Sardynia - Czerwony koral z Alghero

 

Alghero, miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Sardynii w prowincji Sassari, szczyci się długą tradycją związaną z przetwarzaniem cennego “Czerwonego złota”, czyli korali Morza Śródziemnego. Głębiny w jego okolicy obfitują w koral szlachetny, uważany za jeden z najlepszych na świecie. Nie bez powodu więc wybrzeże Alghero nosi nazwę Wybrzeża Koralowego (Riviera del Corallo).

 

 

Koral szlachetny, zwany również koralem czerwonym (Corallium rubrum), to gatunek koralowca z rodziny Coralliidae. Śródziemnomorski koral czerwony jest długowiecznym, wolno rosnącym gatunkiem, składającym się ze zbiorowisk małych polipów, które budują u podstawy ich miękkiego ciała, szkielet z węglanu wapnia pełniący funkcję wspierającą i ochronną. Wraz ze śmiercią organizmu szkielet jest kolonizowany przez inne polipy. Utworzone w ten sposób gałązki koralowiny, mają do 40 centymetrów długości. Polipy rosną obok siebie, dzięki czemu łączą się i rozwarstwiają, tworząc rafy koralowe. 

 

 

POCHODZENIE

Korale poławiano w tej okolicy już od czasów rzymskich. Niestety Katalończycy, którzy od XIV do XVIII wieku byli we władaniu wyspy, poczynili w rafie bardzo duże szkody. Przez długi czas wyławiano je za pomocą techniki, która przewidywała użycie drewnianych narzędzi w kształcie krzyża św. Andrzeja, do którego doczepiano sieci. Następnie przeciągano je wykorzeniając koralowce, co miało katastrofalne konsekwencje dla delikatnego ekosystemu. Na szczęście dzisiaj wydobycie koralowca zostało rygorystycznie uregulowane i poddane ścisłej kontroli. Może być on wydobywany tylko 25 razy w roku przez wykwalifikowanych poławiaczy korali, czyli osoby mające odpowiednią licencję, wyłącznie w zanurzeniu, na głębokościach nie niższych niż 80 metrów w okresie od maja do października. Z płytkich wód się ich nie wyławia ponieważ zniszczonoby rafę. Poniżej 50 m głębokości, populacje Corallium rubrum na ogół charakteryzują się dużymi i rzadkimi koloniami.

 

Tradycyjne sklepy z koralami w Alghero

 

Tradycyjne sklepy z koralami w Alghero - pamiątki z Alghero

 

 

TRADYCJA

Tradycja związana z wydobyciem i przetwórstwem koralowców na obszarze Alghero sięga czasów starożytnych. Mówi się bowiem, że już w czasach starożytnego Rzymu, a może nawet wcześniej, ten wspaniały skarb morza był używany do wyrobu biżuterii i przedmiotów ozdobnych. Z biegiem czasu jego rola w kulturze i lokalnym folklorze stawała się coraz bardziej istotna. Korali używano jako miary bogactwa damskich strojów ludowych, zdobionych koralowymi naszyjnikami. Przez stulecia prace stawały się coraz bardziej wyszukane i cenne. Z głęboko zakorzenionej tradycji rzemiosła do dziś w lokalnych pracowniach powstają prawdziwe dzieła sztuki.

 

Jakie pamiątki z Sardynii? W tradycyjnych sklepach w Alghero kupisz najlepsze korale

 

Tradycyjne sklepy z koralami w Alghero

 

 

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Korale z Alghero swoją intensywną barwą i piękno zawdzięczają długiej tradycji złotniczej. Po wyłowieniu koral obrabia się techniką grawerowania przez co uwidaczniają się najlepsze cechy koralowca. Staje się on prawdziwym drogocennym kamieniem, osadzonym we wspaniałych klejnotach o niepowtarzalnych kształtach i kolorach. Tradycyjne połączenie ze złotem, perłami czy diamentami sprawiają, że jest to ozdoba o ponadczasowym pięknie.

 

Korale z Sardynii

 

Biżuteria z czerwonych korali z Morza Śródziemnego

 

Naszyjnik z czerwonych korali z Alghero - lokalne produkty z Sardynii

 

 

W Alghero tradycyjne rzemiosło przetwórstwa koralowego utrzymuje niezmiennie najwyższy poziom doskonałości. Już w latach 50-tych ubiegłego stulecia w mieście powstała prestiżowa Szkoła Rzemiosła Koralowego, zajmująca się przygotowaniem i szkoleniem artystów. Aby utrwalać tradycję utworzono również Sekcją Koralową w Państwowym Instytucie Sztuki.

Ponieważ sardyński kurort chciał dzielić się wspaniałą i pełną pasji sztuką, utworzono w Alghero Muzeum Korali, mieszczące się w pięknej Villa Costantino. Można w nim podziwiać najbardziej znaczące i cenne dzieła, oraz odtworzyć historię, kulturę i legendy związane z cennym Czerwonym Złotem Alghero.

 

Muzeum Korali

adres: Via XX Settembre 8, Alghero

godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli – 10.30 – 13.00 | 17.00 – 21.00

wstęp: 5 €, dzieci do lat 14 wstęp wolny

 

Muzeum Korali w Alghero

 

Alghero Muzeum Korali

 

Muzeum Korali w Alghero

 

Pamiątki z Sardynii - Korale z Alghero

 

Naszyjniki z korali z Alghero

 

Czerwony koral z Sardynii

 

29 komentarzy

 1. Oglądałam Wasze fejsbukowe zajawki z Sardynii i muszę przyznać, że mocno mnie zainspirowały do szukania biletów lotnicznych w tamtym kierunku:) Przepiękna wyspa i taka kolorowa <3

 2. Bardzo ciekawy tekst. W Alghero nie byłam, ale koral czerwony też wydobywany jest na Sycylii w okolicach Trapani. Nie ma tak dużo sklepów z biżuterią jak na Twoich zdjęciach, ale za to w Muzeum Regionalnym jest całe piętro poświęcone wyrobom z tego materiału. Najbardziej podobały mi się szopki bożonarodzeniowe z figurkami z korala.

  1. Też mam tego typu wątpliwości. Sama z chęcią bym kupiła tego typu zawieszkę, ale nie nową, tylko w jakimś antykwariacie. Szkoda mi natury, a powstrzymać bym się nie mogła.
   Ps. Cudowne zdjęcia!

  2. Do niedawna zbiór C. rubrum był regulowany jedynie na poziomie krajowym. W 2011 r. i 2012 r. FAO-GFCM (Komisja ds. Rybołówstwa dla regionu Morza Śródziemnego) przyjęła wiążące zalecenia dla państw członkowskich, nakładające minimalne wymiary i ograniczenia głębokości. Niemniej jednak na Sardynii kompleksowy plan zarządzania istnieje już od 1989 roku. Plan nakłada dodatkowe i surowsze przepisy niż te nałożone przez GFCM, przy minimalnym rozmiarze połowu wynoszącym 10 mm podstawowej średnicy ( 7 mm dla GFCM) i głębokości na głębokość 80 m (50 m dla GFCM).

   Marcin Florek
 3. Pięknie wyglądają te korale:) Myślę, że taki naszyjnik lub bransoletka mogłaby być świetną pamiątką z wyjazdu na Sardynię i w chłodne zimowe wieczory przypominać o cudownym czasie tam spędzonym:)
  Pozdrawiam serdecznie!

 4. Hej! Bardzo przydatny wpis 🙂 A biżuteria jest zachwycająca. Niedługo wybieramy się własnie do Alghero i myślałam, żeby sprawić prezent w postaci biżuterii z korali mamie i siostrze – ale nie wiem jak z samolotem? Akurat wczoraj trafiłam na program, w którym podróżnym korale skonfiskowano (mimo legalnego zakupy). Ktoś pomoże? 🙂

  zuza
  1. Wiesz co ciężko mi to sobie wyobrazić żeby z lotnisku w Alghero ktoś miałby problem z przewiezieniem korali. To nie są jakieś korale niewiadomego pochodzenia z bazaru tylko biżuteria sprzedawana w certyfikowanych sklepach i pracowniach. Sami strzeliliby sobie w kolano bo taka informacja szybko rozniosłaby się w sieci i turyści przestaliby je kupować. My przywieźliśmy kilka bransoletek i nikt o nic nie pytał 🙂

 5. Piękne zdjęcia! Włochy to naprawdę piękny kraj, sporo gór i starych miast do zwiedzania… Mam nadzieję, że uda mi się zwiedzić chociaż niektóre najciekawsze miejsca w te wakacje ;)) Z włoch mam mydełko z starej włoskiej mydlarni Saponificio Varesino 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *