czwartek, 20 października 2016

Szwajcaria Saksońska cz.1 - Königstein

 

Szwajcaria Saksońska nie jest częścią Szwajcarii, ale leży na terytorium Niemiec, na południe od stolicy kraju związkowego Saksonii - Drezna. Jest to nazwa niemieckiej części Gór Elbe (druga część leży w Czechach i nazywa się Czeską Szwajcarią). Szwajcaria Saksońska jest zatem najbardziej południowo-wschodnią częścią Niemiec, tuż przy granicy z Czechami. Region ten swoją nazwę zawdzięcza dwóm szwajcarskim artystom mieszkającym w Dreźnie, którzy w XVIII wieku rozpoczęli nazywać go Szwajcarią Saksońską, ponieważ krajobraz przypominał im rodzinną Szwajcarię.


To jeden z najbardziej spektakularnych europejskich krajobrazów z osobliwymi formacjami skalnymi i potężnymi górami stołowymi, okalającymi dolinę Łaby. Obszar Łabskich piaskowców ciągnie się po obu stronach Łaby aż do Pirny. Jest to jeden z najliczniej odwiedzanych regionów w Niemczech.

Co można zrobić w Saksońskiej Szwajcarii? Udać się na wycieczkę. W Szwajcarii Saksońskiej istnieje ponad 1200 km wyznaczonych szlaków turystycznych. Ale jeśli nie masz ochoty na piesze wędrówki, jest tu również wiele tras rowerowych oraz mnóstwo miejsc w których można się wspinać. Jeśli chcesz tylko zobaczyć słynny most Bastei można łatwo dostać się tam samochodem.

Saksonia to także kraina renesansowych pałaców, średniowiecznych klasztorów i zamków, wspaniałych barokowych budowli, rozległych parków i romantycznych ogrodów.


Twierdza Königstein



Jedną z gór stołowych Szwajcarii Saksońskiej jest „skała królewska", czyli Königstein. Na jej górze znajduje się imponująca twierdza górska o tej samej nazwie z porywającym widokiem, leżąca na obszarze prawie 13 boisk piłkarskich, górująca nad Doliną Łaby. Twierdza Königstein jest unikalnym zabytkiem na skalę europejską. To bardzo popularne miejscem wycieczek - rocznie odwiedza ją blisko 600.000 turystów!



W okolicę twierdzy można dojechać samochodem. Ok. 2 kilometry za miejscowością Königstein jadąc w kierunku Pirny należy skręcić lewo w kierunku twierdzy. Tu znajduje się duży, wielopoziomowy parking z którego można dojść to twierdzy spacerkiem w ok.15 min. Alternatywą dla pieszej wędrówki, szczególnie dla osób z dziećmi, jest pociąg turystyczny "Festungsexpress" kursujący co kilkanaście minut pomiędzy parkingiem a twierdzą. Parking przy twierdzy jest przeznaczony dla wycieczek zorganizowanych (autokarów) i dla osób niepełnosprawnych.





Twierdza jest mieszanką późnego gotyku, renesansu, baroku i 19-wiecznej architektury. Znajduje się na niej ponad 50 imponujących budowli, rozległe tereny zielone a także wystawy poświęcone historii twierdzy.

Historia Twierdzy Königstein sięga co najmniej początku XIII wieku, ale do jej prawdziwego znaczenia doszło dopiero wtedy, gdy stała się częścią Marchii Miśnieńskiej. W 1459 roku rejon ten został prawnie wcielony do Saksonii. Pod kontrolą Saksów została rozbudowywana w masywną twierdzę, która nigdy nie została zdobyta. Twierdza przez wiele stuleci pełniła także funkcję więzienia. Zachowany spis więźniów z lat 1591-1922 zawiera prawie 1000 nazwisk, wśród nich wiele znanych osób, jak chociażby Johann Friedrich Böttger - wynalazca europejskiej porcelany. Również polscy książęta Jakub i Konstanty Sobiescy są na niej odnotowani. Podczas drugiej wojny światowej na twierdzy Königstein utworzono obóz jeńców wojennych Oflag IV B.

Na zwiedzanie twierdzy trzeba zarezerwować ok. 3-4 godzin, ale warto spędzić tam więcej czasu aby podziwiać piękne widoki. Spacerując wzdłuż murów warownych o łącznej długości 2,2 km rozkoszować się można fascynującym widokiem na Szwajcarię Saksońską. Przy pięknej pogodzie widok sięga do Drezna, a także Rudaw i Czech.

Zakupiony bilet (10 euro za osobę) upoważnia do wejścia do wszystkich obiektów udostępnionych zwiedzającym na terenie twierdzy. Na mury można dostać się na piechotę albo panoramiczną windą (w sezonie letnim).
Większość terenu przystosowana została dla osób niepełnosprawnych.

M
iejsce jest także przyjazne dzieciom - specjalnie dla nich przygotowana została zabawa "Wielka twierdza dla małych odkrywców", w której dzieci otrzymują mapkę i muszą rozglądać się dokładnie po terenie twierdzy aby odnaleźć wszystkie motywy ze zdjęć i móc uzupełnić brakujące litery w nazwach odpowiednich budynków.



 

















































2 komentarze :

  1. Polecam – Szwajcaria Saksońska jest czarująca! Szczególnie podobał mi się ten kamienny most w Bastei.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda. O Bastei będzie kolejny post. Zapraszam do śledzenia bloga.

      Usuń

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.

Jestem na...

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.