Kolebka Norwegii - Haugesund

 

Haugesund to urocze, malowniczo położone norweskie miasto w regionie Rogaland. To pełne historii miasto pełne intrygujących śladów starożytnych królów i Wikingów. Haugesund znajduje się na obszarze, na którym Król Harald Pięknowłosy zjednoczył wiele małych i średnich krajów w jedno królestwo. Region ten był jednym z głównych centrów władzy w czasach Wikingów. Około 870 Król Harald Pięknowłosy - Harald I Hårfagre (850-933) uczynił Avaldsnes na wyspie Karmøy głównym majątkiem królewskim, który miał stać się najstarszą stolicą Norwegii. Avaldsnes było rezydencją królewską aż do około 1450 roku.

W Haugesund, powstała replika największego statku wikińskiego „Harald Harfagre”, czyli „Harald Pięknowłosy”, liczącego 35 metrów długości. W mieście znajduje się najdłuższy deptak w Norwegii na którym można znaleźć ekskluzywne sklepy odzieżowe, księgarnie, perfumerie, sklepy jubilerskie, kawiarnie i sklepy z pamiątkami, a liczba barów przypadająca na mieszkańca jest najwyższa w całej Norwegii. W porcie można spacerować wzdłuż nabrzeża, oglądając wspaniałe łodzie.

Od cieśniny między kontynentem a wyspą Karmøy Norwegia zawdzięcza swoją nazwę. Szlak żeglugowy przebiegający obok Avaldsnes nazywano „drogą na północ” – Norðrvegr, od staronordyckich słów norðr – " północny ", vegr – "droga".

Okolice Haugesund oferują wiele atrakcji turystycznych.


W Haugesund w 1872 roku wzniesiono obelisk upamiętniający władcę oraz bitwę pod Hafrsfjord z 872 roku, która doprowadziła do zjednoczenia Norwegii. Wokół niego znajdują się mniejsze obeliski z imionami władców, którzy zgodzili się na zjednoczenie królestw. Miejsce w którym zbudowano pomnik nie jest przypadkowe - uważa się je za grób Króla Haralda. Przy wzgórzu znajduje się kamienny krzyż z około 1000 roku - z początków chrześcijaństwa w Norwegii.Na Kaien (odpowiednik nadmorskiej promenady) znajduje się pomnik Marylin Monroe, której ojciec wywodził się z Haugesund.


Okolice Haugesund oferują wiele atrakcji turystycznych. Ze szczytu Vardafjellet można podziwiać panoramę miasta na tle Morza Północnego.

Równie wspaniałą panoramę podziwiać można ze szczytu Steinsfjellet.


Haugesund i okolice to także doskonały punkt wypadowy m.in. do zwiedzania Preikestolen, lodowca Folgefonna, czy jednego z najpiękniejszych wodospadów na świecie - Langfossen.


Komentarze

 1. Wiesz tak sobie myślę, że powinieneś jeździć po świecie i czynić fotorelacje.:) Zdjęcia w punkt, rewelacyjnie wykadrowane. Oko mistrza :)) Oczywiście najfajniejsze są zdjęcia z uśmiechniętą rodziną.:D Bardzo serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dokończyłam zdania... czynić fotorelacje i zamieszczać je w magazynach. Bo przecież już jeździsz, a Twoje prace powinny być publikowane :)))

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za miłe słowa. Staram się ;) Właśnie wróciliśmy ze świetnego tripa dookoła lodowca Folgefonna - fiordy, wodospady, jeziorka. Coś nie do opisania. Przywiozłem ponad 1000 zdjęć. Postaram się w miarę możliwości jak najszybciej fotorelację. Zapraszam.

   Usuń
 2. Widoki piękne i ciekawe. Szkoda tylko, że ta Norwegia jest tak droga. Za to loty bardzo tanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt. Tanio nie jest, ale widok fiordów wart jest poniesionych kosztów!

   Usuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.

Jestem na...