Broumov - Perła baroku na Pograniczu Kłodzkim - atrakcje turystyczne

Broumov - czeskie miasteczko z historycznym centrum i Klasztorem Benedyktynów.

Są miasta, które ciężko znaleźć w przewodnikach turystycznych, lub zamieszczane są o nich wyłącznie podstawowe wzmianki, przez co wiele osób po prostu nie wie, co jest w nich interesującego i wartego uwagi. Wielka szkoda, bo nie brakuje mało znanych miejsc, które mają wiele do zaoferowania.

Tuż za polską granicą, w kraju hradeckim, nieco na uboczu głównych tras i szlaków turystycznych znajduje się Broumov. Choć na pierwszy rzut oka to niepozorne, czeskie miasteczko sprawia wrażenie małego i raczej nudnawego, kryje ono jednak bogatą historię i liczne zabytki kultury, z historycznym centrum na skalnym urwisku i Klasztorem Benedyktynów na czele.

Miasteczko zostało założone w 1171 roku nad rzeką Ścinawa (Stěnava), w Sudetach Środkowych, jako osada na trasie prowadzącej do Kłodzka. Początki miasta związane były z działalnością najstarszego męskiego zakonu w Czechach – zakonu benedyktynów z praskiego Břevnova. Po roku 1300 utworzono tu probostwo, a w miejscu ufortyfikowanego zamku gotyckiego zaczęto budowę klasztoru benedyktynów.

Do tej pory zachowały się resztki murów miejskich i parkanów. Jednym z głównych zabytków miasta jest budynek starego ratusza wybudowany za zgodą opata w 1419 roku. Już od połowy XIII wieku mieścił się w nim dom wójta.

Znajdująca się centralnym punkcie rynku kolumna maryjna pochodzi z 1706 roku, a na jej szczycie znajduje się figura Madonny z Dzieciątkiem. Autorem rzeźbiarskich ozdób jest Jan Brokof. Podobno Broumowscy mieszczanie skarżyli się, że rzeźba Maryi Panny Brokofa jest zwrócona przodem strony klasztoru, a tyłem do miasta, mimo że jest to przecież dar Opata dla Broumowa.

Broumov - atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca w Czechach, Czechy, Klasztor w Broumovie,

Broumov - atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca w Czechach. Broumov to miasto partnerskie Nowej Rudy położone tuż za przejściem granicznym w Tłumaczowie.

Kolumna Maryjna w Broumovie - atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca w Czechach, Czechy, Klasztor w Broumovie,

Rynek w Broumovie - atrakcje turystyczne Broumova, zabytki czeskich miast, ciekawe miejsca w Czechach, Czechy, Klasztor w Broumovie,

Co warto zobzczyć w Czechach, Rynek i Klasztor w Broumovie to atrakcje turystyczne pogranicza Kłodzkiego

Wielkie podróże małych odkrywców - bliźniaki w podróży - blog o podróżach z dziećmi

Wielkie podróże małych odkrywców - bliźniaki w podróży - blog o podróżach z dziećmi


Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Broumovie i jego wizytówką jest bez wątpienia klasztor Benedyktynów. Klasztor z pierwotnie gotycką świątynią pod wezwaniem św. Wojciecha został wzniesiony, na miejscu twierdzy, w pierwszej połowie XIV wieku. W XVIII wieku przebudowano go w stylu szczytowego baroku wg projektu wybitnych architektów barokowych Krzysztofa i jego syna Kiliana Ignacego Dientzenhoferów. Jego rola wzrosła znacząco przede wszystkim w okresie wojen husyckich. Obecnie w klasztorze nie ma ani jednego zakonnika ze zgromadzenia benedyktynów.

Dla zwiedzających dostępne są zabytkowe wnętrza, biblioteka, refektarz, kościół klasztorny z obrazami V. Reinera i kopią słynnego Całunu Turyńskiego, oraz ogród klasztorny.

Klasztorna biblioteka jest jedną z najlepiej zachowanych w Czechach i zawiera około 17000 woluminów. W kościele klasztornym znajduje się zabytkowa kopia Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Płótno to znaleziono w 1999 roku w kościele klasztornym nad kaplicą Świętego Krzyża, zamknięte w drewnianej skrzyni ze złoconą sztukaterią w kształcie wieńca i napisem Sancta Sindon. Na całym świecie znajduje się około 40 takich kopii, ale tylko ta jedna w Europie Środkowej.

Kolejnym cennym eksponatem są 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w mieście Vamberk. Najstarsze mumie pochodzą z XVII wieku. Są to przede wszystkim mumie mieszczan, księży, organistów i innych ważnych osobistości z miasta Vamberk. Na pierwszym piętrze skrzydła opackiego klasztoru mieści się Muzeum Broumovska ze znakomitą kolekcją przedmiotów artystycznych z okresu gotyku, renesansu i baroku, kolekcją broni, szopek, tarcz strzelniczych, broumovskich strojów ludowych, eksponatów kultury ludowej i mieszczańskiej XIX wieku.

Ogród klasztorny założono około 1676 roku w czasie rządów Opata Santoriusa. W przedniej części wybudowano ozdobny ogród tarasowy we włoskim barokowym stylu, z barokową fontanną. Ogród zostało otwarte dla publiczności w 2006 roku i od tego czasu odbywają się w nim imprezy kulturalne i sportowe, służy też jako miejsce wypoczynku i spotkań.

Klasztor w Broumovie to atrakcja turystyczna pogranicza Kłodzkiego

Klasztor w Broumovie mieście partnerskim Nowej Rudy.

Klasztor w Broumovie mieście partnerskim Nowej Rudy w Kotlinie Kłodzkiej.

Klasztor w Broumovie to atrakcja tutystyczna Czech. Główne zabytki sakralne Czech.

Klasztor w Broumovie. Dojazd do Broumova z Polski. Informacje praktyczne

Klasztor w Broumovie to atrakcja turystyczna pogranicza Kłodzkiego

Atrakcje dla dzieci w Czechach

Klasztor w Broumovie to atrakcja turystyczna pogranicza Kłodzkiego

Klasztor w Broumovie to atrakcja turystyczna Czech i Pogranicza Kłodzkiego

Klasztor w Broumovie i rynek w Broumovie.

Czeskie miasto partnerskie Nowej Rudy - Broumov

Czeskie miasto partnerskie Nowej Rudy - Broumov - atrakcje turystyczne

Czeskie miasto partnerskie Nowej Rudy - Broumov - co warto zobaczyć w Broumovie?

Czeskie miasta na podraniczu - Broumov - co warto zobaczyć w Czechach z dziećmi?

Czeskie miasto partnerskie Nowej Rudy - Broumov - co warto zobaczyć w Broumovie?

Broumov - czeskie miasteczko z historycznym centrum i Klasztorem Benedyktynów.

Broumov - czeskie miasteczko z historycznym centrum i Klasztorem Benedyktynów.


W Broumovie znajduje się również Browar Broumov (Pivovar Broumov) z 1348 roku. To jeden z najstarszych browarów w tej części Europy. Ważone w nim piwo Opat nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru – zakonu benedyktynów.

Browar Broumov (Pivovar Broumov) - czeskie piwo, piwo Opat - historia, rodzaje


Z Broumova prowadzi kilka tras turystycznych w Broumovskie Ściany (Broumovské stěny) i Góry Suche (Javoří hory). W okolicy miasta znajduje się wiele innych godnych uwagi zabytków i ciekawostek przyrodniczych, możliwości uprawiania turystyki, w tym także rowerowej. Przez Broumov przechodzi oznaczona trasa rowerowa nr 4020 (rejon Góry Stołowe, Stolové hory).


Komentarze

 1. Piękne miejsce z piękną historią. I wygląda na zupełnie...puste. Czy tam nie było innych turystów?
  Dziwi mnie to pewnie dlatego, że w Londynie, który my odkrywamy obecnie z dziećmi, zawsze jest mnóstwo ludzi i wszechobecny tłok. Nie mówiąc już o kolejkach, tak upodobanych przez londyńczyków. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc nie miałam pojęcia, że tak blisko granicy jest tak śliczne miasteczko. Czechy, jak i Słowacja są szalenie różnorodne i warto odkrywać także naszych południowych sąsiadów. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takiego typu miasteczka i te odwiedzę na pewno. Bez natlok ludzi, gdzie mozna odpoczac i przy okazji pozwiedzac.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam odwiedzić te miasteczko przy okazji zeszłorocznej majówki w Kotlinie Kłodzkiej i już żałuję, że nie dojechałam. Ślicznie tam jest, może w tym roku się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo piękne miejsce. Kto by pomyslal, że bywając co oku w tych okolicach nadal nie znam tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Już od jakiegoś czasu się wybieramy i - jak to bywa - wybrać się nie możemy. A tu, patrząc po zdjęciach, nie ma na co czekać, bo to naprawdę perełka. No i zawsze po drodze można na jakieś spacerek na szlak wyskoczyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak tam pięknie ! Koniecznie musimy tam z rodzinką pojechać w te wakacje <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale bajkowy rynek. Miasteczko nieco kojarzy mi się z Zamościem, nieco z Łańcutem. Piękne miejsce na wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. super, browar rzemielśniczy bajka:) pochodzę z ziemi kłodzkiej a nigdy nie byłam w Broumov, namówione:0

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdjęcia są piękne! Miasto wydaje się tak ciekawe! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Urocze miasteczko i wygląda jakby tego dnia było całe dla Was :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubie czytac o takich miejsach; sa blisko nas, a prawie w ogole o nich sie nie mowi. Chetnie odwiedze kiedys to spokojne miasteczko, zdjecia sa przepiekne !

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie byłam nigdy w Czechach tzn. byłam tuż za granicą w najbliższym spożywczaku po czekoladę ;) Podziwiam za podróżowanie i zwiedzanie, ja lubię tylko podróżować bez oglądania zabytków itp. Życzę powodzenia i pięknych miejsc do odwiedzania :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pomysł jak znalazł na szybki wypad rodzinny w te wakacje, urocze miejsca trzeba kolekcjonować zwiedzaniem. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 15. Odkąd mieszkam na południu Włoch z zupełnie innymi krajobrazami to takie miasteczka stały się dla mnie przeurocze :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Biblioteka! Przez nią wpisuję to miejsce na listę "do zobaczenia". Można wejść tak z ulicy, czy trzeba się umawiać z zakonnikami? Różnie to bywa z bibliotekami z cennymi kolekcjami...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istnieje kilka tras zwiedzania klasztoru, a biblioteka jest częścią większości z nich. Nie ma więc problemu ze zwiedzaniem.
   Ciekawostką jest, że w broumovskim klasztorze przez ponad 200 lat znajdował się jeden z najważniejszych średniowiecznych rękopisów pochodzenie czeskiego - Codex Gigas, nazywany również Biblią diabła. Księga ważąca 75 kg i mierząca niemalże metr wysokości powstała prawdopodobnie na początku XIII wieku. W 1648 roku Codex Gigas został wywieziony jako łup wojenny do Szwecji.

   Usuń
 17. Wspaniale, że podróżujecie z dziećmi, będą miały wspaniałe dzieciństwo!

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo klimatyczne miasteczko :). Z piękna historią. Czesi podczas drugiej wojny światowej szybko skapitulowali I stąd mają tyle pięknych zabytków. U nas wiadomo ....... wiele zabytków zniszczono. My z mężem kochamy zamki I czas ruszyć na Czeską ziemię.

  OdpowiedzUsuń
 19. Super wycieczka. Muszę się tam kiedyś wybrać ze swoją rodziną i oczywiście z aparatem :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Na zdjęciach wygląda super :) i jaką piękną pogodę mieliście, ostatnio ciężko trafić na takie słoneczne dni ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Perełka! Świetne, niebanalnie miejsce do odwiedzenia. Jeśli mowa o Czechach, to każdy tylko Praga....Praga...a tu proszę... taka niespodzianka! :)

  OdpowiedzUsuń
 22. mam dziadków w Kłodzku, ale o tej miejscowości nigdy mi nie wspominali.

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetna relacja i zdjęcia. :) Z przyjemnością przeczytałam. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.