Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy to zabytkowy barokowy kościół wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. To także największy drewniany kościół Europy! Należy do świdnickiej parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce. Jego wnętrze skrywa ołtarz z 1752 r. i barokową ambonę zdobioną scenami biblijnymi oraz alegoriami Wiary, Nadziei i Miłości. Stropy zdobione są malowidłami ukazującymi sceny z objawienia św. Jana.
źródło: National Geographic Traveler, lipiec 2015


Kościół w Świdnicy wraz z kościołem w Jaworze powstał na podstawie projektu wrocławskiego architekta Albrechta von Saebischa. Na mocy postanowień pokoju westfalskiego, Szwedzi skłonili króla czeskiego i zarazem cesarza do przyznania śląskim luteranom prawa wybudowania w zależnych bezpośrednio od monarchy księstwach trzech kościołów (w Świdnicy, Jaworze i nieistniejący już dziś w Głogowie), które zostały nazwane "Kościołami Pokoju".
Kościół Pokoju w Świdnicy powstał w niecały rok, w dodatku bez użycia gwoździ!


Kościół Pokoju w Świdnicy top atrakcja Dolnego Śląska

Kościół w Świdnicy wraz z kościołem w Jaworze powstał na podstawie projektu wrocławskiego architekta Albrechta von Saebischa.

Kościół Pokoju w Świdnicy to zabytkowy barokowy kościół wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy największej atrakcji turystycznej Dolnego Śląska

Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy największej atrakcji turystycznej Dolnego Śląska


Komentarze

 1. Piękny! Uwielbiam drewniane kościoły, a ten jest wyjątkowy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się w końcu tam wybrać. Mam dobrze obfocony bliźniaczy obiekt z Jawora, a świdnicki jakoś mi nigdy nie jest po drodze ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wiem. Szukałem na Twoim blogu informacji o kościele w Świdnicy i ... echo!
   Przyznam, że byłem w szoku ;) Musisz to nadrobić!
   Ja wybieram się w najbliższym czasie do Henrykowa.

   Usuń
 3. Piękny i niesamowity. Jestem zachwycona. P.S. ostatnie zdjęcie jest świetne. Takie uduchowione. :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.