Spacer w tęczy - ARoS - Art MuseumSymbolem Aarhus jest położone w centrum miasta Muzeum Sztuki Współczesnej ARoS, posiadające dwie gwiazdki w przewodniku turystycznym Michelin. Wizyta w mieście nie byłaby kompletna bez zwiedzenia ARoS.


Muzeum jest mieszanką tradycji i nowoczesności. Wysokie na dziesięć pięter ARoS wznosi się dumnie wysoko ponad miastem. Jest to największe muzeum sztuki w północnej Europie. Na dziesięciu piętrach znajduje się około 1100 obrazów, 400 rzeźb i instalacji, 200 materiałów wideo, a także ponad 7000 rysunków, zdjęć i grafik.

 
Godna uwagi jest też sama architektura budynku. Spiralne schody symbolizują połączenie nieba z piekłem.Autora projektu zainspirowała "Boska Komedia" Dantego. Piekło składa się z dziewięciu kół. Stąd idzie się ciągle w górę, aż do raju. Raj znajduje się na dachu muzeum. Zaprojektował go w formie kolorowej, gigantycznej tęczy słynny islandzko-duński artysta Olafur Eliasson. To najefektowniejszy punkt widokowy w całej Danii i zarazem instalacja artystyczna „Your rainbow panorama”. Spacerując w 150 metrowej tęczy można podziwiać wspaniałą panoramę Aarhus.Poza panoramą jedną z głównych atrakcji muzeum jest olbrzymi posąg pół nagiego chłopca wykonany w wosku. Nigdy nie widziałem czegoś takiego! Jest to instalacja o nazwie "Boy" australijskiego artysty Rona Mueck’a ważąca ponad 500 kg. Naprawdę olbrzymie dzieło sztuki. Wraz z tęczą na dachu budynku jest symbolem muzeum sztuki i co zrozumiale zrozumiałe przyciąga wiele uwagi.Komentarze

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Nie masz konta... skorzystaj z opcji anonimowy.

Jestem na...