La rossa, la dotta, la grassa... Bolonia

Bolonia - przewodnik, informacje praktyczne, atrakcje turystyczne Bolonii oraz mnóstwo zdjęć.

Bolonia to piękne, pełne historii, szalenie fotogeniczne miasto o wspaniałej architekturze położone w samym sercu regionu Emilia-Romania, założone przez Etrusków 2500 lat temu. Nazwa pochodzi od Bononia, co znaczy „ miejsce dobre do życia”.


Dzisiejsze oblicze Bolonii kształtowane jest przez uczelnie i jej studentów. Założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński, jest najstarszym uniwersytetem w Europie. Obecnie na 23 wydziałach studiuje prawie 100 000 studentów.
Bolonia to miasto arkad. Trudno tu dostrzec niebo. Ciągną się one wzdłuż ulic historycznej części miasta. W sumie jest ich ponad 42 kilometry długości i pozwalają na spacer chroniąc od słońca czy deszczu.

Arkady w Bolonii - ponad 42 kilometry długości!

Atrakcje turystyczne Bolonii - ponad 42 kilometry długości arkad!Znakiem rozpoznawczym Bolonii od zawsze były wieże. W średniowieczu zbudowano ich mnóstwo, lecz większość z nich została zniszczona. Dwie z przetrwałych do dzisiaj stały się symbolem miasta – niższa, 48 metrowa Garisenda, oraz wyższa, mierząca 97 metrów Asinelli.

Podczas zwiedzania Torre degli Asinelli, w samym centrum miasta ma się wrażenie jakby weszło się w pułapkę dla turystów. Jest to stara, pochylona wieża a podczas wchodzenia balansuje się na wąskich, drewnianych schodach z cienkimi drewnianymi poręczami, ale warto się wspiąć na szczyt aby zachwycić się widokiem na morze czerwonych dachów starożytnego miasta.Głównym placem Bolonii jest Piazza Maggiore. Otaczają go wspaniałe renesansowe pałace. Znajduje się na nim robiąca niesamowite wrażenie Bazylika św. Petroniusza (Basilica di San Petronio). To największy kościół w Bolonii (132 m długości, szerokość 66 m szerokości i 47 m wysokości. Jest ona piątą co do wielkości świątynia w Europie.
Naprzeciwko bazyliki można zobaczyć Palazzo del Podesta, który powstał w XIII wieku i był siedzibą władzy świeckiej, a także Palazzo del Comune, czyli ratusz, w którym mieści się muzeum archeologiczne, biblioteka i strefa kultury.Na placu Maggiore znajduje się także fontanna Neptuna będąca dziełem Giambologny wykonana z brązu w 1563 roku. Jest to ulubione miejsce spotkań studentów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu Bazylika nie jest głównym kościołem w Bolonii. Rzeczywiście najważniejszym kościołem jest Katedra Świętego Piotra (Chiesa Cattedrale Metropolitana di San Pietro). Łatwo ją przeoczyć, ponieważ nie znajduje się przy głównym placu jak większość świątyń we Włoszech lecz przy ulicy Via dell' Independenza i wchodzi się do niej bezpośrednio z ulicy. Świątynia jest siedzibą archidiecezji Bolonia.


W Bolonii znajduje się wiele targów, sklepików z odzieżą, antykami i wspaniałą, niezwykle fotogeniczną żywnością. Świeże owoce i warzywa, mięsa, sery można kupować bezpośrednio na ulicznych straganach. Podczas pobytu w Bolonii trzeba skosztować sera Parmigiano Reggiano, oraz octu balsamicznego sporządzanego wg tradycyjnej receptury, leżakującego w beczkach nawet 15 lat!

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. To prawda. Bolonia jest przepiękna. Można godzinami chodzić pod arkadami. Łącznie liczą ok 42 kilometrów! Niskie, wysokie, strzeliste, kwadratowe, pięknie odnowione i stare zniszczone. Wszystkie malowniczo łączą się ze sobą. Wspaniałe!

      Usuń
  2. Bolonia, jak całe Włochy jest miejscem magicznym. Co ciekawe, mimo iż mniejsza/mniej znana ja do dziś bardzo dobrze pamiętam Sienę, mimo iż od ostatniej wizyty w Italii minęło już ponad 10 lat. Czas wrócić, Twoje zdjęcia jeszcze bardziej mnie do tego przekonują :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.

Jestem na...