10 wskazówek jak robić lepsze zdjęcia dzieci podczas podróży - Porady fotograficzne

Nie musisz być profesjonalnym fotografem, aby móc uchwycić uśmiechy swoich dzieci podczas odkrywania ciekawych miejsc. Gdy dzieci dorosną, zdjęcia z podróży przypomną im o zabawnych chwilach podczas rodzinnych wakacji, więc staraj się uchwycić jak najwięcej wspomnień!

Wszyscy uwielbiamy robić zdjęcia w podróży. Fotografujemy, żeby naszymi zdjęciami poruszyć, zachwycić, przekazać emocje, smaki i zapachy. Fotografia w podróży opowiada historie, maluje wspomnienia. To idealny sposób na chwytanie ulotnych chwil.

Od wielu lat zajmuje się fotografią. Spust migawki jest dla mnie magicznym przyciskiem, który zatrzymuje czas. Chociaż nie uważam się za profesjonalnego fotografa, przez te lata zdobyłem mnóstwo wiedzy na temat fotografii. Postanowiłem podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, dzięki którym zaczniecie robić lepsze zdjęcia Waszym pociechom. Jestem przekonany, że każdy, niezależnie od jakości sprzętu, może robić dobre zdjęcia.

Jak fotografować dzieci? Oto 10 prostych wskazówek, które wypróbujecie podczas następnej podróży!

1.  Postaw na naturalność i uchwyć magię chwili

Praktycznie każda chwila, jaką chcemy uwiecznić jest niepowtarzalna. Najlepsze zdjęcia to te, w których uchwycisz moment, kiedy twoje dzieci oglądają nieziemski widok, po raz pierwszy doświadczają nowych potraw i wszystkich niesamowitych momentów podróży.

Zdecydowanie lepiej jest robić szczere zdjęcia, zamiast kazać dzieciom pozować na siłę. Nie proś więc, aby cały czas pozowały i uśmiechały się do aparatu, ponieważ to prawie na pewno pozbawi dzieci naturalności a przy okazji zrujnuje bezcenny moment. Zadbaj o to, aby dzieci dobrze się bawiły podczas fotografowania. Będą bardziej skore do współpracy.

By zdjęcia były bardziej spontaniczne, spróbuj wywołać interakcję pomiędzy dziećmi. Rozmawiaj z nimi, zadawaj pytania i wykorzystaj ten czas na sfotografowanie dzieci. Takie ujęcia mogą nieść ze sobą wiele ciekawych emocji.

2. Eksperymentuj z perspektywą

Aby dobrze udokumentować emocje, pochyl się lub kucnij, aby obiektyw aparatu znalazł się na wysokości wzroku Twojej pociechy. To pozwoli idealnie uchwycić uśmiechniętą buźkę i zapewni najbardziej naturalne portrety.

Wypróbuj też inne perspektywy. Stań na krześle lub murku, usiądź, a nawet połóż się na ziemi. Niektóre zdjęcia wyglądają niesamowicie, gdy są wykonywane bezpośrednio z góry. Umieszczenie aparatu na ziemi i strzelanie w górę także daje ciekawy efekt. Podejdź bliżej, aby wyróżnić konkretny szczegół, lub zrób zdjęcie z daleka, aby uchwycić całą scenę. Nie ma tutaj sztywnych zasad – po prostu zmieniaj rzeczy, eksperymentuj i baw się podczas robienia zdjęć swoim dzieciom.

3. Postaw na naturalne światło

W fotografii kluczowe jest oświetlenie. Moim zdaniem naturalne światło jest najlepsze, szczególnie podczas podróży. Całą magią portretu plenerowego jest to, że bazuje on na naturalnym świetle. 

Staraj się nie używać lampy błyskowej – światło zastane sprawia, że zdjęcia są bardziej naturalne. Flesz dodatkowo stresuje dzieci praktycznie w każdym wieku. W sytuacji, gdy znajdujesz się w ciemnym lub słabo oświetlonym miejscu korzystaj w wyższych wartości ISO. Warto zgłębić ten temat, by móc robić zdjęcia bez użycia lampy błyskowej.

Jeśli musisz użyć flesza w pomieszczeniu to jeśli masz możliwość użyj zewnętrznej lampy błyskowej i nie kieruj światła bezpośrednio na dzieci. Odbijaj ją od sufitu lub ściany, aby uzyskać bardziej naturalny wygląd.

Podręcznikową sytuacją, w której niezbędne jest wykorzystanie lampy błyskowej jako drugiego głównego źródła światła jest fotografowanie osoby na pierwszym planie ze słońcem w tle. No, chyba że mamy zamiar wykonywać zdjęcie wyłącznie sylwetkowe.

4. Korzystaj z trybu sportowego i trybu zdjęć seryjnych

Robiąc zdjęcia dzieciom najlepiej używać krótkich czasów naświetlania. Tryb sportowy aparatu jest idealny do robienia zdjęć w ruchu, ponieważ zamraża akcję w kadrze, pozwalając zrobić świetne, ostre zdjęcia.

Warto również korzystać z trybu zdjęć seryjnych. W tym przypadku będziemy mieli kilka wersji tego samego ujęcia, różniących się od siebie dosłownie szczegółami, z których powinno udać się wybierać to najlepsze.

5. Stosuj zasadę trójpodziału

To podstawowa zasada fotografii (lub kompozycji artystycznej), której zawsze powinniśmy starać się przestrzegać. Polega ona na podziale kadru na 9 równych części przez dwie poziome oraz dwie pionowe linie. Cztery powstałe w ten sposób punkty przecięcia tych linii wyznaczają tzw. „mocne punkty”. Najważniejsze elementy zdjęcia powinny znajdować się właśnie w „mocnych punktach”. Niektóre aparaty fotograficzne mają nawet opcję wyświetlania siatki w wizjerze, co jest bardzo pomocne w kadrowaniu zdjęcia. Z wykorzystaniem reguły trójpodziału unikniemy niepożądanego umieszczania obiektów na środku zdjęcia.

6. Zwracaj uwagę na tło

Podczas robienia zdjęć upewnij się, że zwracasz uwagę na to, co znajduje się w tle. Patrz na kształty i cienie, odbicia i elementy obramowujące, aby nadać zdjęciom wyjątkowy charakter. Postaraj się również pokazać relację dzieci z otoczeniem.

Zwróć także uwagę na niechciane elementy w tle. Jeśli dzieci stoją przed dużym słupem, upewnij się, że nie wydobywa się on ich z głowy, a na plaży nikt w tle nie pochyla się akurat, aby podnieść muszle. Po prostu bądź świadomy wszystkiego co dzieje się w kadrze i jeśli możesz dostosować kąt lub przenieść się w lepsze miejsce, zrób to. Nie ma nic gorszego niż niesamowity obraz uśmiechniętych dzieci z „mistrzem drugiego planu” w tle.

7. Uzyskaj efekt wycięcia z tła

Jeśli zależy Ci na dobrym zdjęciu portretowym, a nie na tym co dzieje się dookoła uzyskaj efekt rozmycia tła. Mała głębia ostrości jest bardzo ważnym elementem w fotografii portretowej – pozwala na odcięcie fotografowanej osoby od tła i dzięki temu jej podkreślenie na fotografii. Przy małej (płytkiej) głębi ostrości wyraźny jest tylko pierwszy plan a tło zostaje rozmyte.

Głębię ostrości możemy kontrolować na wiele sposobów. Najistotniejszym z nich jest odpowiedni otwór przysłony oraz ogniskowa obiektywu.

 • Im mniejszą wartość przysłony ustawimy tym bardziej rozmyte tło możemy uzyskać (mniejszą głębię ostrości). Użyjcie przysłony f/2,8 sprawi, że bohater zdjęcia będzie wyraźny, a tło plastycznie rozmyte.
 • Na rozmycie tła na zdjęciu ma także wpływ ogniskowa, potocznie nazywana „zoomem”. Wydłużając ogniskową („przybliżając”) powodujemy, że tło zostaje rozmyte.

Dziś nawet nowoczesne telefony korzystające z dwóch aparatów pozwalają w trybie portretowym zachować ostrość fotografowanego obiektu na pięknie rozmytym tle.

8. Fotografuj w „Złotej Godzinie” 

Złota godzina jest pojęciem umownym, używanym na określenie pory, a właściwie dwóch pór w ciągu dnia, w czasie których oświetlenie jest najkorzystniejsze do robienia zdjęć.  

„Złota godzina” to mniej więcej godzina po wschodzie słońca i godzina przez zachodem słońca. W tym czasie oświetlenie idealnie nadaje się do fotografii plenerowej. Miękkie, ciepłe światło oświetla krajobraz w znacznie korzystniejszy sposób niż mocne, południowe słońce.
Robienie zdjęć dzieciom o tej porze może wymagać trochę planowania i wczesnej pobudki, ale jeśli zależy Ci na dobrych ujęciach to naprawdę warto.

9. Poznaj swój aparat

Używam tego samego aparatu od prawie pięciu lat. Dzięki temu znam go doskonale i mogę szybko zmienić ustawienia. Ostatnią rzeczą, jaką chcę robić, jest pogrążanie się w skomplikowanych ustawianiach, podczas gdy dzieci niecierpliwie czekają aż skończę.

Poznaj wszystkie możliwości swojego aparatu i ćwicz jak najwięcej. Jeśli chcesz zrobić naprawdę świetne zdjęcia, wyłącz tryb automatyczny i rozpocznij fotografowanie w trybie przysłony, migawki lub trybu ręcznego.

10. Pozwól dzieciom obsługiwać aparat i wciągnij je w zabawę fotografią

Daj dzieciom prosty aparat fotograficzny lub smartfon i naucz je podstaw obsługi aparatu i fotografii. Nie dawaj im zbyt wielu wskazówek, które mogą je zniechęcić. Pozwól dzieciom robić tyle zdjęć ile tylko zechcą. Wykonując wiele ujęć, odkryją, co jest estetyczne i co wygląda dobrze, a co nie. W ten sposób pomagasz stymulować ich kreatywność i dbałość o szczegóły. Pomoże im to także w lepszym obserwowaniu otoczenia. Kiedy dzieci poznają tajniki fotografii zrozumieją jak należy zachowywać się przed obiektywem, abyś Ty mógł zrobić dobre ujęcie.

Mam nadzieję, że te kilka prostych wskazówek pomoże Ci robić lepszej jakości rodzinne fotografie. Na wakacje 2021 możecie polecieć np. z ITAKĄ i sprawdzić swoje umiejętności w praktyce!

26 komentarzy

 1. Dzieciaków nie mamy, więc „problem” robienia im zdjęć nas nie dotyczy. Natomiast uważam, że sztuką jest zrobienie dobrych zdjęć dzieci. W szczególności, że często są w ruchu lub niecierpliwią się, gdy mają dłuższą chwilę ustać w miejscu.

 2. Robienie zdjęć dzieciom to duże wyzwanie, jednak one wychodzą przepięknie. Świetne porady, postaram się wprowadzić w życie jak najwięcej z nich, ale i tak jestem tego zdania, że trzeba mieć „to coś”, żeby robić tak fascynujące zdjęcia jak Ty 🙂

  Wanda
  1. Smartfony z roku na rok robią coraz lepsze zdjęcia, jednak im masz większą wiedzę na temat fotografii tym więcej widzisz ograniczeń sprzętowych i potrzebujesz aparatu, który sprosta Twoim potrzebom i będzie Ci dobrze służył.
   Z całą pewnością doskonały aparat nie zrobi z Ciebie doskonałego fotografa, jednak źle dobrany sprzęt uniemożliwi Ci wykonanie zaplanowanego zdjęcia.

   Marcin Florek
 3. Świetny poradnik. Dużą część z tych rad intuicyjnie stosuję podczas naszych podróży i codziennych spacerów 😉 a ostatnio również czasem oddaję telefon we władanie pisklaka…na oddanie lustrzanki jeszcze nie starcza mi odwagi 🙂

  1. Wiem o czym mówisz 🙂 Mojego aparatu długo jeszcze dzieciom nie oddam 🙂 Póki co na początek mały kompakt w zupełności Hani wystarcza. Przyjdzie czas na poważniejszy sprzęt.

   Marcin Florek
 4. Super poradnik! Moja fotografia pozostawia jeszcze wiele do życzenia, więc każdy taki artykuł jest przydany.
  Dzisiaj największy problem ze zrobienia zdjęcia mojemu 7 latkowi są jego „głupkowate” miny.
  Zdecydowanie lepsze zdjęcia powstają, kiedy nie wie, że jest fotografowany 🙂
  Pozdrawiam!

 5. Bardzo dobre porady i piękne zdjęcia <3 Ja dodałabym jeszcze oczywistość, częściowo wynikającą z punktu 1 – fotografujcie dzieci wtedy, gdy mają dobry humor. Grymas na małej buźce zepsuje najlepszą technicznie fotografię z najpiękniejszym kadrem, światłem, perspektywą 🙂 Dobry mały model to szczęśliwy mały model!

 6. Dawno nie trafiłam na tak skonstruowany poradnik robienia zdjęć – prosto, czytelnie i co najważniejsze użytecznie 🙂 Musze wypróbować tę siatkę i faktem jest, że najpiękniej wychodzą zdjęcia z rozmytym tłem, przynajmniej dla mnie – maja głębię, ostrość i taką trójwymiarowość, ostatnio głównie takie staram się robić mojemu synowi 🙂

 7. Wskazówki na pewno mi się przydadzą. Bo albo moje dziecko jest wybitnie niefotogeniczne albo sama nie potrafię robić zdjęć.
  Albo w sumie jedno i drugie.

  Niestety dzieci mają to do siebie, ze się poruszają i bardzo trudno jest zrobić ładne ujęcia. Mam problem ze złapaniem ostrości na zdjęciu u mojej 2 letniej córki. I bardzo często zdjęcie wychodzi totalnie rozmazane.

 8. Od jakiegoś czasu planuje spróbować swoich sił w branży fotograficznej. Zdjęcia robię nie najgorsze, jednak jestem zupełnie do tyłu z programami do obróbki zdjec. Czy mogłybyście podpowiedzieć mi coś w tym zakresie? Przymierzam się również do kupna laptopa, który będzie przeznaczony głównie do obróbki zdjęć ale kompletnie się na tym nie znam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *