Miasteczko Portowe w Urazie – Aktywny wypoczynek nad Odrą

Miasteczko portowe w Urazie

 

Wyjątkowy mikroklimat polskich rzek sprawia, że wypoczynek nad ich brzegiem jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu zarówno bardzo aktywnie, jak i na zupełnym lenistwie. Zaledwie 18 km od Wrocławia znajduje się Port Uraz. Szczególne walory przyrodnicze tego miejsca sprawiają, że jest ono doskonałym miejscem do uprawiania różnych form wypoczynku.

 

Odra jest drugą rzeką Polski, zarówno pod względem długości jak i powierzchni dorzecza. Rzeka ma długość 854,3 km z czego 742 km w Polsce. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości po jej dopływie Warcie. Przepływa ona przez Czechy, Polskę i Niemcy. Wypływa w Górach Odrzańskich na terenie Czech na wysokości 634 m n.p.m., uchodzi do Roztoki Odrzańskiej, będącej zatoką Zalewu Szczecińskiego, w północno-zachodniej części Polski, przy północnej granicy miasta Police.

Na 275 kilometrze biegu Odry, pomiędzy Wrocławiem a Brzegiem Dolnym czeka na miłośników żeglarstwa i sportów wodnych malowniczo położona marina Port Uraz. Piękne położenie, cisza, spokój, a także sąsiedztwo Zalewu Prężyckiego stanowią o atrakcyjności tego wyjątkowego miejsca.

 

Miasteczko portowe w Urazie

Przystań jachtów w Urazie

Miasteczko portowe Marina w Urazie - atrakcje w okolicach Wrocławia

 

Uraz to niewielka wieś o miejskim charakterze zabudowy położona w województwie dolnośląskim, w gminie Oborniki Śląskie na prawym brzegu Odry. Na uwagę zasługuje znajdujący się tam kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła oraz ruiny XIV-wiecznego zamku, jednak największą atrakcją jest położona nad Odrą marina z przeprawą promową i wypożyczalnią sprzętu wodnego. W XIX w. działała tu stocznia budująca odrzańskie statki i barki, od lat 50. XX w. port przeładunkowy kruszywa.

 

Uraz - wieś nad Odrą

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Urazie

 

Przystań – miejsce odpowiednio przystosowane do przybijania, cumowania i postoju jachtów i innych niewielkich jednostek pływających. Wyznacza się je w osłoniętych miejscach: brzegi rzek, jeziora … Większym odpowiednikiem przystani jest marina, port jachtowy.

Na miejscu działa tawerna serwująca smażone ryby oraz zupę rybną, hostel i domki. Można również przyjechać ze swoim campingiem lub namiotem i zamieszkać w Porcie. Dodatkową atrakcją przystani są imprezy plenerowe, wodne imprezy sportowe, koncerty szantowe oraz piknik Żeglarski.

 

Marina i hotel w Urazie

Port Uraz - Smażalnia - Co można zjeść na przystani w Urazie?

Bliźniaki w podróży - przystań w Urazie

 

REJSY PO ODRZE

Niewątpliwą atrakcją turystyczną są rejsy po Odrze, podczas których można zrelaksować się i podziwiać piękny krajobraz rzeki. Dwa lata temu mieliśmy okazję odbyć taki rejs, tym razem jednak mieliśmy mniej szczęścia. Ponieważ zbierało się na burzę musieliśmy odpuścić sobie rejs.

Rejs statkiem to doskonała okazja do oderwania się od codziennego pędu i zgiełku miasta. Z pokładu statku wycieczkowego można podziwiać „dziką” Odrę. W mieście koryto rzeki jest uregulowane, przez co traci swój naturalny charakter, tu możemy zobaczyć Odrę bez większej ingerencji ludzkiej ręki. Malownicze brzegi, w niektórych miejscach bagniste, w innych trawiaste lub zalesione, są ostoją wielu gatunków ptaków.

 

 Rejs statkiem po Odrze w Urazie

Rejs statkiem po Odrze w Urazie koło Brzegu Dolnego - ruiny średniowiecznego zamku w Urazie

przystań i kajaki w Urazie

Wypożyczalnia kajaków i łódek w Urazie

Port Uraz

Marina Port Uraz - wypożyczalnia sprzętu wodnego, smażalnia, noclegi

Hania poznaje świat - podróże z dziećmi. Port Uraz

Marina Port Uraz - wypożyczalnia sprzętu wodnego, smażalnia, noclegi

 

Na dzieci czeka plac zabaw z łodzią piracką, w sam raz na letnie zabawy dla małych piratów. Można również rozegrać plenerowy pojedynek na olbrzymiej szachownicy.

 

Plac zabaw w Porcie Uraz

Plac zabaw na przystani w Urazie

Gra w szachy w Porcie Uraz

Plac zabaw dla dzieci w Porcie w Urazie

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd

Uraz leży około 20 km na północny zachód od Wrocławia, przy drodze prowadzącej do Brzegu Dolnego i Lubiąża, 6 km od Brzegu Dolnego i 6 km Obornik Śląskich. Marina znajduje się tuż przy głównej drodze. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking.

 

 

 

Wypożyczalnia sprzętu wodnego

Odra i Zalew Prężycki stwarzają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. W porcie można wypożyczyć sprzęt pływający taki jak kajaki, żaglówki, łodzie wiosłowe, motorowe, czy rowery wodne.

Kajak                                                    1 godzina        –   12 zł

Łódź żaglowa Omega                 1 godzina        –   25 zł

Łódź żaglowa Omega                 1 doba              –   120 zł

Łódź żaglowa Junior                   1 godzina        –   20 zł

Łódź motorowa Worker           1 godzina        –   65 zł

Łódź motorowa Galar                1 godzina        –   90 zł

Rower wodny mały                     1 godzina        –   20 zł

Rower wodny duży                     1 godzina        –   30 zł

 

Wyporzyczalnia kajaków, łódek i sprzętu wodnego w Urazie

 

Przeprawa promowa

W sezonie letnim działa przeprawa promowa na drugi brzeg, czyli Zalew Prężycki z wieloma plażami. Prom zabiera do 12 osób i płynie 15 minut.

 

Przeprawa promowa w Porcie w Urazie

Prom przez Odrę w Urazie

 

Przystań w Urazie to ciekawa propozycja  spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu z dala od zatłoczonych ulic i zadymionych miast. To miejsce pozwalające na aktywny rodzinny wypoczynek na łonie przyrody.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami dotyczącymi Miasteczka Portowego w Urazie – obserwuj oficjalny fanpage.

 

 

POWIĄZANE WPISY

This article has 10 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *