środa, 11 stycznia 2017

Londyn w 1 dzień - Top 10 atrakcji turystycznych

  

W ostatnich latach przybywa coraz więcej miłośników tzw. city break’ów. Krótki weekendowy, czy nawet jednodniowy wypad, pozwala oderwać się od codzienności i naładować akumulatory. Z dobrym planem, przy odpowiedniej mobilizacji można w tak krótkim czasie zrobić i zobaczyć więcej niż mogłoby się wydawać. 

Londyn to miasto w którym zderzają się dwa światy — nowoczesności i wielowiekowej tradycji. Prawdopodobnie znajduje się tu więcej zabytków niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie. Każdego roku ponad 17 milionów turystów przyjeżdża do Londynu, aby podziwiać to wyjątkowe miasto.

 

Londyn w jeden dzień? Czemu nie!

 

To z pewnością za mało, żeby dobrze poznać brytyjską stolicę, ale wystarczająco dużo, aby zobaczyć najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne, takie jak Opactwo Westminsterskie, London Eye czy Pałac Buckingham.

Jeśli planujesz zatrzymać się w Londynie na dłużej to na HotelsCombined znajdziesz noclegi w najlepszych cenach.
 

docs.google.com/uc?export=download&id=0B-8tU1QJlln3OERldmx3d1k1c00

Kiedy w 2006 roku pierwszy raz przylecieliśmy do Londynu miasto od razu nas zauroczyło. Od tego czasu co kilka lat wracamy tam z wielkim sentymentem. Ostatnim razem odwiedziliśmy Londyn już z Hanią. Choć docelowo lecieliśmy do Canterbury w hrabstwie Kent, to nie mogliśmy odpuścić sobie odwiedzenia Londynu. 
Jeden dzień przeznaczyliśmy na Greenwich (relacja tutaj) i jeden na całodzienny spacer po historycznym centrum Londynu. W ciągu tego dnia spokojnie odwiedziliśmy główne atrakcje miasta i to z naszą wtedy niespełna trzyletnią córką.
Za punkt wyjścia obraliśmy Dworzec Victoria (Victoria Station) ponieważ jest on dobrze skomunikowany z lotniskami i znajduje się nieopodal głównych atrakcji turystycznych w obrębie centrum miasta.


Stąd w kilka minut ulicą Victoria Street doszliśmy w okolice Parliament Square.


Gdy zbliżaliśmy się w okolice Parliament Square Hania od razu rozpoznała znajdującą się po drugiej stronie placu tarczę Big Bena znaną doskonale z bajki o Piotrusiu Panie. Po prawej stronie znajduje się numer 1 na naszej mapie - Opactwo Westminsterskie.
1. Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey)

Opactwo Westminsterskie jest jedną z najpopularniejszych, jak i najliczniej odwiedzanych atrakcji w Londynie. To najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w Londynie świątynia anglikańska.
Została ona zbudowana na polecenie Edwarda Wyznawcy w XI wieku. Od tamtej pory odgrywała kluczową rolę w historii Anglii na przestrzeni wieków. Od chwili jej konsekracji w 1065, opactwo jest miejscem uroczystości koronacyjnych i wiecznego spoczynku najznamienitszych postaci ostatniego tysiąclecia kraju.
28 grudnia 2015 Opactwo Westminsterskie obchodziło swoje 950-lecie.2. Pałac Westminsterski (Palace of Westminster, Houses of Parliament)


Pałac Westminsterski to miejsce obrad dwóch izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa. Stoi on na miejscu XI-wiecznego pałacu Edwarda Wyznawcy. Obecny kształt całego pałacu to wynik odbudowy z XIX wieku, gdy cały budynek został wykonany w stylu neogotyckim pod kierunkiem architekta Charlesa Barry’ego. Pałac ma ponad 1000 pomieszczeń, z których najważniejszymi są sale Izby Lordów i Izby Gmin. Jest on miejscem ważnych ceremonii państwowych.
Z trzech wież górujących na budynkiem Pałacu Westminster najbardziej znana jest zegarowa. Jej nazwa pochodzi od największego dzwonu na tejże wieży - Big Bena, ważącego ponad 13,5 tony. Zegar jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii - średnica każdej tarczy wynosi 7,5 m. 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower w dla uhonorowania 60-letniego panowania królowej Elżbiety II.Warto przejść przez Most Westminsterski (Westminster Bridge) aby z drugiej strony Tamizy zobaczyć Pałac Westminsterski w całej okazałości. Po tej stronie Tamizy znajdują się kolejne atrakcje Londynu na naszej trasie – London Eye oraz Aquarium.

3. London Eye

London Eye to wysoki na 150 metrów diabelski młyn, obracający się z gracją nad Tamizą. Kiedy został zbudowany w 1999 roku, był on najwyższym diabelskim młynem na świecie. Przejażdżka jedną z 32 gondoli trwa około 30 minut i zapewnia wspaniały widok na miasto.
4. Aquarium

Tuż obok London Eye w zabytkowym budynku County Hall znajduje się Akwarium. Można udać się tu w fascynującą podróż do głębi oceanu, odkrywając magiczny podwodny świat pełen niezwykłych morskich stworzeń.

Po powrocie przez Most Westminsterski na Pariament Square kierujemy się w prawo ulicą Whitehall w stronę Trafalgar Square. Po drodze przechodzimy obok najsłynniejszego adresu w Londynie - 10 Downing Street, oraz placu defilad - Horse Guards Parade.
 

5. 10 Downing Street


Za wysoką metalową bramą pod adresem 10 Downing Street znajduje się biuro i rezydencja brytyjskiego premiera oraz siedziba Rządu Jej Królewskiej Mości.

6. Plac defilad (Horse Guards Parade)


Horse Guards Parade to największy plac defilad w centralnym Londynie. Dawniej odbywały się tutaj turnieje rycerskie, dziś jest to miejsce, w którym obywają się uroczyste zmiany warty, oraz obchodzone są oficjalne urodziny królowej podczas ceremonii Trooping the Colour. Wejścia przez bramę od strony Whitehall tradycyjnie strzegą żołnierze na koniach.


Po paru chwilach dochodzimy do wielkiego placu - Trafalgar Square.
 

7.Trafalgar Square


Trafalgar Square to prawdziwy symbol narodowej dumy i potęgi militarnej Wielkiej Brytanii. To serce miasta, miejsce spotkań i zgromadzeń. Nad placem góruje 52 metrowa kolumna upamiętniająca admirała lorda Horatio Nelsona. W 1805 roku pokonał on pod Trafalgarem flotę Napoleona, zapewniając swojemu krajowi dominację na morzu. Kolumna otoczona jest przez fontanny zaprojektowane przez Sir Edwina Lutyens'a w latach 1937 i 1939 i strzeżona przez cztery monumentalne lwy z brązu dłuta Sir Edwina Landseer'a.
8. Muzeum National Gallery


Na północnej stronie placu znajduje się Muzeum National Gallery z imponującą kolekcję obrazów z lat 1250–1900. Można podziwiać tu dzieła najznakomitszych na świecie artystów, w tym Rubensa, Vermeera, van Gogha, Tycjana, Leonardo da Vinci, Michała Anioła, Renoira czy Claude'a Moneta. Z Trafalgar Square udajemy się w stronę Pałacu Buckingham przez biurowiec będący jednocześnie bramą - Admiralty Arch za którym biegnie reprezentacyjna droga The Mall – łącząca Trafalgar Square z Pałacem Buckingham. Jej powierzchnia ma kolor czerwony, przez co przypomina wielki czerwony dywan.
Na lewo od The Mall znajduje się wspaniały, spokojny i malowniczy park - St. James Park. Spacer parkiem wzdłuż jeziora, jest najlepszym sposobem, na dotarcie do Pałacu Buckingham.


9. St. James Park


St. James Park to uroczy park otoczony najbardziej znanymi atrakcjami Londynu, rozciągający się od Pałacu Buckingham do Horse Guards Parade. To najstarszy i zarazem najmniejszy z londyńskich parków królewskich, zbudowany przez Henryka VIII w 1536 roku. To dobre miejsce aby odpocząć na ławce w parku.
Park jest domem dla czapli, pelikanów, mew, gęsi i kaczek, dlatego warto
mieć ze sobą chleb dla ptaków i orzechy dla wiewiórek. 

 

10. Pałac Buckingham (Buckingham Palace)


Pałac Buckingham jest znakiem rozpoznawczym stolicy Wielkiej Brytanii. Został on wybudowany w 1703 jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. W roku 1761 król Wielkiej Brytanii Jerzy III wszedł w posiadanie pałacu, który przekształcono w jego rezydencję prywatną. W ciągu kolejnych 75 lat, pałac wielokrotnie rozbudowywano. Oficjalnie w 1837 r. stał się on siedzibą brytyjskich monarchów – z chwilą akcesji królowej Wiktorii.
To największy pałac pełniący rolę rezydencji brytyjskich monarchów. Buckingham jest siedzibą królowej, w której odbywają się uroczystości państwowe i oficjalne spotkania. Na placu przed pałacem od 1913 roku znajduje się pomnik królowej Wiktorii (Queen Victoria Memorial).
3 komentarze :

 1. Super poradnik. Czegoś takiego szukałam. Dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. No naprawde poradnik jest naprawde bardzo interesujacy.
  Ostatnio miałam problem z podziałem majątku, ale na szczęście mój adwokat raz dwa uporał się ze wszystkim.
  Dlatego dopiero teraz odwiedzam bloga, no ale zaczynam nadrabiać pominięte artykuły.

  OdpowiedzUsuń
 3. Imponujące osiągnięcie - zwiedzić tak dużo w ciągu jednego dnia w Londynie i to z trzylatką. Jeśli następnym razem będziecie mieć więcej czasu na to miasto, to mogę Wam polecić kilka ciekawych atrakcji dla dzieci w Londynie!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.

Jestem na...

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.