poniedziałek, 19 grudnia 2016

Aarhus - Najmniejsza metropolia świata


Dania jest uważana za najszczęśliwszy kraj na świecie. Kluczem do szczęścia Duńczyków jest coś, co nazywają hygge. Słowo to nie ma ono odpowiednika w języku polskim. Określa ono filozofię życia. Hygge oznacza umiejętność cieszenia się życiem, poczucie komfortu i zadowolenia, czerpanie radości z drobnych rzeczy, z obecności bliskich osób, relaksu w miłej atmosferze.

Miastem idealnie pasującym do filozofii Hygge jest położone na wschodnim wybrzeżu półwyspu Jutlandii - Aarhus. Jest to drugie co do wielkości miasto w Danii, które pomimo swojej wielkości zachwyca kameralnością. Nie bez powodu nazywane jest najmniejszą metropolią świata. To urocze miasto uniwersyteckie założone około 1200 lat temu przez Wikingów dziś jest ważnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym i kulturalnym Jutlandii. Po rzece Aarhus pływały niegdyś łodzie Wikingów, dziś spotykają się tu zarówno turyści jak i miejscowa ludność.

Aarhus to miasto o wielu twarzach. Z jednej strony to bardzo dynamiczne miasto w którym żyje i studiuje wielu młodych ludzi z drugiej strony bardzo kameralne a jego spokój przyciąga odwiedzających. Można tu odpocząć i złapać oddech

Miasto jest uważane za kulturalną stolicę Danii, a w 2017 roku nosi dumne miano Europejskiej Stolicy Kultury. Szczególnie w tym czasie warto odwiedzić Aarhus. Hotel w bardzo przystępnej cenie można znaleźć na HotelsCombined.

Co roku pod koniec lata w centrum miasta odbywa się wielki festiwal przyciągający ludzi z całego kraju.

Symbolem Aarhus jest położone w centrum miasta Muzeum Sztuki Współczesnej ARoS, posiadające dwie gwiazdki w przewodniku turystycznym Michelin. To największe muzeum sztuki w północnej Europie.

Wizyta w Aarhus nie byłaby kompletna bez zwiedzenia ARoS. Muzeum jest mieszanką tradycji i nowoczesności. Wysokie na dziesięć pięter ARoS wznosi się dumnie wysoko ponad miastem. Na dziesięciu piętrach znajduje się około 1100 obrazów, 400 rzeźb i instalacji, 200 materiałów wideo, a także ponad 7000 rysunków, zdjęć i grafik. W ARoS znajduje się najefektowniejszy punkt widokowy w całej Danii i zarazem instalacja artystyczna „Your rainbow panorama”. Spacerując w 150 metrowej tęczy można podziwiać wspaniałą panoramę Aarhus.
 Kolejną atrakcją i miejscem które po prostu trzeba odwiedzić w Aarhus jest Den Gamle By będące na liście 1000 największych atrakcji turystycznych świata. Co roku przybywa tu ponad 3 miliony turystów. Jest to żywy obraz codziennego życia Duńczyków XIX i XX stulecia. Den Gamle By to nie jest zwykły skansen czy muzeum. To pełne historii i uroku miejsce, w którym można spotkać ludzi z przeszłości, zobaczyć ich mieszkania, poczuć zapach ogrodów odbywając podróż po wielu wystawach.
 


W Aarhus znajduje się również największa katedra w Danii z ok. 1200 roku, modernistyczny ratusz oraz przepiękny teatr.


Warto także odwiedzić wspaniałą przystań jachtową.
Mieliśmy szczęście i trafiliśmy na wystawę rzeźb z piasku. Coś wspaniałego!Morze, rozległe tereny zielone i parki są idealne do spacerów z dziećmi.


  
Spacer po Aarhus po zachodzie słońca to prawdziwa przyjemność.


2 komentarze :

  1. Chciałem tam zaprosić żonę z okazji rocznicy, mógłbyś polecić jakieś interesujące miejsce ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że to świetne miejsce na rocznicę. Centrum Aarhus nie jest duże i warto pospacerować bez specjalnego planu. Można zagubić się tam na długie godziny, spacerując malowniczymi alejkami. Szczególnie klimatycznie jest przy rzece przepływającej przez centrum - mnóstwo mostków, kawiarenek i barów. Koniecznie trzeba wybrać się też do przystani jachtowej. Jeśli chodzi o typowe atrakcje turystyczne to zdecydowanie polecam Den Gamle By i ARoS - tu znajdziesz więcej informacji: http://www.photo-travel.pl/search/label/Dania

      Usuń

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.

Jestem na...

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.