szyją buty i wyprawiają skóry. Zwiedzając osadę mogliśmy zobaczyć, jak rozwijało się rzemiosło i zawody, takie jak garncarz, tkacz, bartnik, zielarz czy rymarz. Kowal Ognisław przybliżył dzieciom tajniki wytopu stali.

Zwiedzając domy gospodarzy i rzemieślników zobaczyliśmy jak wyglądało ówczesne życie oraz różnego rodzaju narzędzia i przedmioty, które były używane w życiu codziennym. Do każdej z chat można swobodnie zajrzeć i przyjrzeć się bliżej przedmiotom codziennego użytku.

Osada oferuje też całą gamę warsztatów tematycznych, m. in. tkackie, garncarskie, zielarskie.

W strefie sacrum znajdują się posągi trzech bóstw – słowiańskiej bogini Mokosz – bogini płodności i urodzaju, opiekunki kobiet i dzieci, dwóch braci zwanych Lelum Polelum, oraz Światowid – wszechwiedzące bóstwo o czterech twarzach.

Wizyta w Osadzie Średniowiecznej to powieść o codziennym życiu Słowian i ich zwyczajach, to naprawdę cenna lekcja historii.

Na terenie Osady Średniowiecznej znajduje się także Karczma Izba Dobrego Smaku, w której można spróbować świętokrzyskich specjałów.

Babyjagowo

Góry Świętokrzyskie od dawna kojarzone są z czarami i legendami. Tu nierzeczywiste przeplata się z realnym, nic więc dziwnego, że podczas naszej wizyty w Górach Świętokrzyskich odwiedziliśmy znajdujące się u stóp Łysej Góry Babyjagowie, gdzie przenieśliśmy się w pełen legend i czarów, świat wiedźm i czarownic, ale jak się okazało bardzo sympatycznych. Nieco szalona świętokrzyska czarownica poprowadziła dzieci do jaskini zbója Madeja, chatki Jasia i Małgosi, chaty Baby Jagi i tunelu strachów.

Dużą atrakcją dla najmłodszych jest gra związana z rozwiązywaniem zagadek. Wizyta w Babyjagowie to nie tylko zabawa, ale ciekawy i oryginalny sposób prezentacji walorów kulturowych i historycznych regionu świętokrzyskiego. Odkrywanie pełnych opowieści i legend zakamarków to dobry plan na wycieczkę z dziećmi.

Gdzie zjeść w Górach Świętokrzyskich?

Niezwykle istotnym elementem poznawania regionu, jest smakowanie jego kulinarnych specjałów. Każdy region jest inny, inna jest także kuchnia.

Jak smakuje Świętokrzyskie? Można to sprawdzić kosztując potraw opartych na regionalnych produktach, nawiązujących do kulinarnej tradycji.

Podczas naszego kilkudniowego pobytu w Górach Świętokrzyskich odwiedziliśmy kilka różnych miejsc serwujących naprawdę świetne jedzenie. Część z nich znajduje się na szlaku kulinarnym „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”.

Gospoda Echa Leśne

Na pierwszy obiad wybraliśmy się do znajdującej się tuż przy drodze S7 Gospody Echa Leśne, której nazwa nawiązuje do opowiadania Stefana Żeromskiego. Kuchnia oparta jest na tradycji kuchni regionalnej, w której każdy może odnaleźć coś dla siebie.

Czekając na zamówione dania otrzymaliśmy czekadełko w postaci świeżego chlebka ze smalczykiem. Obiad to była istna poezja smaków! Zupa borowikowa – przepyszna, golonka z pieca w sosie kurkowym – uczta dla podniebienia, polędwica wołowa z masłem czosnkowym – rozpływająca się w ustach, kotlet schabowy na pazibrodzie – nieziemski. Do tego naleśniki z gorącymi malinami i orzeźwiająca lemoniada malinowa.

W karcie znajduje się również menu dla dzieci, a czas oczekiwania umila specjalnie przygotowana kolorowanka.

Możemy Was zapewnić, że wszystkie dania był przepyszne i rewelacyjnie podane. Do tego sympatyczna obsługa i bardzo krótki czas oczekiwania. Miejsce to stało się obowiązkowym punktem na naszej liście miejsc do odwiedzenia w Górach Świętokrzyskich.

Restauracja Smaczna Chatka w Świętej Katarzynie

Po zdobyciu Łysej Góry udaliśmy się na kolację do restauracji Smaczna Chatka w Świętej Katarzynie. Klimatyczne miejsce z kuchnią rodem z Gór Świętokrzyskich. Zamówiliśmy kilka dań i wszystko było świeże i pyszne. Placek po Janicku, grycoki, czyli pierogi z kaszą gryczaną to tylko niektóre z dań, których można tu spróbować. Dzieci tym razem zgodnie wybrały naleśniki z serem, bitą śmietaną i czekoladą.

Smaczna Chatka to miejsce, które warto odwiedzić. W restauracji można nie tylko dobrze zjeść, ale również poczuć świętokrzyski klimat. Sądząc po ilości gości miejsce miejsce jest dobrze znane, cenione i z pewnością oblegane. Dobra lokalizacja, smaczna kuchnia i duży wybór lokalnego piwa sprawiają, że z czystym sumieniem możemy polecić to miejsce na obiad Górach Świętokrzyskich.

Krówka i Połówka w Nowej Słupi

Soczyste mięso, chrupiące warzywa i świeża bułka… na samą myśl o burgerze można zacząć odczuwać głód. Oczywiście nie może być byle jaki, ale pyszny i najlepiej domowy. I takie właśnie są burgery w burgerowni Krówka i Połówka w Nowej Słupi.

”Krówka i Połówka”, to marka pochodząca ze Starachowic, stworzona przez grupę przyjaciół w roku 2016.

To miejsce, w którym znajdziemy burgery w różnych wariantach i zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie – nawet największe głodomory. Było po prostu pysznie!

Lodziarnia „Tradycja” w Nowej Słupi

Jeżeli lubicie lody to najlepsze zjecie w Lodziarni „Tradycja” w Nowej Słupi. Pani Kinga wraz z mężem Pawłem serwują doskonałe lody o niezmiennej od 70 lat recepturze.

Lodziarnia została założona przez babcie Pani Kingi, która początkowo sprzedawała lody z automatu. Z czasem stała się obowiązkową atrakcją miasta. Obecnie oprócz lodów z automatu, możemy spróbować również lodów gałkowych. Lody produkowane są wyłącznie z składników pochodzenia naturalnego, nie zawierają żadnych polepszaczy i sztucznych barwników. Zapewniamy, że każda pozycja w menu to istne szaleństwo dla kubków smakowych.

Bezapelacyjnym numerem jeden są lody śmietankowo-truskawkowe, wyróżnione w prestiżowym konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionu. Po prostu musicie ich spróbować!

Wydawać by się mogło, że to właśnie najmłodsi najbardziej rozsmakowali się w wyjątkowych deserach, jednak nic bardziej mylnego, bo dla wielu dorosłych, to jeden ze smaków dzieciństwa, od którego niemal nie można się oderwać.

Obowiązkowe miejsce w trakcie pobytu w Górach Świętokrzyskich!

Restauracja Żmigród w Opatowie

Na kolację udaliśmy się do Opatowa, do restauracji Żmigród położonej w samym sercu Starego Miasta. To miejsce pieczołowicie pielęgnujące kulinarne tradycje regionu.

Wnętrza restauracji to połączenie surowego stylu z ciepłym drewnem mebli i baru oraz nastrojowym oświetleniem. Wszystkie detale składają się na niepowtarzalny charakter tego miejsca.

Restauracja znajduje się na szlaku kulinarnym „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” i serwuje dania kuchni regionalnej i międzynarodowej. Dzieci wybrały pizzę, my szukaliśmy czegoś lokalnego, więc zdecydowaliśmy się na dania kuchni regionalnej „Swiętokrzyskie smaki”. Mogliśmy spróbować pachnących tradycją świętokrzyskich specjałów.

Wyśmienite jedzenie, profesjonalna i życzliwa obsługa. Świetne miejsce żeby smacznie zjeść.

Karczma Izba Dobrego Smaku w Hucie Szklanej

W Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej znajduje się Karczma Izba Dobrego Smaku. Jest ona członkiem sieci „Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie” i otrzymała certyfikat potwierdzający przynależność do Szlaku „Świętokrzyska Kuźnia Smaku”.

Wystrój, obsługa, nawet nazwy potraw nawiązują do nazwy potraw nawiązują do historii, legend i tradycji regionu. Mieliśmy możliwość skosztowania specjałów świętokrzyskiej kuchni, m. in. Placek Zbója Kaka z gulaszem wieprzowym i zalewajkę świętokrzyską, czyli tradycyjną, wiejską zupę, niezwykle smaczną i popularną w regionie Gór Świętokrzyskich. Zalewajka świętokrzyska została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych. W karczmie Izba Dobrego Smaku podawana jest z jajkiem sadzonym.

Karczma Izba Dobrego Smaku to doskonała propozycja dla osób, chcących poczuć atmosferę miejsca poprzez posiłek, który stanowi element historii, kultury i zwyczaju.

Gdzie spać w Górach Świętokrzyskich?

Agroturystyka Tarczuś w Tarczku

Agroturystyka Tatczuś w Tarczku to miejsce z duszą, tworzone z pasją i sercem do ludzi. Na wsi, wśród zieleni, blisko natury, gdzie można odpocząć na trawie. Tutaj czas zwalnia i płynie jakoś inaczej. Jest cicho i spokojnie. Po wiejsku.

Napisać, że niczego nam nie brakowało, to nic nie napisać. Zostaliśmy wspaniale przyjęci i ugoszczeni. Pani Ula dbała o każdy szczegół i sprawiała, że czuliśmy się jak w domu. Dzieci były uradowane, a my mogliśmy odetchnąć.

Obiekt dysponuje czterema pokojami, mogących w sumie pomieścić 13 gości. Każdy z osobnym wejściem i łazienką. Dla dzieci przygotowano plac zabaw z huśtawkami i zjeżdżalnią oraz domek na drzewie. Są miejsca do grillowania i gry w siatkówkę. W zabytkowej stodole stworzono niepowtarzalne miejsce do zabaw dla dzieci i relaksu dla dorosłych.

Całości dopełnia smaczne domowe jedzenie i ciepła rodzinna atmosfera. Każdy dzień zaczęliśmy od pysznego wiejskiego śniadania. Na stole mogliśmy znaleźć lokalne produkty takie jak sery i wędliny od tutejszych wytwórców. Wszystko pachniało i smakowało wybornie. Wyjeżdżając, oprócz niezapomnianych wrażeń z pobytu, zabraliśmy ze sobą otrzymane od Pani Uli, własnoręcznie przyrządzone przetwory.

Na uwagę zasługuje dogodna lokalizacja. Agroturystyka Tarczuś to także idealna baza wypadowa, w której zaplanować można zwiedzanie najważniejszych atrakcji Gór Świętokrzyskich.

Podczas naszej wizyty w Górach Świętokrzyskich odwiedziliśmy mnóstwo niesamowitych miejsc, tworzonych przez ludzi z pasją. Świętokrzyskie nas zachwyciło i wiemy, że prędko wrócimy tam odwiedzić jeszcze nie odkryte przez nas miejsca.

Góry Świętokrzyskie atrakcje

Wpis powstał przy okazji współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną „Góry Świętokrzyskie”, której dziękujemy za trafione w punkt zaproszenie.
0 Comments

No Comment.