Alghero, miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Sardynii w prowincji Sassari, szczyci się długą tradycją związaną z przetwarzaniem cennego “Czerwonego złota”, czyli korali Morza Śródziemnego. Głębiny w jego okolicy obfitują w koral szlachetny, uważany za jeden z najlepszych na świecie. Nie bez powodu więc wybrzeże Alghero nosi nazwę Wybrzeża Koralowego (Riviera del Corallo).
Koral szlachetny, zwany również koralem czerwonym (Corallium rubrum), to gatunek koralowca z rodziny Coralliidae. Śródziemnomorski koral czerwony jest długowiecznym, wolno rosnącym gatunkiem, składającym się ze zbiorowisk małych polipów, które budują u podstawy ich miękkiego ciała, szkielet z węglanu wapnia pełniący funkcję wspierającą i ochronną. Wraz ze śmiercią organizmu szkielet jest kolonizowany przez inne polipy. Utworzone w ten sposób gałązki koralowiny, mają do 40 centymetrów długości. Polipy rosną obok siebie, dzięki czemu łączą się i rozwarstwiają, tworząc rafy koralowe.
POCHODZENIE
Korale poławiano w tej okolicy już od czasów rzymskich. Niestety Katalończycy, którzy od XIV do XVIII wieku byli we władaniu wyspy, poczynili w rafie bardzo duże szkody. Przez długi czas wyławiano je za pomocą techniki, która przewidywała użycie drewnianych narzędzi w kształcie krzyża św. Andrzeja, do którego doczepiano sieci. Następnie przeciągano je wykorzeniając koralowce, co miało katastrofalne konsekwencje dla delikatnego ekosystemu. Na szczęście dzisiaj wydobycie koralowca zostało rygorystycznie uregulowane i poddane ścisłej kontroli. Może być on wydobywany tylko 25 razy w roku przez wykwalifikowanych poławiaczy korali, czyli osoby mające odpowiednią licencję, wyłącznie w zanurzeniu, na głębokościach nie niższych niż 80 metrów w okresie od maja do października. Z płytkich wód się ich nie wyławia ponieważ zniszczonoby rafę. Poniżej 50 m głębokości, populacje Corallium rubrum na ogół charakteryzują się dużymi i rzadkimi koloniami.
TRADYCJA
Tradycja związana z wydobyciem i przetwórstwem koralowców na obszarze Alghero sięga czasów starożytnych. Mówi się bowiem, że już w czasach starożytnego Rzymu, a może nawet wcześniej, ten wspaniały skarb morza był używany do wyrobu biżuterii i przedmiotów ozdobnych. Z biegiem czasu jego rola w kulturze i lokalnym folklorze stawała się coraz bardziej istotna. Korali używano jako miary bogactwa damskich strojów ludowych, zdobionych koralowymi naszyjnikami. Przez stulecia prace stawały się coraz bardziej wyszukane i cenne. Z głęboko zakorzenionej tradycji rzemiosła do dziś w lokalnych pracowniach powstają prawdziwe dzieła sztuki.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
Korale z Alghero swoją intensywną barwą i piękno zawdzięczają długiej tradycji złotniczej. Po wyłowieniu koral obrabia się techniką grawerowania przez co uwidaczniają się najlepsze cechy koralowca. Staje się on prawdziwym drogocennym kamieniem, osadzonym we wspaniałych klejnotach o niepowtarzalnych kształtach i kolorach. Tradycyjne połączenie ze złotem, perłami czy diamentami sprawiają, że jest to ozdoba o ponadczasowym pięknie.
W Alghero tradycyjne rzemiosło przetwórstwa koralowego utrzymuje niezmiennie najwyższy poziom doskonałości. Już w latach 50-tych ubiegłego stulecia w mieście powstała prestiżowa Szkoła Rzemiosła Koralowego, zajmująca się przygotowaniem i szkoleniem artystów. Aby utrwalać tradycję utworzono również Sekcją Koralową w Państwowym Instytucie Sztuki.
Ponieważ sardyński kurort chciał dzielić się wspaniałą i pełną pasji sztuką, utworzono w Alghero Muzeum Korali, mieszczące się w pięknej Villa Costantino. Można w nim podziwiać najbardziej znaczące i cenne dzieła, oraz odtworzyć historię, kulturę i legendy związane z cennym Czerwonym Złotem Alghero.
Muzeum Korali
adres: Via XX Settembre 8, Alghero
godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli – 10.30 – 13.00 | 17.00 – 21.00
wstęp: 5 €, dzieci do lat 14 wstęp wolny
Piękne zdjęcia! Włochy to naprawdę piękny kraj, sporo gór i starych miast do zwiedzania… Mam nadzieję, że uda mi się zwiedzić chociaż niektóre najciekawsze miejsca w te wakacje ;)) Z włoch mam mydełko z starej włoskiej mydlarni Saponificio Varesino 😉