Majaland Kownaty to całoroczny rodzinny park rozrywki, w miejscowości Kownaty w województwie lubuskim. To wspaniały, kolorowy i artystycznie udany dziecięcy świat, zaprojektowany w oparciu o świat bajkowej Pszczółki Mai i wikinga Wickie.

Pandemia wpłynęła na to, jak spędzamy wolny czas. Zdecydowanie częściej szukamy atrakcji w Polsce. Nie żeby to była kara, wręcz przeciwnie! Nasz kraj oferuje wiele wyjątkowych miejsc, które dostarczają co najmniej tyle samo radości i niezapomnianych chwil, co zagraniczne wakacje. Jednym z takich miejsc jest otwarty w 2018 roku, niedaleko granicy z Niemcami, nowy park rozrywki – Majaland Kownaty. Szybko stał się on popularnym miejscem, szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Jeśli więc macie już własne dzieci, zdecydowanie powinniście odwiedzić ten fantastyczny park rozrywki.

Informacje ogólne

Majaland to park rozrywki o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych, należący do Grupy Plopsa. Plopsa Group to część Studia 100, producenta popularnych programów telewizyjnych dla dzieci. W tej chwili do Plopsa Group należy kilka tematycznych parków rozrywki w Belgii, Holandii, Niemczech i Polsce. Wszystkie nawiązują do lubianych przez dzieci postaci telewizyjnych znanych z programów produkowanych przez studio. Jednym z nich jest tytułowa pszczółka Maja, szczególnie popularna w Polsce i Niemczech.

Gdzie znajduje się Majaland Kownaty?

Jak dotąd w Polsce powstał tylko jeden Majaland. Znajduje się on w pobliżu małej wsi Kownaty, niedaleko miasteczka Torzym w województwie lubuskim, mniej więcej w połowie drogi między Szczecinem a Wrocławiem. Park znajduje się około 40 kilometrów od granicy z Niemcami, nic więc dziwnego, że spotkać tam można wiele rodzin z dziećmi zza zachodniej granicy. Kolejny Majaland ma zostać otwarty w Warszawie do 2022 roku. 

Jak dojechać do Majalandu Kownaty?

Do Majalandu najłatwiej dostać się samochodem. Park znajduje się tuż przy zjeździe z autostrady A2.

Jadąc autostradą A2 należy kierować się w kierunku granicy z Niemcami. Zjazd „Torzym” znajduje się około 40 minut przed granicą. Dalej wystarczy kierować się zgodnie z drogowskazami na Majaland. Trasa jest dobrze oznakowana.

Przy parku znajduje się ogromny parking, więc o miejsce nie trzeba się martwić. Całodniowy koszt parkingu wynosi 12 zł.

Majaland z dziećmi

Bez wątpienia grupą docelową Majalandu są przede wszystkim rodziny z dziećmi. Park przeznaczony jest dla mniejszych gości, chociaż starsi również znajdą coś dla siebie, jak chociażby niesamowitą kolejkę górską. Trudno jest oszacować, ile lat powinny mieć dzieci, aby odwiedzić park, ponieważ mają one różne cele.

Podczas naszego pobytu w Majalandzie Hania miała 9 lat a bliźniaki 4,5 i spokojnie cała trójka mogła korzystać z większości atrakcji.

Należy pamiętać, że do wielu atrakcji nie mają wstępu dzieci poniżej 100 cm. Park jest idealny dla dzieci powyżej 100 cm wzrostu. 

Tabelka pozwoli ocenić Wam z jakich atrakcji będzie mogło skorzystać Wasze dziecko.

Dostępność atrakcji Majalandu dla dzieci w zależności od wzrostu dziecka.

Majaland – ceny biletów

Bilet w sezonie wysokim, który trwa od kwietnia do października, kosztuje 99 zł dla osób od 1m wzwyż. Poza sezonem 79,90 zł.

Wstęp dla dzieci o wzroście do 85 cm jest bezpłatny przy rezerwacji on-line lub płatny 1 zł w kasie biletowej parku.

Bilet dla dzieci o wzroście pomiędzy 85 cm a 99 cm kosztuje 49,90 zł, niezależnie od sezonu. 

Wszyscy pozostali o wzroście powyżej metra płacą cenę dla osoby dorosłej lub otrzymują przysługującą im zniżkę, np. seniorzy 70+ płacą 49,90 zł. Osoby niepełnosprawne i kobiety ciężarne powyżej 8 miesiąca ciąży, przy zakupie on-line, otrzymują bezpłatny wstęp.

Osoby mieszkające w pobliżu Majalandu mogą rozważyć zakup biletu rocznego. Bilet opłaca się już przy trzeciej wizycie, bo kosztuje 199,90 zł dla osób powyżej 1m i 99,90 zł dla dzieci ≥ 85 cm – ≤ 99 cm.

Bilety można kupić on-line za pośrednictwem strony internetowej Majalandu.

W internecie spotkaliśmy opinie, że wstęp do Majalandu jest drogi. Absolutnie się z tym nie zgadzamy. Naszym zdaniem jest adekwatny do jakości. Poza tym w cenie biletu otrzymujemy możliwość korzystania ze wszystkich dostępnych w Parku atrakcji.

Przed odwiedzeniem Majalandu warto poszukać w Internecie promocji dotyczących biletów. Za pośrednictwem stron internetowych takich jak Groupon, można kupić bilety ze znaczną zniżką. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy, zwłaszcza jeśli wybieracie się całą rodziną. 

Atrakcje Majalandu Kownaty

Kiedy weszliśmy do środka, zaczęła się prawdziwa przygoda. Wszystkie atrakcje w Majalandzie są starannie zaprojektowane. Są one nie tylko fajne, ale też piękne. Park podzielony jest na dwie strefy – wewnętrzną i zewnętrzną, dzięki czemu park może funkcjonować przez cały rok, niezależnie od pogody. 

W sumie w Majalandzie jest ok trzydziestu atrakcji dla dzieci, w tym szereg dość efektownych kolejek górskich, które oczywiście mają ograniczenia jeśli chodzi o wzrost. Dla każdej atrakcji wskazane jest, jaki minimalny wzrost gwarantuje bezpieczeństwo.

Byliśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni, dlatego nie zwlekając ruszyliśmy przed siebie. Zaczęliśmy od wewnętrznej części parku z atrakcjami dla młodszych i starszych. 

Znajduje się tu sporo atrakcji, wśród których warto wymienić przepiękną Karuzelę Motyli, nawiązującą do klasycznych karuzel łańcuchowych, ogromną zjeżdżalnię w workach Super Ślizg z czterema torami, oraz niezwykły rower Szkoła Latania, czyli karuzelę z unoszącymi się nad ziemię rowerkami, na których musieliśmy szybko pedałować, aby unieść się w powietrze. 

Świetnych widoków na cały park i mnóstwa wrażeń dostarcza ruchoma wieża Totem Wikingów.

Żabki to atrakcja, gdzie na plecach skaczącej i kumkającej żabki można się wesoło bawić, Łódeczki natomiast pozwalają na odkrywanie wielkiego jeziora piratów.

Hitem okazał się Rollercoaster Wikingów pozwalający na przejażdżkę wśród skał i odkrycie wnętrza jaskini. Jako miłośnicy rollercoasterów bardzo chcieliśmy spróbować kolejki górskiej i nie zawiedliśmy się. Połowa całej trasy jest widoczna z zewnątrz, ale druga połowa jest w ciemności. Bliźniaki (obecnie 4,5 roku) odbyły swoją pierwszą przejażdżkę kolejką górską! Zastanawialiśmy się, czy nie będą się nieco bały, ale oczywiście nie. Ich oczy błyszczały, kiedy nadeszła nasza kolej. Zajęliśmy miejsce w środku pociągu i ruszyliśmy. Od razu było wiadomo, że na jednej przejażdżce się nie skończy.

Oprócz głównych atrakcji jest też mnóstwo placów zabaw i atrakcji dla mniejszych dzieci, m. in. Las Zabaw, Plac Zabaw Mai oraz Gucia, a także basen z kulkami.

W parku rozmieszczone są tematycznie dekoracje, na które nasze urwisy ochoczo się wspinały.

Na zewnątrz również czekało na nas wiele atrakcji.

Wizytówką parku rozrywki jest Wilkołak, czyli pierwszy drewniany rollercoaster w Polsce, który porusza się z prędkością nawet 71km/h na wysokości do 22 metrów, po torze o długości 618 metrów. Jako fani kolejek górskich musieliśmy wypróbować drewnianą kolejkę. Oczywiście bliźniaki nie mogły jeszcze przyjechać się. Dzieci o wzroście od 120 cm mogą jeździć na tej kolejce pod nadzorem, dlatego tylko Hania mogła skorzystać z tej atrakcji. To fantastyczna drewniana kolejka górska. Ta atrakcja sprawia, że Majaland to park rozrywki dla młodych, ale także dla nastolatków i dorosłych.

Kolejną atrakcją, która zrobiła na nas największe wrażenie jest Wielka Fala, czyli spektakularna przejażdżka na obrotowym dysku – okręcie wikingów. Ta atrakcja chyba najbardziej przypadła do gustu Hani, bo jeździła na dysku chyba z 5 razy. Hania przyzwyczaiła się już do pętli, zwrotów akcji i kolejek górską, więc skoro powiedziała, że warto, to musi tak być. 

Centralne miejsce parku zajmuje przepiękna Karuzela Kwiatów z tryskającą wodą. Podobno wsłuchując się w słowa piosenki, można uniknąć oblania. Jakoś słabo nam to wyszło, bo zeszliśmy z karuzeli całkiem nieźle zlani. 😉

W strefie zewnętrznej mali strażacy mogą wspinać się po drabinie i „gasić pożar”. Podczas Przygody z Filipem przejechać się można na ramionach konika polnego.

Dla Franka największym hitem było miasteczko samochodowe, w których małym samochodzikiem mogły jeździć po przygotowanej drodze ze sygnalizacją świetlną i znakami. 

Podczas Wodnej Bitwy goście siedzą w łodziach i mogą strzelać do interaktywnych celów z armatek wodnych. W zależności od ilości trafień uruchamiane są różne akcje i efekty. 

Na szczęście zabraliśmy dla dzieci stroje kąpielowe. W tak upalny dzień bliźniaki znalazły ochłodę w Tańczących Fontannach. Dzieci mogły biegać, skakać i bawić się w wodzie. Wyszli z fontanny cali mokrzy, ale przy tym jacy szczęśliwi. Na szczęście w Majalandzie nie trzeba przejmować się zmoczeniem na wodnych atrakcjach, bo znajdują się przy nich ogromne suszarki do ubrań, w których zmieści się cała rodzina.

Byliśmy w Majalandzie w lipcową niedzielę. Nawet w szczycie sezonu kolejki do atrakcji były umiarkowane (w innych parkach rozrywki widzieliśmy zdecydowanie dłuższe kolejki). Baliśmy się trochę, że w weekend będą tłumy, a było naprawdę spokojnie. Do atrakcji czekaliśmy dosłownie po 5-7 minut. Do Wilkołaka i Karuzeli Kwiatów najdłużej, bo ok 10-15 minut, ale do połowy atrakcji praktycznie wchodziliśmy z marszu.

Nowa strefa Super Wings

W 2021 w Majalandzie Kownaty otworzono nową zewnętrzną strefę Super Wings z dwiema atrakcjami – podniebnym lotem Jett Fly i wodnym placem zabaw Aqua Team Playground. Niestety atrakcje zostały otwarte jakieś 2 tygodnie po naszej wizycie i nie załapaliśmy się na nie. Możemy tylko powiedzieć… Majalandzie! Do zobaczenia w przyszłym roku!

Jedzenie w Majalandzie

W Majalandzie znajduje się kilka lokali gastronomicznych, w których można kupić głównie fastfoodowe jedzenie, takie jak frytki, hamburgery i inne przekąski. Jest też duża restauracja, która serwuje dania obiadowe. 

Są też lody, wata cukrowa, mrożone slushy i inne cuda uwielbiane przez dzieciaki.

Jeśli chodzi o koszty, to ceny jedzenia w parku są dość wysokie, ale w tego typu miejscach to raczej norma. Za to porcje, które dostaliśmy były naprawdę spore. Koszt napojów był mocno zawyżony, dlatego warto przynieść ze sobą kilka butelek z wodą, zwłaszcza w upalny dzień. 

Do parku można również przywieźć własne jedzenie. Przy strefie gastronomicznej znajduje się wydzielony obszar ze stolikami i krzesłami.

Podsumowanie

Musimy przyznać, że twórcom Majalandu udało się urzeczywistnić świat znany z bajek dla dzieci. W parku spędziliśmy cały dzień. Dotarliśmy tam zaraz po otwarciu parku i wyszliśmy po zamknięciu. Momentami nie wiedzieliśmy, kto się lepiej bawi – dzieci czy my. 

Zdecydowanie polecamy, zwłaszcza rodzinom z dziećmi do 12 r. ż. Super zabawa dla całej rodziny!

To był nasz raport z wizyty. Jak zawsze czekamy na Wasze opinie, komentarze i pytania!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *