Azure Window i Fungus Rock


Na Malcie po zachodniej stronie wyspy Gozo morze bardzo często bywa niespokojne. Jego gigantyczną siłę widać po ukształtowaniu linii brzegowej.

Azure Window (Lazurowe okno) to charakterystyczny łuk skalny nad morzem w pobliżu miejscowości Dwejra powstały w wyniku zapadnięcia się jaskiń. Nieustanny napór fal i silny wiatr wyżłobił w skałach ogromne okno. Niestety ta sama siła, która stworzyła to fascynujące dzieło w ciągu kilku lat może doprowadzić do jego unicestwienia. Widok tej monumentalnej formacji skalnej wynurzającej się z lazurowej wody jest ekscytujący. Na 

Gozo bez problemu można dopłynąć promem z terminala w Cirkewwa na Malcie do miejscowości Mgarr. Bilet kupuje się na terminalu w Mgarr w drodze powrotnej. Koszt to 4,65 euro za bilet w obie strony. Do Azure Window można dojechać korzystając z transportu publicznego – autobus nr 311 z Victorii lub autobusami wycieczkowymi, tzw. Hop On – Hop Off. My zdecydowaliśmy się na taką właśnie opcję chociaż mieliśmy bilety 7 dniowe przejazdówki – Explore Card. Dzięki temu dużo szybciej dotarliśmy do Azure Window a poza tym zjeździliśmy naprawdę kawał wyspy.

Kąpiel wśród skał w krystalicznie czystej, lazurowej wodzie - bezcenne!
Tuż obok Azure Window z fal wynurza się kolejna ciekawa formacja skalnaFungus Rock. Jak głosi legenda rosły na niej grzyby, które maiły zdolność leczenia ran. Joannici strzegli jej jak największego skarbu. Wstęp na skałę był zarezerwowany tylko dla rycerzy zakonnych. Innym za próbę wejścia na skałę groziła kara śmierci.
Za 4 euro można opłynąć niewielką łódką Azure Window oraz obejrzeć liczne jaskinie.

Po dniu pełnym wrażeń nic tak dobrze nie robi jak zimne piwko ;)


Więcej informacji i zdjęć z Malty znajdziesz tutaj... 
 

Komentarze

Jestem na...