Konya i Zakon Wirujących Derwiszy


Konya jest dwumilionowym miastem położonym na Wyżynie Anatolijskiej u północnego podnóża gór Taurus na starożytnym Jedwabnym Szlaku. To najbardziej konserwatywne miasto w Turcji, którego mieszkańcy słyną ze swojej religijności.

Głównym powodem większości wycieczek jest Muzeum Mevlany z turkusową kopułą będącą wizytówką miasta. Wewnątrz znajduje się grób Jalaladdina Rumi (1207-1273) zwanego przez swoich zwolenników Mevlaną. Był on muzułmańskim poetą i mistykiem a także jednym z wielkich duchowych myślicieli i nauczycieli, oraz założycielem Zakonu Wirujących Derwiszy.

W zbiorach muzeum znajdują się także groby pozostałych członków bractwa a także liczne relikwie, korany, manuskrypty, dywany czy instrumenty muzyczne. Najważniejszą relikwią jest szkatuła z włosem z brody Mahometa. Miasto jest ważnym ośrodkiem kultu religijnego do którego przybywają liczne pielgrzymki.

Cechą charakterystyczną obrzędowości mewlewitów, jest ich niepowtarzalny, boski taniec. Ceremonię rozpoczyna recytacja Koranu a potem zaczynają wirować derwisze. Poprzez prawą rękę wzniesioną ku górze, spływają z niebios błogosławieństwa. Lewa ręka, skierowana w dół, rozdziela ludziom otrzymane łaski.


Komentarze

  1. Tureckie tradycje są mało popularne i nierozumiane na naszym kontynencie, bardzo wartościowy wpis, pozdrawiam i zachęcam do odwiedzin

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak blisko miałam, a nigdy tam nie dotarłam :) Byłam za to na kilku pokazach Derwiszy i mam z tym taki sam problem jak z fajerwerkami - po pięciu minutach zaczynam się nudzić :) Aczkolwiek, kiedy siedzi się w przyjemnej, klimatycznej knajpce przy herbacie to zdecydowanie lepiej ogląda sie te wszystkie taneczne pokazy :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.

Jestem na...